Akçakısrak, Sındırgı


Akçakısrak köyü, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.alan kodu:0.266 posta kodu:10330 bölge:marmara

TARİHİ:

Akçakısrak köyü tarihini bilimsel bir şekilde,tamamen belgelere dayalı olarak hazırlıyoruz.Araştırma tamamlandığında

bilgileri burada ve köyümüzün sitelerinde yayınlayacağız.(7 KASIM2011 )

      • İstanbul : Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı
Ticarethane Sokak No: 12

34410 Sultanahmet / İSTANBUL

İstanbul Sultanahmet'te bulunan OSMANLI ARŞİVLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINDA

Balıkesir ili,Sındırgı ilçesi,Akçakısrak köyü tarihçesine kaynak olabilecek BOA,ML,VRD,TMT,nr,7227-7228-7229-7232-7233-7235 no'lu TEMETTÜAT(vergi)defterleri üzerinde araştırma yapan GÖNEN ilçemizden tarihçi TACETTİN AKKUŞ'un TANZİMAT BAŞLARINDA BALIKESİR KAZASI(1840-1845) adlı yayınında AKÇAKISRAK köyü ile ilgili çok kısa bir bilgi bulunmaktadır. Hâlbuki ilgili defterlerde köyümüzün 1800 lü yıllarda sosyal-ekonomik ve siyasi yapısı ile ilgili(dönemim muhtarı,heyeti,adli,idari bağlantılar) çok ayrıntılı bilgiler mevcuttur

Tacettin AKKUŞ'un özet notlarına göre:AKÇAKISRAK KÖYÜ 1840 yılında Balıkesir merkeze bağlı bir merkez köyüdür. Yerli halkı Türk'tür.1840 tarihli temettüat defterine göre köyde 27 hane bulunmaktadır. Akçakısrak köyünün vergilerini

Balıkesir merkeze bağlı KALAYCILAR köyünden İbrahim Ağa toplamaktadır. Köyün muhtarı KÜRTOĞLU RENÇBER OSMANdır.Halil isimli şahıs köyün sığırtmacıdır. 1840 temettüat defterine göre köyün temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyde bir değirmen bulunmakta olup Balıkesir'in Mustafa Fakih mahallesinden bir şahsa aittir.

1845 tarihli nüfus sayımına göre köyde 28 vergi hanesi ve 78 erkek nüfus mevcuttur.Erkek nüfustan 33'ügenç, 27'si çocuk, 14'ü ihtiyardır.Gençlerden 4'ü askerde olup, 1'i redif( terhis olduğu halde,her ihtimale karşı bekletilen),3'ü ise

nizamiye(ilk askerlik devresinde) olarak görev yapmaktadır. Köydeki genç ve çocuk nüfusunun yaklaşık %82 olduğu görülmektedir. Bu durum nüfusun dinamik bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Hane başına düşen erkek nüfus sayısı kırsal kesim ortalamasının üzerindedir.(a.g.e sayfa76,77)

Bu temettüat defterlerinden birer fotokopi aldığımızda

1840 lı yıllarda köyümüzdeki hanelerin kimler olduğu ,köyümüzün tarihçesi hakkında daha ayrıntılı bilgileri burada yayınlayacağız.(7 KASIM 2011)KARAYEL.


KÜLTÜR................................................................

Akçakısrak köyü bir orman köyüdür.arazi dağlık ve kırsal,parçalıdır. tarımın çok zor şartlar altında yapılıyor olması köylünün dayanışmasını artırmıştır.Akçakısrak halkı misafirperverdir.Köye gelen misafir hiçbir zaman aç-açık bırakılmaz.köyün düğün cenaze,mevlid,sünnet vb gelenekleri yüzyıllardır hiç bozulmamıştır.Acı günde ,mutlu günde köy halkı hep beraberdir.bunun en güzel örneği:bir cenaze olduğunda o gün her aile planladığı işini iptal eder, cenaze ile ilgilenir.her aile cenaze evine yemek götürür. tarla,bağ ,bahçe işleriDEĞİŞİK adıyla hep beraber yapılır.Bayramlarda gurbetçilerin tamamı köye gelir,bayramlar hep beraber yaşanır.Son zamanlarda köyde tahsil görmeye olan ilgi artmıştır.Akçakısrak'ın yemek kültüründe belirgin bir farklılık yoktur. n.karayel

COĞRAFYA.....................................................................

Akçakısrak köyü Balıkesir il merkezine 36 km, Sındırgı ilçe merkezine 25 km uzaklıktadır.

Balıkesir il sınırı ile Manisa il sınırının kesiştigi noktadadır. Balıkesir -izmir karayoluna 500m uzaklıktadır.

Akçakısrak köyünün tam ortasından geçen,

koca dere köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Akçakısrak'ın doğal güzelliği harikuladedir. Piknik alanları boldur.

Bigadiç-İzmir,Sındırgı-izmir YENİ karayolunun üzerindedir.( N karayel)

İKLİM................................................................................ Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

NÜFUS................................................................................ DEVLET İSTATİSTİK KURUMU BALIKESİR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN DİLEKÇEMİZE CEVAP OLARAK ALDIĞIMIZ VERİLERE GÖRE:

1935 YILI AKÇAKISRAK KÖYÜ NÜFUS SAYIMI SONUCU YEKÜN=309 1940 " AKÇAKISRAK KÖYÜ " " " ERKEK=158, KADIN=169 TOPLAM=326 1945 YILI AKÇAKISRAK KÖYÜ NÜFUS SAYIMI SONUCU ERKEK=196 KADIN=169 TOPLAM=365 1950 YILI AKÇAKISRAK KÖYÜ NÜFUS SAYIMI SONUCU YEKÜN=410 1955 YILI " " " " " ERKEK=231 KADIN=238 YEKÜN=469 1965 YILI AKÇAKISRAK KÖYÜ NÜFUS SAYIMI SONUCU ERKEK=281 KADIN=273 TOPLAM=554 1970 YILI AKÇAKISRAK KÖYÜ " " " ERKEK=240,KADIN=248 YEKÜN=488 1975 YILI " " " " " ERKEK=333, KADIN=289 YEKÜN=622 1980 YILI AKÇAKISRAK KÖYÜ NÜFUS SAYIMI SONUCU YEKÜN=621 1985 YILI NÜFUS SAYIMI SONUCU YEKÜN= 710 KİŞİ---------------- KARAYEL--------- Yıllara göre köy nüfus verileri: hane sayısı: 175 1990 nüfus sayımına göre: 652 kişi 1997 nüfus sayımına göre 623 kişi 2000nüfus sayımına göre :656 kişi yüzölçümü:23814 dekar.

EKONOMİ..............................................................................

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy halkı önemli bir bölümü kırsal olan arazide yıllarca TÜTÜNCÜLÜK yaparak geçimini sağlamıştır.Buğday üretimi 2.sırada yer almaktadır.son yıllarda tütüne kota uygulaması ve tütün fiyatlarının maliyeti karşılamaması Akçakısrak köylüsünü arayış içine itmiştir.2011 kasım ayı itibarıyla afyon ekiminde bir artış görülmektedir.tütünle meşgul olan aile sayısında da kotanın kaldırılmasıyla yeniden bir artış görülmektedir..Gençler şehire,sabit gelir getiren işlere yöneldiler.Gençlerin bir çoğu aileleriyle birlikte İzmir,Manisa,Balıkesir,Bursa'ya göç ettiler.Bu durum köy nüfusunun da yarı yarıya azalmasına sebep oldu..

Geçim kaynağı olarak Akçakısrak'ta, son yıllarda Süt üretimi de önemli ölçüde arttı..

İnek yetiştiriciliği önem kazandı.Balıkesirdeki süt fabrikaları günlük sütü gelip köyden alıyorlar.Bir zamanlar yağcıbedir tipi halılar dokunurdu; şimdi köyde halı dokumacılığı yapan kalmadı.köylüler kendi sebze ve meyvesini kendileri yetiştiriyorlar; fakat sebze meyve pazarlamasına ilgi duydukları söylenemez. köyde bağ bahçe yeterince olduğundan , ihtiyaçları karşılamada sıkıntı yaşanmamaktadır. n.karayel

YÖNETİM............................................................................. yerleşim :köy tüzel kişiliğidir. . .2009-2013 YILLARI İÇİN SEÇİLEN KÖY HEYETİ: Muhtar Necmettin Uçar, AZALAR :

Fikret Poyraz,Erol Çetin,Baki Keskin,Tahsin Yıldız.Kendilerini tebrik ediyoruz, başarılar diliyoruz.KARAYEL

ALTYAPI..................................................... Akçakısrak'ta altyapı çalışmaları önemli ölçüde tamamlanmıştır.

Köyün kanalizasyon ağı tamamlanmıştır.

içme suyu şebekesi yenilenmiş,150 ton kapasiteli yeni bir su deposu yapılmıştır.

Fakat yaz mevsimlerinde tarla sulama amacıyla suyun arazide kullanılması şebekeye gelen suyu önemli ölçüde azaltmaktadır.

EĞİTİM,ÖĞRETİM,KÜLTÜR......................................................... Akçakısrak'ta 2011-2012 öğretim yılında

ilköğretim okulunun tüm öğrencileri taşımalı sistemle Gölcük ilköğretim okulunda öğrenim görmektedirler.

Akçakısrak'ta öğrencilerin faydalanabileceği zengin bir kütüphane ve bu kütüphaneye ait iki bilgisayar mevcuttur.

AKÇAKISRAK,ÖĞRETMEN SELAHATTİN KARAYEL HALK KÜTÜPHANESİ 2007 Yılı sonunda hizmete açılmıştır.

Köyümüzdeki öğrencilere kaynak: Türk Arama Motoru ansiklopedi:http://tr.wikipedia.org/wiki/Türk Arama Motoru:G%C3%B6zat

Köyün elektrik ve telefon problemi yoktur. köyde ADSL internet bağlantısı mevcuttur. Balıkesir-izmir karayolu bitişiğindeki Akçakısrak,ın ulaşım sorunu yoktur. köyün Balıkesir,e ve

Sındırgı,ya günlük minübüs seferleri düzenli olarak yapılmaktadır.

NOT...................................................................................

Bilgilerde değişiklik oldukça, Akçakısrak köyü hakkında siteyi ziyaret edenleri doğru bilgilendirmek

adına gerekli güncellemeler yapılacaktır.n.karayel 7 KASIM 2011

BU SAYFA VİKİPEDİ STANDARTLARINA GÖRE TARAFIMIZDAN DÜZENLENECEKTİR.7 KASIM 2011..KARAYEL Akçakısrak köyü ile ilgili daha geniş bilgi için: ttp://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002479017367 ( AKÇAKISRAKLILAR SINDIRGI )adresini - - VİKİPEDİ SAYFAMIZ DÜZENLENİNCEYE KADAR- ziyaret edebilirsiniz.

Akçakısrak, Sındırgı Hakkında Bilgi


Akçakısrak, Sındırgı
Akçakısrak, Sındırgı

Akçakısrak, Sındırgı Hakkında Video


Akçakısrak, Sındırgı konusunu görüntülemektesiniz.
Akçakısrak, Sındırgı nedir, Akçakısrak, Sındırgı kimdir, Akçakısrak, Sındırgı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru