Alanyurt, Güzelyurt


Alanyurt, Aksaray ilinin Güzelyurt İlçesine bağlı köy. Doğusundan başlayan kuzey batısına doğru uzanan ,hafif meyilli ve ziraata çok elverişli bir ovada kurulmuştur. Sulak olmayan arazi daha sonraları yer altı su kuyuları açılarak buğday ve patates yetiştirilmesine olanak vermiştir.

Arazinin yeterli olmayışı köy halkının büyük çoğunluğu büyük şehirlere göç etmesine neden olmuştur. Halkı büyük şehirlerde ağırlıklı olarak müteahhitlik yapmaktadırlar, diğerleri ise çeşitli zanaat işlerinde çalışmaktadır. 2000 yılı sayımında nüfusu 166 olarak gerçekleşmiştir.

1970 yıllarda köyde öğretmenlik yapmakta olan M. Emin Durukan öğretmenliğin yanı sıra gençlere futbol takımı kurdurup, civar köylerle maç yaptırmıştır. Oldukça iddialı olan takımları hemen hemen bütün köyleri yenebilsede bu sporu devam ettiremediler.

Köyün kesin kuruluş tarihi ve nereden geldiği belli olmamakla birlikde, Selçuklular devrine kadar giden bir tarihi olduğu bilinmektedir.

İle Uzaklığı 35 km İlçeye uzaklığı 12 km'dir.


Alanyurt
—  Köy  —
Aksaray
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Aksaray
İlçe Güzelyurt
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 166
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 382
İl plaka kodu 68
Posta kodu 68500
Aksaray ilindeki yerleşim yerleri listesi
İnternet sitesi: [2]

Alanyurt, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köyde çok eski yıllara dayaynan mağaralar ve ufakta olsa yeraltı şehirleri vardır. bu mağaraların hangi uygarlıktan kaldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur.Bu mağaralar devlet tarafından elden geçtiği takdirde turistlere yeni bir uğrak alan oluşturulabilir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur . Yemeklerinden en önemlisi düğün ve mevlüt gibi etkinliklerdede yaptıkları etli nohut yemeğidir.Ayrıca köyün kendine özgü yuvarlak ekmeği ve pekmez li kabak ağdası (tatlı)meşhurdur.

Coğrafya

Aksaray iline 35 km, Güzelyurt ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yaklasik olarak sadece baskentimiz Ankrada 350 hane Aksarayda 200 hane ve diger illerimizdede azmiktarda nufus dagilimi olmustur.

Nüfus

köyden kente göç yoğundur.bundan dolayı bayram düğün gibi özel günlerde nüfusta geçici artış görülür.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Talip Çavdar 1999 - Muzaffer Dartar 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kapasitesi tam olarak belli olmayan birde stadı vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • Aksaray Valiliği


Alanyurt, Güzelyurt Hakkında Bilgi

Alanyurt, Güzelyurt

Alanyurt, Güzelyurt
Alanyurt, Güzelyurt

Alanyurt, Güzelyurt Hakkında Video


Alanyurt, Güzelyurt konusunu görüntülemektesiniz.
Alanyurt, Güzelyurt nedir, Alanyurt, Güzelyurt kimdir, Alanyurt, Güzelyurt açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video