Alfred Heilbronn


Alfred Heilbronn (d. 28 Mayıs 1885, Fürth, Bavyera - ö. 17 Mart 1961, Münster), Alman botanikçi, Türkiye'de tıbbi bitkilerle ilgili modern araştırmalara öncülük etmiştir.

1909'da Münih Üniversitesi'nin Doğa Bilimleri Fakültesi'ni bitirdi. Kısa süreler Berlin’de Landwirtschaft, Monaco’da Institut Oceanographique de bilimsel yardımcı ve yine Berlin’de araştırma ile ilgili görevlerde bulunduktan sonra, 1912'de Münster Üniversitesi'nde botanik bölümünde doçent, 1919'da profesör oldu. 1923’de aynı üniversitenin Genetik Enstitüsü Direktörlüğü’ne getirilmiştir.

1933'te, Nazilerin iktidara gelmesinin ardından Almanya'yı terk ederek, Atatürk tarafından İstanbul Üniversitesi'nde (İÜ) görevlendirilmek üzere çağrıldığı Türkiye'ye geldi. Ordinaryüs profesör sanıyla İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Farmakobotanik ve Genetik Enstitüsü müdürlüğüne getirildi. Bu enstitüde genetik ve farmakobotanik, ayrıca İstanbul Üniversitesi'ne bağlı Tıp Fakültesi, Eczacılık Mektebi ve Diş Hekimliği Yüksekokulu'nda botanik dersleri verdi.

1935'te, 1933 Üniversite Reformu'nun 70. yıldönümü olan 2003 yılında kendi adını alacak olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'nin kuruluş ve düzenleme çalışmalarını başlattı. 1936 ilkbaharında, kendisine büyük destek olan L. Brauner ve Alman bahçe uzmanı Walter Stephan ile birlikte botanik bahçesini açılışa hazır duruma getirdi. Yine bu üçlünün ilk büyük başarısı da 1935 yılında yayınlamış oldukları botanik bahçesine ait ilk tohum kataloğu'dur. "İstanbul Üniversitesi Nebatat Bahçesinin Tohum Katalogu" (Index Seminum Hortus Botanicus İstanbulensis) adını taşıyan bu son derece sade fakat o ölçüde değerli olan ilk tohum kataloğunda bahçenin amaçları anlatılmaktadır.

1940'ta Kodeks Komisyonu üyeliğine getirildi. Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde yaptığı araştırma gezileri sonunda elde ettiği örneklerle İÜ Fen Fakültesi Herbaryumu'nun temelini attı ve zenginleşmesi için çaba gösterdi.

1947'de Türk vatandaşlığına geçen Heilbronn, 1955'te fakültedeki görevinden emekli olduysa da İÜ Eczacı Okulu'ndaki derslerini sürdürdü. Yayınlarıyla Türkiye florasının tanınmasına büyük katkıda bulundu. Aralık 1956'da görevli olarak Münster Üniversitesi'ne gitti ve orada öldü.

Yapıtları

Sitoloji, genetik ve farmasötik botanik alanındaki araştırmalarıyla tanınan Heilbronn'un Türkçe'de yayımlanan yapıtları;

  • İspençiyari Nebatat. Angiospermlerin, Bilhassa Tıbbi Nebatların Sistematiği (1940)
  • Nebat Biyolojisi (1943, 2 cilt)
  • Principia Genetica. Kalıtım Biliminin Temel Anlamları ve Temel Vakıaları (1947, Curt Kosswig ile birlikte, çeviren Dr. Sara Akdik)

Kaynakça

  1. ^ Nazilerle başlayan film gibi yaşam
  2. ^ İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi


Alfred Heilbronn Hakkında Bilgi


Alfred Heilbronn
Alfred Heilbronn

Alfred Heilbronn Hakkında Video


Alfred Heilbronn konusunu görüntülemektesiniz.
Alfred Heilbronn nedir, Alfred Heilbronn kimdir, Alfred Heilbronn açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru