Mon . 19 Jan 2019

Abdülkerim Kasım

abduelkerim kasımpatı, abduelkerim kasımda
Abdülkerim Kasım, (d. 1914, Bağdat - ö. 9 Şubat 1963, Bağdat) 1958 Irak Devrimi'nden sonra çağdaş Irak Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı.

1957'de ordu içinde örgütlenmiş, krallığın tutucu ve batı yanlısı politikalarına muhalif gruplarının başına geçti. Kasım ve arkadaşları 14 Temmuz 1958'de hükümetçe planlanmış bir askeri harekattan yararlanarak başkent Bağdat'ı ele geçirdiler. Kasım yeni cumhuriyetin ilk başbakanı oldu.

Mısır ve Suriye'nin kurduğu Birleşik Arap Cumhuriyeti (BAC) Arap dünyasında çoşkuyla karşılandı. Irak içinde de BAC'a katılmaya sıcak bakılsa da Kasım yönetimi önce iç istikrarın sağlanmasından yanaydı. Mısır lideri Cemal Abdülnasır ve ateşli bir Nasır taraftarı olan Abdüsselam Arif'in yaptığı propagandanın etkisiyle 1959'da Arap birliğinden yana olan muhalifler Musul'da bir ayaklanma başlattı. Ancak silahlı kuvvetlerin büyük çoğunluğunun Kasım yanlısı olmasından dolayı ayaklanma kısa sürede bastırıldı. Kasım kuşkulandığı 200 subayı görevden aldı. Sivil kanatta ise komünistlerin desteğini almaya çalıştı, bununla birlikte onların aşırı isteklerine karşı koydu ardından polis teşkilatı ve silahlı kuvvetler içindeki komünist unsurları temizledi.

1960'a gelindiğinde kendi iktidarı için tehlike olabilecek bütün siyasi etkinliklere son verip, asker ve sivil kanattaki sağ ve sol unsurlar üzerinde baskı uygulamaya başladı. Kültürel açıdan kendilerini Araplardan farklı gören Kürtler Kasım'ın özerklik sözünü tutmaması üzerine ayaklandılar. Ordunun büyük bölümü Kürt isyanını bastırmaya yöneltildi. Askerler de sonuçsuz ve yararsız olarak gördükleri harekat nedeniyle Kasım'dan desteklerini çekmeye başladılar. Ordu içindeki tasfiyelerin artması sonucu hoşnutsuzluk doruğa çıktı ve bazı subaylar Kasım'a karşı açıkça direnişe geçti. Sonunda Şubat 1963'te Abdüsselam Arif önderliğindeki darbeyle devrildi ve öldürüldü.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Ahmed Muhtar Baban
Irak Başbakanı
1958 - 1963
Sonra gelen:
Ahmed Hasan el Bekir

abduelkerim kasım şeren, abduelkerim kasımda, abduelkerim kasımpatı, abduelkerim kasımpaşa


Abdülkerim Kasım Hakkında Bilgi

Abdülkerim Kasım


  • user icon

    Abdülkerim Kasım beatiful post thanks!

    29.10.2014


Abdülkerim Kasım
Abdülkerim Kasım
Abdülkerim Kasım konusunu görüntülemektesiniz.
Abdülkerim Kasım nedir, Abdülkerim Kasım kimdir, Abdülkerim Kasım açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...