Tue . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Ağaçlık, Çatak

ağaclık çatak köyü, ağaclık catalina island
Ağaçlık, Van ilinin Çatak ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 EĞİTİM
 • 8 Muhtarlık
 • 9 Altyapı bilgileri
 • 10 Dış bağlantılar
 • 11 EĞİTİM

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği belli değil

Kültür

Köyün gelenek, görenek genel olarak eskiye dayanan geleneklerini yaşatırken bunu olabildiğince zamana ve çağa ayak uyduran moderenleşmeye başlayan bve gelişmeler açık bi yaşayış mevcut.ve yemekleri KELEDOŞ,AYRAN AŞI,FIRINDA PATATESLİ PİRİNÇ,KAVURMA BULGURU,VE TANDIRDA KUZU VS.

Coğrafya

Van iline 59 km, Çatak ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 450
2000 -
1997 369

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

EĞİTİM

Köyde, İlköğretim 5. Sınıfa kadar eğitim veren İlköğretim Okulu vardır. Okul alanı tek katlı anasınıfı, ve diğer sınıfların eğitim aldığı iki derslikten oluşmaktadır. Ayrıca okul bahçesinde öğretmenlerin barınması için biri yapımı 2011 yılında biten 2 oda 1 salon +Mutfak ve Banyo betonarme ve son derece güzel planlanarak yapılmış diğeri de 1990 lı yıllarda yapılmış 1 oda 1 salonlu +Mutfak ve Banyo taşlarla yapılmış iki lojman bulunmaktadır. Köydeki genç nüfusun büyük bir bölümü üniversite mezunudur. Özellikle son zamanlarda üniversite tahsili yapma oranı katlanarak artmıştır. Ayrıca eğitimini çeşitli sebeplerden dolayı tamamlayamayan orta yaş insanları da gerek çıraklık eğitim yoluyla gerek Açıköğretim yolu ile eğitimlerini tamamlamaya devam etmektedir. Ayrıca son dönemlerde gerek Milli Eğitim Müdürlüğü gerek Halk Eğitim Müdürlüğü gerek Muhtarlık aracılığıyla gerçekleştirilen çeşitli okuma yazma projeleri sayesinde köydeki okur yazar oranı neredeyse sıfır denebilecek kadar azdır. Köy halkı refaha kavuşmanın en önemli şartının eğitim olduğu bilincinde ve bunun içinde üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmek için büyük gayretler içindedirler.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[[2009- } SALİH KALAÇ 2004-2008 -ZÜBEYİT GÜVENER 1999 - ZÜBEYİT GÜVENER 1994 - SIDDIK GÜVENER 1989 -ALİ ADMIŞ 1984 -ALİ ADLİ

ve daha öncsindende Ali ADLİ 2010 2011 salih kalaç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

EĞİTİM

Köyde, İlköğretim 5. Sınıfa kadar eğitim veren İlköğretim Okulu vardır. Okul alanı tek katlı anasınıfı, ve diğer sınıfların eğitim aldığı iki derslikten oluşmaktadır. Ayrıca okul bahçesinde öğretmenlerin barınması için biri yapımı 2011 yılında biten 2 oda 1 salon +Mutfak ve Banyo betonarme ve son derece güzel planlanarak yapılmış diğeri de 1990 lı yıllarda yapılmış 1 oda 1 salonlu +Mutfak ve Banyo taşlarla yapılmış iki lojman bulunmaktadır.

Köydeki genç nüfusun büyük bir bölümü üniversite mezunudur. Özellikle son zamanlarda üniversite tahsili yapma oranı katlanarak artmıştır. Ayrıca eğitimini çeşitli sebeplerden dolayı tamamlayamayan orta yaş insanları da gerek çıraklık eğitim yoluyla gerek Açıköğretim yolu ile eğitimlerini tamamlamaya devam etmektedir.

Ayrıca son dönemlerde gerek Milli Eğitim Müdürlüğü gerek Halk Eğitim Müdürlüğü gerek Muhtarlık aracılığıyla gerçekleştirilen çeşitli okuma yazma projeleri sayesinde köydeki okur yazar oranı neredeyse sıfır denebilecek kadar azdır.

Köy halkı refaha kavuşmanın en önemli şartının eğitim olduğu bilincinde ve bunun içinde üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmek için büyük gayretler içindedirler.

ağaclık catakiller, ağaclık catalina island, ağaclık catechism, ağaclık çatak köyü


Ağaçlık, Çatak Hakkında Bilgi

Ağaçlık, Çatak


 • user icon

  Ağaçlık, Çatak beatiful post thanks!

  29.10.2014


Ağaçlık, Çatak
Ağaçlık, Çatak
Ağaçlık, Çatak konusunu görüntülemektesiniz.
Ağaçlık, Çatak nedir, Ağaçlık, Çatak kimdir, Ağaçlık, Çatak açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray (erkek voleybol takımı)

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı, (Şimdiki adı: Galatasaray FXTCR Erkek Voleybol Takımı) Galatasara...
Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmu...
Göllü, Artuklu

Göllü, Artuklu

Göllü, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzak...
Macera Kadını

Macera Kadını

Macera Kadını, Bülent Oran'ın senaryosunu yazdığı, Arşavir Alyanak'ın yönettiği 1964 yapımı Türk fil...