Alfred von Schlieffen


Alfred von Schlieffen (d. 28 Şubat 1833 – ö. 4 Ocak 1913), Alman mareşali ve stratejist. 1891-1905 seneleri arasında Alman İmparatorluğu Genelkurmay başkanı görevini yürütmüştür. Fransa ve Rusya'ya karşı geliştirdiği Schlieffen Planı ile ünlüdür.

1853'te süvari birliğinde, 1866 ve 1870'te kurmay heyetinde görev aldı. Paris'te askerî ataşe olarak bulundu. 1876-1884 arasında muhafız birliğinin 1. Uhlan alayının komutanlığını yaptı. 1888'de Genelkurmay başkan yardımcısı, 1891'de ise Genelkurmay başkanı oldu. 1905 yılının sonunda ünlü Schlieffen Planı'nı hazırladı. 1 Ocak 1906 tarihine kadar Genelkurmay başkanlığı görevini yürüttü ve daha sonra emekli oldu. Emekliliğinden sonra kendisini strateji tarihine verdi. 1911 yılında mareşalliğe yükseltildi. Schlieffen Genelkurmay'ın etkinliğini ve saygınlığını artırdı ve kadrosunu iki katına çıkardı. Alman ordusunun iki cephede birden savaşmak zorunda kalacağını düşünen Schlieffen, ordunun hereket kabiliyetini ve gücünü artırmaya çalıştı.

En önemli stratejik çalışması olan Schlieffen Planı, I. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın uyguladığı plandır. Bu plan kısaca, önce Fransa'yı safdışı bırakmayı, daha sonra Rusya cephesine yoğunlaşmayı hedeflemekteydi. II. Dünya Savaşı'nda uygulanan Alman planı da Schlieffen Planı baz alınarak, bu planın uygun bir şekilde değiştirilmesi yoluyla hazırlanmıştır.

Alfred von Schlieffen, I. Dünya Savaşı patlak vermeden sadece 19 ay önce, 4 Ocak 1913 tarihinde öldü. Son sözlerinin: "Unutmayın: sağ kanadı çok güçlü tutun" dediği söylenmektedir.

Askeri görevi
Önce gelen:
Count Waldersee
Genelkurmay Başkanı
1891–1906
Sonra gelen:
Helmuth von Moltke

Kaynaklar

  • Büyük Larousse Ansiklopedisi
  • İngilizce Wikipedia'nın ilgili maddesi


Alfred von Schlieffen Hakkında Bilgi

Alfred von Schlieffen

Alfred von Schlieffen
Alfred von Schlieffen

Alfred von Schlieffen Hakkında Video


Alfred von Schlieffen konusunu görüntülemektesiniz.
Alfred von Schlieffen nedir, Alfred von Schlieffen kimdir, Alfred von Schlieffen açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video