Ahmediye, Adapazarı


Ahmediye köyü, Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlıdır. Yaklaşık 130 hanesi vardır. Köyün en belirgin özelliği, köyde bulunan KARINCALI DEDE türbesidir. Rivayete göre bu türbe, savaş zamanı ölen bir şehidimizin karıncalar tarafından gömülmesi sonucu oluşmuştur. Ziyaretçiler her zaman türbeye gelebilmektedir. Türbenin yanında mescid bulunmaktadır. Yine rivayete göre, bu türbenin özelliği ise, evlerde karıncası bulunan kişilerin bu türbeye gidip, bir parça buğday, pirinç vb tahılları bırakması sonucu evde bulunan karıncaların o türbeye gittiği söylenir.

Köyün harika manzarası olan bir çevresi vardır. Köye gelen misafirler yemyeşil ağaçlık alanlarda dinlenebilmekte ve köy halkının sıcak misafirperverliğinde güzel anlar geçirebilmektedir.

Köy halkı gelirini çeşitli alanlardan sağlamaktadır. Bunların başında Adapazarı ve çevresinde yerleşik olan sanayi tesisleri gelmektedir. Tarım ve hayvancılık ta gelir kalemlerinden biridir. Son zamanlarda süs bitkisi ve çiçekçilik alanlarında atılımlar yaşanmaktadır. Köy Adapazarı-Eskişehir karayolunun çevresinde şekillenmiştir. İstanbul-Anadolu arasındaki demiryolu hattı da köy sınırlarından geçmektedir. Ayrıca Sakarya nehri de çok yakından geçmektedir. Köy sahip olduğu bu imkânlarla hem tarım hem de sanayi alanında yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

Köy Adapazarı'na 15 km mesafede yer alır ve şehre gitgide yaklaşmaktadır. Tüm bunlara paralel olarak köydeki arazi fiyatları sürekli artmakta köyün değeri yükselmektedir.

Köy Muhtarı : Ali GÜREAhmediye, Adapazarı Hakkında Bilgi


Ahmediye, Adapazarı
Ahmediye, Adapazarı

Ahmediye, Adapazarı Hakkında Video


Ahmediye, Adapazarı konusunu görüntülemektesiniz.
Ahmediye, Adapazarı nedir, Ahmediye, Adapazarı kimdir, Ahmediye, Adapazarı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video