Ahmet Cemil Yardım


Ahmet Cemil Yardım (d. 1893, Siirt) - (ö. 8 Nisan 1996, Kudüs), Türk siyasetçi.

İdadi mezunudur. Siirt Tahrirat Kalemi Resmi Mülazımlığı, Bitlis Maliye Muhasebeciliği, Siirt Maliye Tahsil Memurluğu ve İl Meclisi İdare Başkâtipliği, Daimî Encümen Kâtipliği, Siirt Özel Saymanlık Gelir Memurluğu, Tekirdağ Daimî Komisyonu Başkâtipliği, Tekirdağ Özel Saymanlık 2. Mümeyyizliği, Siirt Saymanlığı 1. Mümeyyizliği, Mahallî İdareler Kontrolörlüğü, TBMM IX. Dönem Siirt Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şebeke suyunu Siirt'e bağlayarak insanların trahom gibi göz hastalıklarından korunmasını sağladı. Batman'ın belediye olması için uğraş verdi. Batman Rafinerisi'nin geliştirilmesine iktidar milletvekili olarak katkıda bulundu. Celal Bayar ve Adnan Menderes ile yakın dostluk kurdu. Cumhuriyet döneminde hacca giden ilk Türk milletvekili unvanını aldı. 1966 yılında ikinci defa gittiği haccın dönüşünde Kudüs'te vefat etti ve burada defnedildi.

Kaynakça

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 29 Ekim 2012. http://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt2/index.html. Erişim tarihi: 28 Nisan 2014. 


Ahmet Cemil Yardım Hakkında Bilgi


Ahmet Cemil Yardım
Ahmet Cemil Yardım

Ahmet Cemil Yardım Hakkında Video


Ahmet Cemil Yardım konusunu görüntülemektesiniz.
Ahmet Cemil Yardım nedir, Ahmet Cemil Yardım kimdir, Ahmet Cemil Yardım açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru