Alex Salmond


Alexander Elliot Anderson "Alex" Salmond (d. 31 Aralık 1954, Linlithgow, West Lothian), İskoç politikacı ve İskoçya İlk Bakanıdır. 2007 yılının Mayıs ayında İskoçya'nın dördüncü İlk Bakanı oldu. İskoç Ulusal Partisi Lideri (SNP) olarak Gordon İskoç Parlamentosu (MSP) Üyesi olarak görev yapmıştı. 1987-2010 yılları arasında Avam UK House Banff ve Buchan Milletvekili olarak görev yaptı. Salmond 2000 yılı Eylül ayında istifa edene kadar önceden Eylül 1990'nda beri SNP lideri olarak görev yapmıştır.

St. Andrews Üniversitesi'nden mezun oldu. Hükümet Ekonomik Hizmeti (GES) kariyerine başladı ve daha sonra hem yurtiçinde hem de uluslararası medya kuruluşlarında kapsamlı yayın yazarak enerji ekonomisti olarak İskoçya Kraliyet Bankası'na katıldı.

Salmond 2000 yılında SNP liderliğinden istifa etti ve İskoç Parlamentosu için yeniden aday olmadı. Salmond bir kez daha ve 2004 yılında SNP lideri seçildi. Salmond 16 Mayıs 2007 tarihinde İskoç Parlamentosu tarafından Birinci Bakan seçildi.

Özel Yaşamı

Salmond İş ve siyaset dışında golf, at yarışı ve futbol oynar. İskoçya'da F.C. Heart of Midlothian takımını destekler ve bazen maçlarına katılır. Glasgow Rangers ile FC Zenit St. Petersburg ile 2008 UEFA Kupası Finaline katılmıştır. 2008 yılında Muhtaç Çocuklar için IM Jolly Rikki Fulton karakterininin bir taklidini yaptı. Strathclyde Üniversitesi İktisat misafir profesör olmuştur. Kendisi eşi Moira ile beraber Aberdeenshire'da Strichen'de yaşıyor.

Politik Kariyeri

Salmond St. Andrews öğrencisi iken 1973 yılında St Andrews Üniversitesi Öğrenci Milliyetçiler Federasyonu katıldığında SNP faaliyete geçmiştir.Alex Salmond Hakkında Bilgi


Alex Salmond
Alex Salmond

Alex Salmond Hakkında Video


Alex Salmond konusunu görüntülemektesiniz.
Alex Salmond nedir, Alex Salmond kimdir, Alex Salmond açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru