II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar

II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar



II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi muharebe ve harekâtlar:

Konu başlıkları

  • 1 Dönemler
  • 2 Dönemler, muharebeler ve harekatlar
  • 3 Barbarossa (22 Haziran 1941 - 31 Aralık 1941)
    • 3.1 1941/42 Kış taarruzları (5 Aralık 1941 - 30 Nisan 1942)
    • 3.2 1942 Yaz ve güz muharebeleri (1 Mayıs - 18 Kasım)
  • 4 2. Kısım (19 Kasım 1942 - 31 Aralık 1943)
    • 4.1 1942-1943 Kış muharebeleri (19 Kasım 1942 - 3 Mart 1943)
    • 4.2 1943 Yaz ve güz muharebeleri (1 Temmuz - 31 Aralık)
  • 5 Büyük Vatan Severlik Savaşı'nın üçüncü dönemi(1 Ocak 1944 - 9 Mayıs 1945)
    • 5.1 1944 kış ve bahar seferleri (1 Ocak - 31 Mayıs)
    • 5.2 1944 yaz ve güz seferleri (1 Haziran - 31 Aralık)
    • 5.3 1945 Avrupa Seferi (1 Ocak - 9 Mayıs)
  • 6 Kaynakça
  • 7 Dış bağlantılar

Dönemler

Sovyet tarih yazması, Büyük Vatanseverlik Savaşı'nı üç döneme ayrılmaktadır.

  1. II. Dünya Savaşı 1. dönemi (22 Haziran 1941 - 18 Kasım 1942)
  2. II. Dünya Savaşı 2. dönemi (19 Kasım 1942 - 31 Aralık 1943)
  3. II. Dünya Savaşı 3. dönemi (1 Ocak 1944 - 9 Mayıs 1945)

Japon İmparatorluğu ile arasında savaş, Uzak Doğu / Mançurya Taaruuzu, (9 Ağustos 1945 – 2 Eylül 1945) ise Büyük Vatanseverlik Savaşı'ndan ayrı tutulmaktadır.

Dönemler, muharebeler ve harekatlar

  • Aufbau Ost, Barbarossa Harekâtı öncesi Alman kuvvetlerinin mobilizasyonu.
  • Bessarabia ve Kuzey Bukovina'da Sovyet İşgali

Barbarossa (22 Haziran 1941 - 31 Aralık 1941)

  • Barbarossa Harekâtı sınır muharebeleri (22 Haziran - Temmuz 1941)
  • Alman Leningrad'a yönelik ilerleme harekâtı
  • Sovyet Baltık Stratejik Savunması 22 Haziran 1941 - 9 Temmuz 1941
Sovyet Baltık sınır savunma muharebeleri 22 Haziran 1941 - 24 Haziran 1941 Raseiniai Muharebesi 23 Haziran 1941 – 27 Haziran 1941 Şyauray Karşı Saldırısı 24 Haziran 1941 - 27 Haziran 1941 Sovyet Hanko Deniz Üssü Savunması 22 Haziran 1941 - 2 Aralık 1941 Tallinn Tahliyesi 27 - 31 Ağustos 1941
  • Alman Beyaz Rusya Taarruzu Harekâtı 22 Haziran 1941 - 29 Haziran 1941
  • Beyaz Rusya Stratejik Savunması 22 Haziran 1941 - 9 Temmuz 1941
Beyaz Rusya sınır savunma muharebeleri 22 Haziran 1941 - 25 Haziran 1941 Brest Savunması 22 - 29 Haziran 1941 Borisov-Lepel Taarruzu 22 - 30 Haziran 1941 Borisov-Lepel Taarruzu 6 - 9 Temmuz 1941
  • Lvov-Çernovitsi Stratejik Savunması 22 Haziran 1941 - 9 Temmuz 1941
Ukrayna sınır savunma muharebeleri 22 Haziran 1941 - 27 Haziran 1941 Brodi Muharebesi (1941) (26 - 30 Haziran 1941) Lvov-Lutsk Savunması 27 Haziran 1941 - 2 Temmuz 1941 Stanislav-Proskurov Savunması 3 Temmuz 1941 - 6 Temmuz 1941
  • Alman and Finnish Polarfuchs Harekâtı 29 Haziran 1941 - mid-Temmuz
  • Kuzey Kutubu-Karelya Stratejik Savunması 29 Haziran 1941 - 10 Ekim 1941
Murmansk-Kandalakşa Savunması 29 Haziran 1941 - 19 Eylül 1941 Vyborg-Käkisalmi Savunması 29 Haziran 1941 - 23 Eylül 1941 Kestengski istikametinin savunması 1 Temmuz 1941 - 10 Ekim 1941 Petrozavodsk, Ukhinskom[kaynak belirtilmeli]-Rugozerskom ve Olonetskom istikametinin savunması 1 Temmuz 1941 - 10 Ekim 1941
  • Moldova Savunması 1 Temmuz 1941 - 26 Temmuz 1941
  • Kiev Stratejik Savunması (1941) 7 Temmuz 1941 - 26 Eylül 1941
Korosten Savunması 11 Temmuz 1941 - 20 Ağustos 1941 Novgorod-Volynski Savunması 10 Temmuz 1941 - 20 Ağustos 1941 Uman Savunması 15 Temmuz 1941 - 4 Ağustos 1941 Tiraspol-Melitopol Savunması 27 Temmuz 1941 - 28 Eylül 1941 Kiev-Priluki Savunması 20 Ağustos 1941 - 26 Eylül 1941 Malin Savunması 5 Ağustos 1941 - 8 Ağustos 1941
  • Orşa Karşı Taarruz Harekâtı (Lepel Taarruz Harekâtı) 6 Temmuz - 10 Temmuz
  • Leningrad Stratejik Savunması 10 Temmuz 1941 - 30 Eylül 1941
Tallinn Savunması 10 Temmuz 1941 - 10 Ağustos 1941 Tallinn'in boşaltması (1941) Kingisepp-Luga Savunması 10 Temmuz 1941 - 23 Eylül 1941 [[Soltsy-Dno[kaynak belirtilmeli] Savunması]] 15 Temmuz 1941 - 20 Temmuz 1941 Staraya-Russa Savunması 8 Ağustos 1941 - 23 Ağustos 1941 Demyansk Savunması 6 Eylül 1941 - 26 Eylül 1941
  • Smolensk Muharebesi 10 Temmuz 1941 - 10 Eylül 1941
Smolensk Savunması 10 Temmuz 1941 - 10 Ağustos 1941 Smolensk Taarruzu 21 Temmuz 1941 - 7 Ağustos 1941 Rogeçev-Jlobin Savunması 13 Temmuz 1941 - 24 Temmuz 1941 Gomel-Truçevsk Savunması 24 Temmuz 1941 - 30 Ağustos 1941 Duhovşçina Taarruzu 17 Ağustos 1941 - 8 Eylül 1941 Yelnya Taarruzu 30 Ağustos 1941 - 8 Eylül 1941 Roslavl-Novozibkov Taarruzu 30 Ağustos 1941 - 12 Eylül 1941
  • Odessa Savunması 5 Ağustos 1941 - 16 Ekim 1941
  • İran'a askerî müdahale 23 Ağustos 1941 - 18 Eylül 1941
  • Alman Wotan Harekâtı (Moskova'ya saldır) 9 Eylül
  • Donets Havzası-Rostov Stratejik Savunması 29 Eylül 1941 - 16 Kasım 1941
Sumy-Harkov Savunması 30 Eylül 1941 - 30 Kasım 1941 Harkov Savunması (20 Ekim 1941 — 24 Ekim 1941) Alman Birinci Harkov Muharebesi
  • Mihver Kırım Seferi 26 Eylül 1941 - 15 Mayıs 1942
Donets Havzası Savunması 29 Eylül 1941 - 4 Kasım 1941 Rostov Savunması 5 Kasım 1941 - 16 Kasım 1941
  • Moskova Stratejik Savunması 30 Eylül 1941 - 5 Aralık 1941
Oryol-Bryansk Savunması 30 Eylül 1941 - 23 Ekim 1941 Vyazma Savunması 2 Ekim 1941 - 13 Ekim 1941 Kalinin Savunması 10 Ekim 1941 - 4 Aralık 1941 Mojaisk-Maloyaroslavets Savunması 10 Ekim 1941 - 30 Ekim 1941 Tula Savunması 24 Ekim 1941 - 5 Aralık 1941 Klin-Solneçnogorsk Savunması 15 Kasım 1941 - 5 Aralık 1941 Naro-Fominsk Savunması 1 Aralık 1941 - 5 Aralık 1941
  • Tihvin Savunması 16 Ekim 1941 - 18 Kasım 1941
  • Kırım Savunması 18 Ekim 1941 - 16 Kasım 1941
  • Sivastopol Savunması 29 Ekim 1941[1] - 4 Temmuz 1942
  • Tihvin Stratejik Taarruzu 10 Kasım 1941 - 30 Aralık 1941
Tihvin-Kirişsk Savunması 12 Kasım 1941 - 30 Aralık 1941 Malo-Vişersk Savunması 10 Kasım 1941 - 30 Aralık 1941
  • Rostov Stratejik Taarruzu 17 Kasım 1941 - 2 Aralık 1941
Bolşekrepinsk Taarruzu 17 Kasım 1941 - 27 Kasım 1941 Rostov Taarruzu 27 Kasım 1941 - 2 Aralık 1941

1941/42 Kış taarruzları (5 Aralık 1941 - 30 Nisan 1942)

  • Moskova Stratejik Taarruzu 5 Aralık 1941 - 7 Ocak 1942
Kalinin Taarruzu 5 Aralık 1941 - 7 Ocak 1942 Klin-Solneçnogorsk Taarruzu 6 Aralık 1941 - 25 Aralık 1941 Yelets Taarruzu 6 Aralık 1941 - 16 Aralık 1941 Tula Taarruzu 6 Aralık 1941 - 16 Aralık 1941 Kaluga Taarruzu 17 Aralık 1941 - 5 Ocak 1942 Naro-Fominsk Taarruzu 24 Aralık 1941 - 8 Ocak 1942
  • Kerç-Feodosya Çıkarma Harekâtı 25 Aralık 1941 - 2 Ocak 1942
Kerç Çıkarması 25 Aralık 1941 - 2 Ocak 1942 Feodosya Çıkarması 25 Aralık 1941 - 2 Ocak 1942
  • Oboyan-Kursk Taarruzu 3 Ocak 1942 - 26 Ocak 1942
  • Lyuban Taarruzu 7 Ocak 1942 - 30 Nisan 1942
  • Demyansk Taarruzu - birinci aşama (1942) 7 Ocak 1942 - 20 Mayıs 1942
  • Oryol-Bolhov Taarruzu 8 Ocak 1942 - 28 Nisan 1942
  • Rjev-Vyazma Stratejik Taarruz Harekâtı 8 Ocak 1942 - 20 Nisan 1942
Syçyovka-Vyazma Taarruzu 8 Ocak 1942 - 28 Şubat 1942 Mojaisk-Vyazma Taarruzu 10 Ocak 1942 - 28 Şubat 1942 Toropets-Holm Taarruzu 9 Ocak 1942 - 6 Şubat 1942 Vyazma Hava İndirmesi 18 Ocak 1942 - 28 Şubat 1942 Rjev-Vyazma Taarruzu 3 Mart 1942 - 20 Nisan 1942 Demyansk Taarruzu - ikinci aşama (1942) 7 Ocak 1942 - 20 Mayıs 1942
  • Barvenkovo-Lozovaya Taarruzu 18 Ocak 1942 - 31 Ocak 1942
  • Kırım Taarruzu 27 Ocak 1942 - 15 Nisan 1942
  • Bolhov Taarruzu 24 Mart 1942 - 3 Nisan 1942

