Taşpınar, Artova


Taşpınar, Tokat ilinin Artova ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

taşpınar köyü 1887 osmanlı rus savaşın (93 harbi ) diye adlandırılan ve o zamanın rusyasının katliamlar uyğuluyarak birçoklarınıda sürgüne ve göçe zorladığı dönemde kafkasyanın kabartay balkar cumhuriyetinden sürgüne gönderilen kabartay çerkezlerinden 14 sülalenin bir araya gelerek oluşturdukları köydür.köyde yaşayanların bütünü kafkasyadan gelen kabartay çerkezleri yaşamaktadırlar.asıl adı abuk hable olan köyün türkçe ismini köyün tepe dibinde bulunan yusuf baldanların evinin dibinde bulunan kayanın altından çıkmasından dolayı taşpınar ismini almıştır.suyun özellikle sert olmaması yazları soğuk ve kışları ılık akması ayrıca suyun bir başka özelliğidir. özellikle köyün kuruluşundan bu güne kadar hiçbir adli vakanın olmamasıda, köyün halen kendi örf ve adetlerine bağlı ve gelenek ve göreneklerini yaşattıklarından dolayı ileri gelmektedir.

Kültür

Köy çok eski anadolu yerleşimlerinden olup eski yerleşim kalıntıları köyün arazisi içinde kalmaktadır. Anadolunun islamlaşması sürecinde Kafkasyadan gelen Çerkesler köye yerleşmişlerdir. Psihalvize, Şıpsi-basta gibi çerkes yemekleri başlıca yemekleridir. Düğün törenleri oldukça gösterişli ve eğlencelidir. Köyün ilginc yönlerinden birisi de cenaze defnedilirken kabir içinde agaç yerine toprak kerpiç kullanılmasıdır hemen hemen her evde en az bir mezara yetecek kadar kerpiç hazır bulunmaktadır.

Coğrafya

Tokat iline 43 km, Artova ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 293
2000 254
1997 155

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ama faal deyil . Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Taşpınar, Artova Hakkında Bilgi

Taşpınar, Artova

Taşpınar, Artova
Taşpınar, Artova

Taşpınar, Artova Hakkında Video


Taşpınar, Artova konusunu görüntülemektesiniz.
Taşpınar, Artova nedir, Taşpınar, Artova kimdir, Taşpınar, Artova açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
Taşpınar, Artova
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail