Sun . 19 Jun 2019

Ahmed Cibril

ahmed cibril hadisi, ahmed cibril kapisi
Ahmed Cibril (Arapça: أحمد جبريل), 1928 yılında doğan radikal solcu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık (FHKC-GK) örgütünün kurucusu ve lideri.

FHKC-GK, İsrail’e karşı birçok saldırı düzenlemiştir. Örgüt, Lübnan İç Savaşı sırasında rehin aldığı İsrail askerleriyle anımsanmaktadır. Ahmed Cibril’in oğlu, aynı zamanda FHKC-GK’nin askeri kanat lideri Cihat Ahmed Cibril 20 Mayıs 2002 tarihinde aracına konan bombanın patlaması sonucu Beyrut’ta ölmüştür.

Yaşamı

Ahmed Cibril 1928 yılında Yafa’da doğar. Ailesi Filistin’i terk ederek Suriye’de yaşar. Suriye ordusunda subay olarak bulunur. 1959 yılında Filistin Kurtuluş Cephesini kurar. 1967 yılında Arap Ulusal Hareketi lideri, George Habaş’a katılır ve birlikte Filistin Halk Kurtuluş Cephesini oluştururlar. Bu hareket Marksizmi benimseyerek, Yaser Arafat’ın lideri olduğu El Fetih'in temsil ettiği ulusalcılığa muhalefet eder.

FHKC ile Ayrılık

Suriye yanlısı Cibril, Suriye hükümetine karşıt tutumu sebebiyle George Habaş ile anlaşmazlığa düşer ve FHKC’den ayrılarak FHKC-GK kurar. Her iki örgüt temelde aynı ideolojiyi savunmaktadır. Cibril’e göre Filistinliler yıpratıcı savaşla savaşı kazanacaklardır. Habaş ve diğer Filistinli gruplarla birlikte davranarak, İsrail devleti ile müzakerelerin başlamasına muhalefet eder. FHKC-GK, 1987 yılında deltakanatlarla bir intihar eylemi düzenler. Bu eylemde Küçük motorlu, alüminyumdan ve bezden yapılmış deltakanatları kullanmışlardır. Saldırılarını Güney Lübnan’dan başlatmışlar ve kendilerini İsrail sınırının 45 km arkasında bulmuşlardır. İntihar eylemcilerinin ilk grubu bir Filistinli bir Lübnanlı bir Iraklı ve bir Suriyeliden oluşmaktaydı.

İslamcı Gruplarla İlişkiler

Cibril, Hizbullah ve İslami Cihad gibi İran İslam Cumhuriyeti’nden yardım almıştı.2001 yılında İsrail, ağır silahlarla dolu bir Filistin gemisi ele geçirmiş ve bundan Cibril’i sorumlu tutmuştu. 1990’lı yıllarda Hamas’ın bir güç olarak tırmanışı ile birlikte, Cibril ve hareketi, İsrail’in gözünde artık ciddi bir tehdit olarak görülmemektedir. 28 Mayıs 2006’da Katyuşa saldrıları sonrası, İsrail, FHKC- GK’nin, Güneydoğu Lübnan’daki Sultan Yakup ve Beyrut yakınlarındaki Naameh kamplarını bombalamıştır. 12 Temmuz 2006’da ise Naameh kampı, Hizbullah’ın iki İsrail askerini kaçırması sonrası, İsrail’in yeni misillemesiyle karşılaştı.

ahmed cibril hadisi, ahmed cibril kapisi, ahmed cibrilim, ahmed cibrilin


Ahmed Cibril Hakkında Bilgi

Ahmed Cibril


  • user icon

    Ahmed Cibril beatiful post thanks!

    29.10.2014


Ahmed Cibril
Ahmed Cibril
Ahmed Cibril konusunu görüntülemektesiniz.
Ahmed Cibril nedir, Ahmed Cibril kimdir, Ahmed Cibril açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri İngilizce: Canadian Armed Forces CAF, Fransızca: Forces armées canadiennes...
Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı bir köydür. Konum olarak Milan Dağları ile Garzan Ovası a...
Dirk Schuster

Dirk Schuster

Dirk Schuster (d. 29 Aralık 1967, Karl-Marx-Stadt) Şu an SV Darmstadt 98'de teknik direktörlük yapan...
Jack Nicklaus

Jack Nicklaus

Jack William Nicklaus (d. 21 Ocak 1940), ABD'li profesyonel golfçüdür. "Altın Ayı" takma adıyla tanı...