1942 Yaz ve güz muharebeleri (1 Mayıs - 18 Kasım)

  • Kırım Taarruzu 27 Ocak 1942 - 15 Nisan 1942
  • Alman Demjansk Halkası 8 Şubat 1942 - 21 Nisan 1942
  • Volhov Taarruzu 24 Mart 1942 - 3 Nisan 1942
  • Kerç Saunması 8 Mayıs 1942 - 19 Mayıs 1942
  • Alman Kerç Yarımadası Muharebesi
  • İzyum Köprübaşısı Taarruzu 12 Mayıs 1942 - 29 Mayıs 1942
  • 2. Şok Ordusu'nun Kurtarması 13 Mayıs 1942 - 10 Temmuz 1942
  • Mihver Mavi Durum 28 Haziran - 19 Ağustos 1942
Alman Kremel Harekâtı was a Alman deception for a summer offensive aimed at Moscow Mihver Mavi Durum - Voronej Ordular Grubu B Mihver Mavi Durum - Stalingrad 6. Ordu Mihver Mavi Durum - Bakü Ordular Grubu A
  • Voronej-Voroşilovgrad Stratekjik Savunması 28 Haziran 1942 - 24 Temmuz 1942
Birinci Kastornoye Savunması 28 Haziran 1942 - 10 Temmuz 1942 İkinci Kastornoye Savunması9 Temmuz 1942 - 24 Temmuz 1942 Valuyki-Rossoş Savunması 28 Haziran 1942 - 24 Temmuz 1942 Battle for Voronezh (1942) Voroşilovgrad-Şahti Savunması 7 Temmuz 1942 - 24 Temmuz 1942
  • Donets Havzası Savunması (1942) 7 Temmuz 1942 - 24 Temmuz 1942
  • Alman Seydlitz Harekâtı 12 Temmuz 1942
  • Stalingrad Stratejik Savunması 17 Temmuz 1942 - 18 Kasım 1942
Defensive Battles at Distant Approaches 17 Temmuz 1942 - 17 Ağustos 1942
  • Rjev-Syçevka Taarruzu 30 Temmuz 1942 - 23 Ağustos 1942
Defensive Battles on Near Approaches and in Stalingrad 19 Ağustos 1942 - 18 Kasım 1942
  • Sinyavino Taarruzu 19 Ağustos 1942 - 10 Ekim 1942
Çeçenya 1940-1944 Çeçenya ayaklanması
  • Mihver Braunschweig Harekâtı 23 Temmuz 1942 -
  • Mihver Edelweiss Harekâtı 23 Temmuz 1942 - 21 Ağustos 1942
  • Kuzey Kafkasya Stratejik Savunması 25 Temmuz 1942 - 31 Aralık 1942
Tihoretsk-Stavropol Savunması 25 Temmuz 1942 - 5 Ağustos 1942 Armavir-Maykop Savunması 6 Ağustos 1942 - 17 Ağustos 1942 Novorossiysk Savunması 19 Ağustos 1942 - 26 Eylül 1942 Mozdok-Malgobek Savunması 1 Eylül 1942 - 28 Eylül 1942
  • Mihver Blücher Harekâtı 2 Eylül 1942
Tuapse Savunması 25 Eylül 1942 - 20 Aralık 1942 Nalçik-Ordjonikidze Savunması 25 Ekim 1942 - 12 Kasım 1942

2. Kısım (19 Kasım 1942 - 31 Aralık 1943)

1942-1943 Kış muharebeleri (19 Kasım 1942 - 3 Mart 1943)

  • Stalingrad Stratejik Taarruzu 19 Kasım 1942 - 2 Şubat 1943
Uranüs Harekâtı 19 Kasım 1942 - 30 Kasım 1942 Kotelnikovo Taarruzu 12 Aralık 1942 - 31 Aralık 1942 Orta Don Taarruzu (Küçük Satürn Harekâtı) 16 Aralık 1942 - 30 Aralık 1942 Tatsinskaya Baskını Koltso Harekâtı 10 Ocak 1943 - 2 Şubat 1943
  • Rjev-Syçevka Stratejik Taarruzu (Mars Harekâtı) 25 Kasım 1942 - 20 Aralık 1942
Syçevka Taaruuzu 24 Kasım 1942 - 14 Aralık 1942 Belyi Taarruzu 25 Kasım 1942 - 16 Aralık 1942 Luçesa Taarruzu 25 Kasım 1942 - 11 Aralık 1942 Molodoi Tud Taarruzu 25 Kasım 1942 - 23 Aralık 1942 Velikiye-Luki Taarruzu 24 Kasım 1942 - 20 Ocak 1943
  • Kuzey Kafkasya Stratejik Taarruzu 1 Ocak 1943 - 4 Şubat 1943
Salsk-Rostov Taarruzu 1 Ocak 1943 - 4 Şubat 1943 Mozdok-Stavropol Taarruzu 1 Ocak 1943 - 24 Ocak 1943 Novorossiysk-Maykop Taarruzu 11 Ocak 1943 - 4 Şubat 1943 Tihoretsk-Eisk Taarruzu 24 Ocak 1943 - 4 Şubat 1943
  • Mihver Kuban Köprübaşısı Savunması
  • Iskra Harekâtı (Breaking of the Leningrad Blockade) 12 Ocak 1943 - 30 Ocak 1943
Krasnoborsko-Smerdynskaya Taarruzu Krasni Bor Muharebesi
  • Voronej-Harkov Stratejik Taarruzu 13 Ocak 1943 - 3 Mart 1943
Ostrogojsk-Rossoş Taarruzu 13 Ocak 1943 - 27 Ocak 1943 Voronej-Kastornoye Taarruzu 24 Ocak 1943 - 2 Şubat 1943 Voroşilovgrad Taarruzu (Skaçok Harekâtı) 29 Ocak 1943 - 18 Şubat 1943 Harkov Taarruzu (Zvezda Harekâtı) 2 Şubat 1943 - 3 Mart 1943 Oryol (Maloarhangelsk) Taarruzu 5 Şubat 1943 - 28 Şubat 1943 Lvov Taarruzu 15 Şubat 1943 - 1 Mart 1943
  • Donets Havzası-Mariupol Taarruzu 16 Şubat 1943 - 23 Şubat 1943
  • Krasnodar Taarruzu 9 Şubat 1943 - 24 Mayıs 1943
  • Demyansk Taarruzu (Operation Pol'arnaya Zvezda) 15 Şubat 1943 - 28 Şubat 1943
  • Alman Büffel Harekâtı
  • Rjev-Vyazma Taarruzu (Operation Jupiter) 2 Mart 1943 - 31 Mart 1943
  • Harkov Savunması 4 Mart 1943 - 25 Mart 1943
  • Birinci Taman Taarruzu 4 Nisan 1943 - 10 Mayıs 1943
İkinci Taman Taarruzu 26 Mayıs 1943 - 22 Ağustos 1944

