Aang


Aang Nickelodeon'ın animasyon televizyon dizisi Avatar: Son Havabükücü 'de bir kurgusal karakter. Karakter, Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tarafından oluşturulmuştur. ABD vb. İngilizce konuşan ülkelerde Zach Tyler Eisen, Türkiye'de ise Dizide Sercan Gidişoğlu, filmdeyse Ziya Durukan tarafından seslendirilmiştir.Dizinin Son Hava Bükücü 'deyse genç oyuncu Noah Ringer tarafından canlandırılmıştır.Filmde adı orijinal Tibetçe fonetik okunuşuyla "Aang" olarak okunmuştur. Aang dizinin baş kahramanıdır. "Zuko Alone" bölümü hariç (yayınlanmamış bir deneme bölümü de dahil) dizinin tamamında görülür. Aang trading card, video oyunları, tişört ve internet karikatürleri gibi diğer medyalarda da görülmektedir.

Dizide, Aang kurtulan son Havabükücü ve etraflarında havayı manipüle etme gibi benzeri olmayan bir yeteneğe sahip yegane insan ırkı Hava Gezginlerinden bir keşiştir. 112 yaşında bir asırlıktır da. Bir asır boyunca saklanmış olması biyolojik yaşını 12 olarak kalmasını sağlamıştır. İkinci bölümde Aang'in, insan formunda gözüken gezegenin ruhu Avatar'ın şuanki Reenkarnasyonu olduğu anlaşılmıştır. Avatar olarak Aang elementlerin dördünü de kontrol edip Dört Ulus'un barış içinde yaşamasını sağlamakla görevlidir. Dizide Aang'in bu görevi tamamlamak üzere seyahati anlatılır.

Aang'in birçok özelliği Asya kültürlerinden etkilenmeleri içerir; Budist ve Taoist geleneklere dayanan vejetaryenlik buna örnek olarak gösterilebilir, . Aang dizinin gönülsüz kahramanıdır, Dünya'yı Ateş Ulusu'ndan kurtarmak için arkadaşlarının katıldığında çekinmiştir. "lighthearted" kişiliğini eleştirmenler aralarında iyi olarak kabullendiler. Yapımcıları Aang'in "hilekâr bir kahraman" ve "düşmanlarını zekâsıyla yenen" biri olması niyetindeydiler.

Konu başlıkları

 • 1 Oluşum ve fikir
 • 2 Özellikleri
 • 3 Kaynaklar
 • 4 Dış bağlantılar

Oluşum ve fikir

Aang karakteri Bryan Konietzko'nun bir çiziminden geliştirilmiştir. Taslak kafasının üstünde bir ok işareti olan orta yaşlı kel bir adam olarak çizilmişti. Konietzko karakteri uçan bizonu olan bir çocuğun resmine geliştirdi. Bu arada, Güney Kutbunda kapana kısılmış kâşiflerle ilgili belge Michael Dante DiMartino'nun ilgisini çeker ve bu fikrin oluşmasına sebep olur:

« Karlı bir arazide kapana kısılan bu su insanlarıyla birlikte bir hava insanı vardır...ve belki bazı ateş insanları onlara baskı yapıyorlar... »
(Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko)

Konu dizinin birinci ve ikinci bölümleriyle "onlara baskı uygulayan ateş insanları"yla (Ateş Ulusu Askerleri ve Zuko'yla) "(onlar) karlı arazide kısılı kalır" iken (Güney Su Kabilesi) "su insanları" (Katara ve Sokka) "hava insanı"nı (Aang'i) kurtarırlar şeklinde uyuşur. Dizinin yapımcıları Aang'in yüz yıl boyunca bir buzdağında tıkılı kalmış olması niyetindelerdi. Momo adında evcil bir hayvan robotu ve bir düzine uçan bizonunun olduğu fütüristik bir dünyada uyanacaktı. Yapımcılar sonradan fikir değiştirip buzdağında kalma süresini yüz yıl olarak, robot olan Momo'yu uçan lemura ve bizon sayısını da bire düşürerek değiştirmişlerdir.

Aang'in karakteri kültürel ideolojilerin geliştrilmiş bir halidir. Dizinin yapımcılarına göre "Buddhism and Taoism"in Avatar karakterinin arkasında önemli bir ilham kaynağıdır." karakterin dikkate değer bir davranışı olan vejetaryenlik Buddhism or Taoism ile doğrudan bağıntılıdır. In the Brahmajala Sutra, a Buddhist code of ethics, vegetarianism is encouraged. In "The King of Omashu", Aang demonstrates his vegetarian beliefs by refusing to eat meat. Aang consistently shows a reluctance to fight and an aversion against killing. In "The Spirit World (Winter Solstice, Part 1)", Aang gets into a fight with an angry spirit who is destroying a village; instead of fighting the spirit, Aang negotiates. In Buddhism, this principle is known by its Sanskrit name, ahimsa, or non violence.

Özellikleri

Avatarlar (sağdan sola doğru): Aang, Roku, Kyoshi, Kuruk, Yangchen ve diğer önceki Avatarlar.

