Keten yağıKeten yağı (Oleum linii), ketenden yapılmış bir Bitkisel yağdır.

Bu bitkisel yağda yüksek oranda tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, çok düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.

Bitki tohumlarından iki şekilde yağ elde edilir. Birinci yöntem ısı verilmek suretiyle yağ çıkartılmasıdır. Diğer yöntem ise soğuk pres yöntemi ile yağ elde edilir. Bu yağ içinde % 90 doymamış asitler bulunur. Anadolu yağ ketenlerinin tohumlarında, yağ miktarı ortalama % 40'tır. Bu yağ, yanıklardan ileri gelen yaralarda ağrı dindirici olarak kullanılır. Bitki tohumları su veya süt ile kaynatılarak lapa yapılır ve haricen ilaç şeklinde kullanılır. Keten tohumunlarından yağ iki şekilde çıkartılmaktadır. Birincisi tohumlar ısıtılarak diger yöntem ısıtmadan soguk pres tekniği ile yağ çıkartılır. Isı ile çıkartılan yağlar sanayi'de ve özellikle boyacılık ve kozmetik sektöründe kullanılır. Ahşap vernik boyaların ve ressamların kullandığı tüm yağlı boyaların ana hammaddesi keten tohumu yağıdır. Soğuk pres yöntemi ile üretilen yağlar ise günümüzde bitkisel besin takviyesi olarak sıklıkla kullanılır. Isı ile çıkartılan keten yağının kimyasal yapısı bozulduğu için gıda takviyesi olarak tüketilmez. Soğuk pres yöntemi ile üretilen yağları tüketmek sağlık yönünden oldukça faydalıdır. Kalp ve damar sağlığı için omega3 yağ asitleri içeren besinleri tüketmek gerekmektedir. Aynı miktardaki ıspanak, ceviz ve brokoliden 10 kat daha fazla Omega 3(Alfa-linolenik asit cinsinden) yağ asitini bünyesinde barındırır. Bu yüzden bu ürünün yağı, balık yağının (en fazla omega3 yağ asiti soğuk deniz balıklarında bulunmaktadır) en yakın bitkisel muadili olarak gösterilebilir. Düzenli Balık tüketemeyen bireyler omega3 kaynağı olarak soğuk pres keten yağını güvenle tüketebilir. Keten yağının içindeki yüksek miktardaki omega3 yağ asitleri(Alfa-linolenik asit cinsinden]] havadaki oksijen ile çok hızlı tepkimeye girip kimyasal yapısı bozulur. Bu sebeple keten yağı taze olarak tüketilmelidir.

Bu yağın Tespit edilen bazı fayda ve yararları:

  • Düzenli kullanıldığında yüksek kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürür.
  • Düzenli kullanıldığında kan şekeri seviyesini düşürür ve dengeler.
  • Çocukların Zihinsel gelişimine çok faydalıdır.
  • Omega3 yağ asitleri içeriginden ötürü kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.
  • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bahar aylarında görülen polen alerjisinin daha hafif atlatılmasına yardımcı olur
  • Menopoza bağlı şikâyetlerin hafiflemesine yardımcı olur.
  • Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa önler
  • Soğuk aldığınlığı ve öksürüğün daha hızlı geçmesine yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız

  • Alfa-linolenik asit
Wikimedia Commons'ta Keten yağı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.

Keten yağı Hakkında Bilgi

Keten yağı

Keten yağı
Keten yağı

Keten yağı Hakkında Video


Keten yağı konusunu görüntülemektesiniz.
Keten yağı nedir, Keten yağı kimdir, Keten yağı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
Keten yağı
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail