Akutagava Ödülü


Akutagava Ödülü (芥川龍之介賞, Akutagawa Ryūnosuke Şō?) yılda iki kere verilen bir Japon edebiyat ödülü. İsmini Japon Hikâye yazarı Ryunosuke Akutagava'dan alan ödül, 1935 yılında dönemin Bungeişunjū dergisi editörü Kan Kikuçi tarafından, Akutagava anısına başlatılmıştır. Ödülün günümüzdeki sponsoru Japon Edebiyatını Teşvik Cemiyetidir.


Akutagava Ödülü, yılda iki kere Ocak ve Temmuz aylarında, yeni veya yükselen Japon bir yazar tarafından yazılmış en iyi kurgusal edebî esere verilmektedir. Ödülü kazanan kişiye 1 milyon yenlik bir para ödülü de verilmektedir. Akutagava Ödülü genel olarak Japon edebiyatının en önemli ve saygıdeğer ödüllerinden birisi olarak görülür ki bu sebeple ödülü kazanan kişi medyadan önemli oranda ilgi de görür. Bugüne kadar ödülü kazanan eserlerin çoğunluğu tam uzunluktaki romanlardan ziyade kısa hikâyeler ve romanlar olmuştur.

Kaynakça ve notlar

  1. ^ a b "Akutagawa Prize." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica Inc., 2012. Web. 05 Şubat 2012. <http://www.britannica.com/EBchecked/topic/11844/Akutagawa-Prize>
  2. ^ "Japanese Literary Awards". http://www.jlit.net/reference/awards/awards_a_to_m.html. Erişim tarihi: 05 Şubat 2012. 


Akutagava Ödülü Hakkında Bilgi


Akutagava Ödülü
Akutagava Ödülü
Akutagava Ödülü konusunu görüntülemektesiniz.
Akutagava Ödülü nedir, Akutagava Ödülü kimdir, Akutagava Ödülü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video