Agnolo Doni PortresiSanatçı Raphael Yıl 1506 Tip Ağaç üzeri Yağlıboya tablo Ebatlar 63 cm x 45 cm Yer Floransa Müze Pitti Sarayı

İngilizce: Portrait of Maddalena Doni İtalyan Rönesans ustası Raphael tarafından 1506 ve 1507 yılları arasında yapılan bir yağlı boya tablodur. Tablo şimdi Floransa'daki Pitti Sarayı'nda bulunmaktadır.

Konu başlıkları

  • 1 Hikaye
  • 2 Kaynakça
  • 3 Ayrıca bakınız
  • 4 Dış bağlantılar

Hikaye

Tablo, kısa bir süre önce evlenen tüccar ve eşi çiftinin birini göstermektedir. Agnolo Doni 1503 yılında Maddalena Strozi ile evlendi, fakat Rafael'in portreleri olasılıkla 1506 yılında icra edildi, o dönemde sanatçı Da Vinci'nin ustalığına çok yakındı. Portrelerin kompozisyonları Mona Lisa'yı anımsatır: figürler resim planı bakımından aynı usulde sunulurlar ve onların elleri Mona Lisa benzeri biri diğerinin üzerine yerleştirilir. Fakat arka plan manzarasının alçak ufku dış görünüş ve hacimi tanımlayan düzenli bir ışık sağlayarak ölçülü bir insan figürü tahakkukuna izin verir. Manzara ve figür arasındaki ilişki Leonardo'nun göze çarpan mizansenine açık bir zıtlık sunar.

Fakat bu tabloyu Leonardo'nun eserlerinden ayıran en karakteristik dikkat çeken husus, (elbiseler ve mücevherlere dikkat çekilmiş olsa bile) sukunet hissidir. Bunların bile sukuneti azaltmaya gücü yetmez. Herbir unsur (ikinci derecede olsa bile) tam bir dengeyi yaratmak için birlikte çalışır.

Bu çalışmalar, Rafael'in sanatsal olgunluğunun başlangıcını işaret eder.

Kaynakça

  • Shearman, John. Studi su Raffaello. Torino:Electa

Ayrıca bakınız

  • Maddalena Doni Portresi (Rafael)

Dış bağlantılar

  • Resmi website (İtalyanca)

Agnolo Doni Portresi Hakkında Bilgi

Agnolo Doni Portresi

Agnolo Doni Portresi
Agnolo Doni Portresi
Agnolo Doni Portresi konusunu görüntülemektesiniz.
Agnolo Doni Portresi nedir, Agnolo Doni Portresi kimdir, Agnolo Doni Portresi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video