Sun . 18 Dec 2018

Abdül Rahman Arif

quotes from abdul rahman arif, abdul rahman arif
Abdürrahman Arif (عبد الرحمن عارف ʿAbd ar-Raḥman ʿĀrif, Ingilizce: Abdul Rahman Arif, d. 1916 veya 1918 Bağdat - ö. 24 Ağustos 2007, Amman) Iraklı siyasetçi. 16 Nisan 1966'dan 16 Temmuz 1968'e kadar Irak Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Kısa süre de başbakan oldu. Sosyalizme karşı bir tutum sergilediğinden dolayı Abdülkerim Kasım tarafından sindirildi.

Özgeçmiş

Arif, 1936'tan itibaren Bağdat'taki Asker Yüksek Okuluna gidip ve 1958'de erkek kardeşlerin daha genci Abdüsselam Arif ve Abdülkerim Kasım ile beraber Irak ihtilalına katıldı. O, 1961 yılında Tank Kuvvetlerinin Tuğgeneralından ilk olarak vaz geçindi. Abdüsselam Arif ve Baas Partisi tarafından 1963 Kasım'ın düşmesinden sonra Silahlı Kuvvetlerinde yine önemli pozisyon vardı, Ramazan devrimindan sonra Generalların başı oldu.

Kardeşin temsilcisi olarak ve Cumhurî Muhafız Alayları yardımıyla Arif 1965 eylülde nasırcı bir hükümet darbesini şiddetle yere serdi ama, 1966 Nisan ayında kardeşi ve başkan helikopter kaza içinde yaşamını kaybetti. 1966 temmuz ayında Arif Abd ar-Razzaq dairesinde Nasırcılar yeniden hükümet darbesi yaptılar.

Abdül Rahman'ın Abdüsselam’ın ardılına seçiminin sivil başbakan Abdül Rahman al-Bazzaz tarafından üzerinde durduğuna rağmen bunu rakip eden çeşitli askerî liderlerinin uzlaşma ve mecburiyet çözümünü olarak bakmak gerektir. Onların baskılarının altında Arif sivil başbakandan vazgeçip Naci Talib’in liderliği altında Bazzaz’dan kürtlerle bariş ve otonomi görüşmelerini durduran askerî bir hükümet çağırdı.

1967 Mayis Temmuz arasında başkan Arif başbakanın fonksiyonlarını da aldı ve bundan dolayı o da Altı Gün Savaşının arab mağlûbiyetine. Sirya’nın hava küvvetlerinin 50%ni, Mısır’ın hava küvvetlerinin 75%i ve Urdun’un hava küvvetlerinin 90%ı yerde yok edildiğinde zaman içinde havaya gittigi Irakî hava kuvvetleri saldirgan israelî avcı uçaklarını yakalayadı. Golan savaş hattında Sirya Irakî askerî liderler arasındaki rakiplik ve şüphe ise faciaya sürdü.

Arif, Askerlerin rüşvetciliği ve hoşnutsuzluğu (Ramazan devriminden ittibaren muhalif olan) Baas partisine ile beraber sahip olmadı – Arif’ler Baas partisina karşi esasta düşmanca değil olduğu için ve bu partisina doğru ayrıca diyaretsiz davraniyordu. Hâla Arif’in kardeşi tarafından destekleyen eski Baas Tahir Yahya’nın başbakana çağırması ve sadık albay Said Slaibi’nin Generala yükselmesi Arif egemenliği sağlamlaştıramadı ve sonunda da cumhurî muhafız alayları ona bıraktılar.

1968 yılında 17 Temmuz’da Arif hükümeti deviren Baas subaylardan tutuklandı. Bir eski başbakan Ahmet Hasan el Bekir altındaki Devrimci Komut Meclisi iktidari ele aldı.

Hükümet darbesi kan akıtmadan geçti. Arif evi içine getirildi, darbeciler ona kahve verip sürgüne uçuşundan önce biraz rahatlamaya sıkıştırdı. Gelecek gün Arif darbecilerden tokalaşmala vedalaşıp Londra’ya uçtu.

Kairo, 1968, soldan sağa: başkanlar Bumedyen, Atassi, Arif, Abdülnasır ve al-Azhari

İngiltere’de biraz barınak yıllardan sonra 1988 Arif, el Bekir’ın ardılı olan Saddam Hüseyin davetiyesine göre Irak’a döndü Bagdad’ta memursal emekli aylığı verildi. İhtiyar Arif’in, 1995 hâla başkan seçimlerinde Saddam Hüseyin’e tebrik ettiğinden ve manipüle eden bu seçimlere medyadaki el sıkışma ile belli bir meşruluğu verdiğinden rağmen bu aylık da 2003 Baas egemenliğinin devrilmesinden sonra ABD’den tayin edilen yeni hükümet tarafından doğru olduğunu bildirdi.

24 Ağustos 2007 tarihinde, 2004’ten itibaren yaşadığı Ürdün'ün, Amman kentinde 91 yaşında öldü.

Kaynakça

  • Marion und Peter Sluglett: Der Irak seit 1958 - Von der Revolution zur Diktatur (Türkçe: „Irak 1958’den itibaren – devrimden diktatörlüğe kadar“). Suhrkamp Frankfurt 1991
  • The International Who´s Who 1988-89 (Türkçe: Uluslararası kim kimdir 1988-89). Fifty-Second Edition. Europa Publications Limited 1988 London

Dış bağlantılar

  • Munzinger-Archiv: Abdel Rahman Aref, Internationales Biographisches Archiv 37/1969 vom 1. September 1969
Siyasi görevi
Önce gelen:
Abdüsselam Arif
Irak Cumhurbaşkanı
1966 - 1968
Sonra gelen:
Ahmed Hasan el Bekir
Önce gelen:
Naci Talib
Irak Başbakanı
1967
Sonra gelen:
Tahir Yahya

abdul rahman arif, abdul rahman arif iraq, quotes from abdul rahman arif


Abdül Rahman Arif Hakkında Bilgi

Abdül Rahman Arif


  • user icon

    Abdül Rahman Arif beatiful post thanks!

    29.10.2014


Abdül Rahman Arif
Abdül Rahman Arif
Abdül Rahman Arif konusunu görüntülemektesiniz.
Abdül Rahman Arif nedir, Abdül Rahman Arif kimdir, Abdül Rahman Arif açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Shadow (Ashlee Simpson şarkısı)

Shadow (Ashlee Simpson şarkısı)

"Shadow", Amerikalı şarkıcı Ashlee Simpson'ın Autobiography albümünden bir şarkı. Bir şarkı ile i...
Terrenho

Terrenho

Terrenho Portekiz'de Trancoso belediyesine bağlı olan, 6,73 km2 yüzölçümüne sahip, 137 nüfuslu (2001...
Mehmet Rifat Ünür

Mehmet Rifat Ünür

Mehmet Rifat Ünür, (d. 1880, Çankırı) - (ö. 23 Ağustos 1936), Türk siyasetçi. Yüksek Muallim Mektebi...
Ed Sheeran diskografisi

Ed Sheeran diskografisi

İngiliz şarkıcı-sözyazarı Ed Sheeran 2 albüm, 14 extended play, 24 single 11'inde konuk sanatçı oldu...