Aguş...


Aguş..., sinema oyuncusu Fatma Girik'in 1965 yılında seslendirdiği 45 devirlik vinil plağın A- yüzündeki parçanın adıdır. Öztürk Serengil'e ait olan Serengil Plak tarafından S 10010 etiket numarasıyla bastırılmış olan plağın B- yüzünde ise yine Fatma Girik'in Öztürk Serengil'le birlikte seslendirdikleri Aşka...Şepke... adlı şarkı yer almaktadır.

45'lik plak Şarkının adı Seslendiren Beste Sözler
A - Yüzü "Aguş..." Fatma Girik Metin Bükey (aranjman) 1965
Serengil Plak (S 10010)
B - Yüzü "Aşka...Şepke..." Fatma Girik & Öztürk Serengil Metin Bükey Sadun Aksüt

Plağın A yüzü

Aguş...

Plağın bu yüzündeki "Aguş..." adlı şarkıyı Fatma Girik seslendiriyor. Bir düet sayılmasa da Serengil, nakarat bölümlerinde işitilen sesiyle bu şarkıya da katkıda bulunuyor. Plağın etiketinde şarkının aranjmanını Metin Bükey'in yaptığı belirtilmiş. 'Aguş' "Kucak" anlamına gelen Farsça kökenli bir sözcüktür. Aynı zamanda da kızlara verilen bir isimdir. Şarkının sözlerinden bu ikinci anlamının dikkate alındığı anlaşılmaktadır. Plak "Serengil Plak S 10010" etiketini taşımaktadır.

1960'lardan 1970'lere uzanan yıllarda, Yeşilçam sinemasında oyuncuların müzik plakları doldurmaları modası vardı. Modaya uymak ve ünlerini pekiştirmek için Sadri Alışık'tan Fikret Hakan'a, Göksel Arsoy'dan Ayhan Işık'a kadar onlarca film yıldızı bir ya da birkaç plak yaptı. Fatma Girik de müzik plağı dolduran bu sinema yıldızları kervanına katılmakta gecikmedi. 1965 yılında Serengil Plak için bu şarkıyı plağa okuduğunda ününün doruğundaydı. 1943 doğumlu oyuncu o yıl Atıf Yılmaz'ın yönettiği Keşanlı Ali Destanı filmindeki rolü için 1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazanmıştı.

Bu 45'lik plak, meslek hayatı boyunca topu topu 2 plak (4 şarkı) dolduracak olan Girik'in ilk plağıydı. İkinci 45'liğini ise on yıl sonra 1975'te dolduracaktır. "Aşk Düğümü / Su Sızmazdı Aramızdan" şarkılarını içeren bu ikinci plak ise "EMI Plak 1251" etiketini taşıyordu.

Plağın B yüzü

Aşka...Şepke...

Plağın arka yüzündeki "Aşka...Şepke..." adlı şarkıyı Fatma Girik ve Öztürk Serengil birlikte seslendiriyorlar. Bestesi Metin Bükey'e ait olan bu oynak ve neşeli parçanın sözlerini Sadun Aksüt yazmıştır.

"Aguş..." / "Aşka...Şepke..." parçalarının yer aldığı 1965 tarihli 45'lik vinil plağın ve saklama zarfının ön-arka yüzleri..

Kaynakça

  • Plak zarfı ve etiketinde yer alan bilgiler
  1. ^ "Ağuş" (Türkçe). www.tdksozluk.com. http://www.tdksozluk.com/s/agu%FE/. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2011. 


Aguş... Hakkında Bilgi


Aguş...
Aguş...

Aguş... Hakkında Video


Aguş... konusunu görüntülemektesiniz.
Aguş... nedir, Aguş... kimdir, Aguş... açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru