Abhazya Özerk Cumhuriyeti


Abhazya Özerk Cumhuriyeti (Gürcüce: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა, Abhazca: Аҧснытәи Автономтәи Республика, Apsnitei Avtonomtei Respublika), de jure olarak Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan özerk cumhuriyet.

1990'ların başındaki savaşın ardından Sohum’a egemen olan ve Rusya’nın desteğindeki ayrılma yanlısı güçler 1994 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, ama Abhazya Cumhuriyeti adını taşıyan bu yönetim bazı ülkeler tarafından tanınmıştır (Rusya, Nikaragua; de facto Güney Osetya, Transdinyester). Gürcistan’ın merkezi yönetiminin desteğindeki özerk yönetim ise, bölgenin eski statüsünün korunmasından yanadır. Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Sohum'dur.

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Konseyi gibi uluslararası örgütler Abhazya’yı Gürcistan’ın bir parçası olarak tanımakta ve anlaşmazlığın her iki tarafın barışçı yollarla çözümlemesini istemektedir.

2006'da Gürcistan tarafından başlatılan askeri operasyonla Abhazya sınırlarına dahil olan Kodor Vadisi'ne asker sokmuştu ve bölge Gürcistan'a bağlı özerk cumhuriyetin denetimindeydi. 2008 yılındaki Güney Osetya - Gürcistan savaşı sonrasında ise Abhaz güçlerinin başlattığı opreasyonla kontrol de facto (fiili) Abhazya Cumhuriyeti'ne geçmiştir.

Hükümet Başkanları

Gürcistan'ın 200 rev banknotu (Suhum)
  • Tamaz Nadareishvili, Eylül 1993 – 16 Mart 2004
  • Londer Tsaava, 16 Mart 2004 – 30 Eylül 2004
  • Irakli Alasania, 30 Eylül 2004 – 24 Nisan 2006
  • Malkhaz Akishbaia, 24 Nisan 2006 – görevde.

Dış bağlantılar

  • (İngilizce) (Rusça) Abhazya Özerk Cumhuriyeti resmi web sayfası
  • (İngilizce) BBC Abhazya Raporu
  • (İngilizce) Gürcistan Ulusal Parlementosu Gürcistan Özerk Cumhuriyeti


Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi


Abhazya Özerk Cumhuriyeti
Abhazya Özerk Cumhuriyeti

Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hakkında Video


Abhazya Özerk Cumhuriyeti konusunu görüntülemektesiniz.
Abhazya Özerk Cumhuriyeti nedir, Abhazya Özerk Cumhuriyeti kimdir, Abhazya Özerk Cumhuriyeti açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video