Dizinin yaratıcılarından Michael Dante DiMartino:

« Sorunları çözen ve güçlü yeteneklerinin yanı sıra zekasıyla da düşmanlarını yenen bir Aang karakteri oluşturmayı istiyoruz. »
(Michael Dante DiMartino)

"The King of Omashu" ve "The Headband" bölümlerinde de göründüğü gibi Aang bir vejeteryandır. Hava Gezginlerinin ona tüm canlıların kutsal olduğunu öğretmesinden beri et yemekten kaçınır. Aang "The Spirit World (Winter Solstice, Part 1)" bölümünde dövüşme konusunda isteksiz olduğunu belirtmiştir; köyü yerle bir eden ruhla kavga etmek yerine umutsuzca onu caydırmaya çalışmıştır. Şiddet içermeyen doğası gereği Ateş Kralı Ozai'yi öldürmekte de ahlakî bir isteksizlik göstermiş ve sonunda Ozai'yi öldürmek yerine yalnızca ondan bükme yeteneğini almıştır. Dizide Aang dört ulusun dördüne de uzanan karmaşık bir arkadaş çevresine sahiptir.

Birkaç bölümde havabükme ile uçma yeteneği olduğunu göstermiştir. Aang bir teknik yardımıyla Hava Topu adını verdiği havadan bir top yapıp onu kullanabiliyor. Planörle ve Appa'nın da kullandığı diğer uçma teknikleri de mevcuttur. Ayrıca Avatar Hâlindeyken Aang bir hava topu içinde uçabilmektedir.

Kaynaklar

 1. ^ Written and Directed: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko; Voices: Mitchel Musso as Aang and Mae Whitman as Kya. Avatar: The Last Airbender — The Complete Book One Box Set (DVD). Nickelodeon. 
 2. ^ a b c d e Director: Dave Filoni, Writers: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko (2005-02-21). "The Boy in the Iceberg". Avatar: The Last Airbender. bölüm 1. sezon 1. Nickelodeon. 
 3. ^ a b Pittarese, Frank (2006). "Nation Exploration". Nickelodeon Magazine (Winter 2006): 2. 
 4. ^ a b c "Watch Out For Avatar on September 10!". Nickelodeon Asia. http://www.nicksplat.com/Events/200509/07000082.html. Erişim tarihi: 2008-03-14. 
 5. ^ a b c Director: Anthony Lioi; Writer: John O'Bryan (2005-03-18). "The King of Omashu". Avatar: The Last Airbender. bölüm 5. sezon 1. Nickelodeon. 
 6. ^ a b c DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2006). "Myth Conceptions". Nickelodeon Magazine (Nickelodeon) (Winter 2006): 7. 
 7. ^ a b DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2007-09-06). Interview: Avatar's Bryan Konietzko and Michael Dante DiMartino. Eduardo Vasconcellos ile görüşme. IGN Entertainment. http://tv.ign.com/articles/818/818284p1.html. Erişim tarihi: 2007-11-11. 
 8. ^ a b c d DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2006). "In Their Elements". Nickelodeon Magazine (Winter 2006): 6. 
 9. ^ Jing, Fanwang. "Brahmajala Sutra Translated Text". Purify Out Mind. ss. 4. http://www.purifymind.com/BrahmaNetSutra.htm. Erişim tarihi: 2008-02-12. "He must not create the causes ... and shall not intentionally kill any living creature." 
 10. ^ a b Director: Lauren MacMullan; Writer: Aaron Ehasz (2005-04-08). "The Spirit World (Winter Solstice, Part 1)". Avatar: The Last Airbender. bölüm 7. sezon 1. Nickelodeon. 
 11. ^ Director: Joaquim dos Santos; Writer: John O'Bryan (2007-09-28). "The Headband". Avatar: The Last Airbender. bölüm 2. sezon 3. Nickelodeon. 
 12. ^ Liu, Ed (2008-07-18). ""Sozin's Comet" Produces an Epic Season Finale for "Avatar the Last Airbender"". Toon Zone. http://news.toonzone.net/article.php?ID=25009. Erişim tarihi: 2008-07-20. 
 13. ^ Director: Giancarlo Volpe; Writers: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko (2006-09-15). "The Drill". Avatar: The Last Airbender. bölüm 13. sezon 2. Nickelodeon. 
 14. ^ Director: Giancarlo Volpe; Writer: Tim Hedrick (2006-04-14). "The Swamp". Avatar: The Last Airbender. bölüm 4. sezon 2. Nickelodeon. 
 15. ^ Director: Joaquim dos Santos; Writer: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko (2008-07-19). "Sozin's Comet, Part 4: Avatar Aang". Avatar: The Last Airbender. bölüm 21. sezon 3. Nickelodeon. 

Dış bağlantılar

 • Nick.com'daki Resmî TV Dizisi WebsitesiAang Hakkında Bilgi


Aang
Aang

Aang Hakkında Video


Aang konusunu görüntülemektesiniz.
Aang nedir, Aang kimdir, Aang açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru