Mon . 18 Nov 2018

Basiani

basiani club, basianis brdzola
Basiani, Türkiye'nin doğu kesiminde, Aras Irmağı’nın kaynaklandığı yörede bölgeye verilen ad.

Basiani adının, eski Yunan tarihçi Ksenophon’un (MÖ 5-4. yüzyıl) yapıtında söz ettiği Kolha boylarından Pasianilerle ilişkili olduğunu sanılır. Ermeni krallığının kurulması ve sınırlarının genişlemesinin (MÖ 2. yüzyıl) ardından Baisani bu krallığın sınırları içinde kaldı. Daha sonraki tarihlerde Ararat krallığının eyaletlerindin biriydi.

387 yılında Roma ve Persler arasındaki siyasal mücadelenin ardından İran sınırları içinde yer aldı. 7-8. yüzyıllarda ise Arap halifeliğinin yönetimi altında bulundu. Arapların zayıflaması ve Kartveli krallıkları ile prensliklerinin güçlenmesin ardından, Bizans ile Kartveli (Gürcü)krallığı arasında el değiştirdi. Kısa süre sonra Basiani Kartveli krallığını denetimi altına girdi.

10. yüzyılın ilk yarısında Aras Irmağı Bizans ile Kartveli krallığı arasında sınır olunca, Basiani’nin kuzey kesimi Kartveli Bagratlıların yönetiminde kaldı. 1001 yılında Davit Kurapalati’nin haleflerinin Bizans’a karşı verdikleri mücadelenin ardından Tao’nun güney kesimi ve Basiani’nin tamamı Bizans’ın eline geçti. Kartveliler önce Bizans’tan, sonra Selçuklulardan geri almak için uzun süre mücadele ettiler.

Basiani 12. yüzyılda yeniden Gürcistan sınırlarına katıldı. Kartveli ordusu 1203 yılında Basiani savaşında Anadolu Selçuklularını yenilgiye uğrattı. Basiani, 1545 yılında Osmanlıların eline geçti ve Erzurum eyaletine bağlı bir sancak oldu.

Erzurum ilinin Pasinler ilçesinin adı bu addan gelmektedir.

basiani, basiani club, basiani food, basiani klubi, basiani night club, basiani party, basiani png, basiani war, basianis brdzola, basianis darbeva


Basiani Hakkında Bilgi

Basiani


  • user icon

    Basiani beatiful post thanks!

    29.10.2014


Basiani
Basiani
Basiani konusunu görüntülemektesiniz.
Basiani nedir, Basiani kimdir, Basiani açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

1868

1868

...
NGC 2565

NGC 2565

DoğrulukGörüldü Atla: kullan, ara Koordinat: 08s 19d 48,2sn;...
Hasdrubal Barca

Hasdrubal Barca

Hasdrubal Barca (ölüm MÖ 207), Hamilcar Barca’nın ikinci oğlu ve II. Pön Savaşında Kartaca komutanla...
Eskigediz, Gediz

Eskigediz, Gediz

Eskigediz, Kütahya ilinin Gediz ilçesine bağlı bir beldedir. Konu başlıkları 1 Tarihi 2 Coğrafi...