1943 Yaz ve güz muharebeleri (1 Temmuz - 31 Aralık)

  • Kursk Stratejik Taarruzu 5 Temmuz 1943 - 23 Temmuz 1943
Oryol-Kursk Taarruzu 5 Temmuz 1943 - 11 Temmuz 1943 Belgorod-Kursk Taarruzu 5 Temmuz 1943 - 23 Temmuz 1943
  • Kutuzov Harekâtı 12 Temmuz 1943 - 18 Ağustos 1943
Volhov-Oryol Taarruzu 12 Temmuz 1943 - 18 Ağustos 1943 Kromi-Oryol Taarruzu 15 Temmuz 1943 - 18 Ağustos 1943
  • Donets Havzası Stratejik Taarruzu (Temmuz 1943) 17 Temmuz 1943 - 2 Ağustos 1943
İzyum-Barvenkovo Taarruzu 17 Temmuz 1943 - 27 Temmuz 1943 Mius Taarruzu 17 Temmuz 1943 - 2 Ağustos 1943
  • 1. Mga Taarruzu 22 Temmuz 1943 - 22 Ağustos 1943
  • Belgorod-Harkov Stratejik Taarruzu (Rumyantsev Harekâtı) 3 Ağustos 1943 - 23 Ağustos 1943
Belgorod-Bogoduhov Taarruzu 3 Ağustos 1943 - 23 Ağustos 1943 Belgorod-Kharkov Taarruzu 3 Ağustos 1943 - 23 Ağustos 1943 Zmiez Taarruzu 12 Ağustos 1943 - 23 Ağustos 1943
  • Smolensk Stratejik Taarruzu 7 Ağustos 1943 - 2 Ekim 1943
Spas-Demensk Taarruzu 7 Ağustos 1943 - 20 Ağustos 1943 Duhovşçina-Demidov Taarruzu 1. aşama 13 Ağustos 1943 - 18 Ağustos 1943 Yelnya-Dorogobuj Taarruzu 28 Ağustos 1943 - 6 Eylül 1943 Duhovşçina-Demidov Taarruzu 2 Stage 14 Eylül 1943 - 2 Ekim 1943 Smolensk-Roslavl Taarruzu 15 Eylül 1943 - 2 Ekim 1943 Bryansk Taarruzu 17 Ağustos 1943 - 3 Ekim 1943
  • Donbass Stratejik Taarruzu (Ağustos 1943) 13 Ağustos 1943 - 22 Eylül 1943
Barvenkovo-Pavlograd Taarruzu 13 Ağustos 1943 - 22 Eylül 1943 Mius-Mariupol Taarruzu 18 Ağustos 1943 - 22 Eylül 1943
  • Çernigov-Poltava Stratejik Taarruzu 26 Ağustos 1943 - 30 Eylül 1943
Çernigov-Pripyet Taarruzu 26 Ağustos 1943 - 30 Eylül 1943 Sumy-Priluki Taarruzu 26 Ağustos 1943 - 30 Eylül 1943 Poltava-Kremençug Taarruzu 26 Ağustos 1943 - 30 Eylül 1943
  • Novorossiysk-Taman Stratejik Taarruzu 10 Eylül 1943 - 9 Ekim 1943
Novorossiysk Ampfibi 10 Eylül 1943 - 16 Eylül 1943 Taman Taarruzu (1943) 10 Eylül 1943 - 9 Ekim 1943
  • İkinci Mga Taarruzu 15 Eylül 1943 - 18 Eylül 1943
  • Concert Harekâtı (Operation Surorov Harekâtını destekleyen partizan taarruzu) 19 Eylül 1943
  • Aşağı Dinyeper Taarruzu 26 Eylül 1943 - 20 Aralık 1943
Mihver Panther-Wotan Hatları Savunması Kremençug Taarruzu 26 Eylül 1943 - 10 Ekim 1943 Melitopol Taarruzu 26 Eylül 1943 - 5 Kasım 1943 Zaporoje Taarruzu 10 Ekim 1943 - 14 Ekim 1943 Kremençug-Pyatihatki Taarruzu 15 Ekim 1943 - 3 Kasım 1943 Dnepropetrovsk Taarruzu 23 Ekim 1943 - 23 Aralık 1943 Krivoi Rog Taarruzu 14 Kasım 1943 - 21 Kasım 1943 Apostolovo Taarruzu 14 Kasım 1943 - 23 Aralık 1943 Nikopol Taarruzu 14 Kasım 1943 - 31 Aralık 1943 Aleksandriya-Znamenka Taarruzu 22 Kasım 1943 - 9 Aralık 1943 Krivoi Rog Taarruzu 10 Aralık 1943 - 19 Aralık 1943
  • Kiev Stratejik Taarruzu (Ekim 1943) 1 Ekim 1943 - 24 Ekim 1943
Çernobyl-Radomysl Taarruzu 1 Ekim 1943 - 4 Ekim 1943 Çernobyl-Gornostaipol Savunması 3 Ekim 1943 - 8 Ekim 1943 Lyutej Taarruzu 11 Ekim 1943 - 24 Ekim 1943 Birinci Bukrin Taarruzu 12 Ekim 1943 - 15 Ekim 1943 İkinci Bukrin Taarruzu 21 Ekim 1943 - 24 Ekim 1943
  • Beyaz Rusya Stratejik Taarruzu (1943) 3 Ekim 1943 - 31 Aralık 1943
Gomelsko-Reçitskaya Taarruzu 30 Eylül 1943 - 30 Ekim 1943 Nevel Taarruzu 3 Ekim 1943 - 12 Ekim 1943 Birinci Orşa Taarruzu 3 Ekim 1943 - 26 Ekim 1943 Vitebsk (Riga) Taarruzu 18 Ekim 1943 - 30 Ekim 1943 İdritsa Taarruzu 18 Ekim 1943 - 30 Ekim 1943 Pskov Taarruzu 18 Ekim 1943 - 30 Ekim 1943 Pololsk-Vitebsk Taarruzu 2 Kasım 1943 - 21 Kasım 1943 Pustoşka-İdritsa Taarruzu 2 Kasım 1943 - 21 Kasım 1943 Gomelsko-Reçitskaya Taarruzu 10 Kasım 1943 - 30 Kasım 1943 İkinci Orşa Taarruzu 14 Kasım 1943 - 5 Aralık 1943 Novyi Bykhov-Propoisk Taarruzu 22 Kasım 1943 - 30 Kasım 1943 Kalinkoviçi Taarruzu 8 Aralık 1943 - 11 Aralık 1943 Gorodok Taarruzu 13 Aralık 1943 - 31 Aralık 1943 İdritsa-Opoçka Taarruzu 16 Aralık 1943 - 15 Ocak 1944 Kalinkoviçi Taarruzu 20 Aralık 1943 - 27 Aralık 1943
  • Kerç-Eltigen 31 Ekim 1943 - 11 Aralık 1943
  • Kiev Stratejik Taarruzu (Kasım 1943) 3 Kasım 1943 - 13 Kasım 1943
  • Kiev Stratejik Savunması (1943) 13 Kasım 1943 - 22 Aralık 1943

Büyük Vatan Severlik Savaşı'nın üçüncü dönemi(1 Ocak 1944 - 9 Mayıs 1945)

1944 kış ve bahar seferleri (1 Ocak - 31 Mayıs)

  • Dinyeper-Karpat Taarruzu 24 Aralık 1943 - 17 Nisan 1944
Jitomir-Berdiçev Taarruzu 24 Aralık 1943 - 14 Ocak 1944 Kirovograd Taarruzu 5 Ocak 1944 - 16 Ocak 1944 Korsun-Çerkassi Kuşatması 24 Ocak 1944 - 17 Şubat 1944 Rovno-Lutsk Taarruzu 1 Stage 27 Ocak 1944 - 11 Şubat 1944 Nikopoli-Krivoi Rog Taarruzu 2 Stage 30 Ocak 1944 - 29 Şubat 1944 Proskurov-Çernovtsi Taarruzu 4 Mart 1944 - 17 Nisan 1944 Uman-Botoşani Taarruzu 5 Mart 1944 - 17 Nisan 1944 Bereznegovatoye-Snigirevka Taarruzu 6 Mart 1944 - 18 Mart 1944 Polesskoe Taarruzu 15 Mart 1944 - 5 Nisan 1944 Odessa Taarruzu 26 Mart 1944 - 14 Nisan 1944
  • Kalinkoviçi-Mozyr Taarruzu 8 Ocak 1944 - 30 Ocak 1944
  • Leningrad-Novgorod Stratejik Taarruzu 14 Ocak 1944 - 1 Mart 1944
Krasnoye Selo-Ropşa Taarruzu 14 Ocak 1944 - 30 Ocak 1944 Novgorod-Luga Taarruzu 14 Ocak 1944 - 15 Şubat 1944 Kingisepp-Gdov Taarruzu 1 Şubat 1944 - 1 Mart 1944 Staraya Russa-Novorjev Taarruzu 18 Şubat 1944 - 1 Mart 1944
  • Alman: Narva Muharebesi 2 Şubat - 19 Eylül 1944
Narva Köprübaşı Muharebesi 2 Şubat - 26 Temmuz 1944
  • Rogaçev-Jlobin Taarruzu 21 Şubat 1944 - 26 Şubat 1944
  • 1.Yaş-Kişinev Taarruzu 8 Nisan - 6 Haziran 1944
1.Targu Frumos Muharebesi 9 - 12 Nisan 1944 Podu Iloaiei Muharebesi 12 Nisan 1944 2.Targu Frumos Muharebesi 2 - 8 Mayıs 1944
  • Kırım Stratejik Taarruzu 8 Nisan 1944 - 12 Mayıs 1944
Perekop-Sevastopol Taarruzu 8 Nisan 1944 - 12 Mayıs 1944 Kerç-Sevastopol Taarruzu 11 Nisan 1944 - 12 Mayıs 1944

1944 yaz ve güz seferleri (1 Haziran - 31 Aralık)

  • Vyborg–Petrozavodsk Taarruzu 10 Haziran 1944 - 9 Ağustos 1944
Vyborg Offensive 10 Haziran 1944 - 15 Temmuz 1944 Svir–Petrozavodsk Taarruzu 21 Haziran 1944 - 9 Ağustos 1944 Tuloksinskaya Çıkarması 23 Haziran 1944 - 27 Haziran 1944
  • Beyaz Rusya Strategik Taarruzu (1944) (Operation Bagration) 23 Haziran 1944 - 29 Ağustos 1944
Vitebsk-Orşa Taarruzu 23 Haziran 1944 - 28 Haziran 1944 Mogilev Taarruzu 23 Haziran 1944 - 28 Haziran 1944 Bobruysk Taarruzu 24 Haziran 1944 - 29 Haziran 1944 Polotsk Taarruzu 29 Haziran 1944 - 4 Temmuz 1944 Minsk Taarruzu 29 Haziran 1944 - 4 Temmuz 1944 Vilnüs Taarruzu 5 Temmuz 1944 - 20 Temmuz 1944 Shyaulyay Taarruzu 5 Temmuz 1944 - 31 Temmuz 1944 Belostok Taarruzu 5 Temmuz 1944 - 27 Temmuz 1944 Lublin-Brest Taarruzu 18 Temmuz 1944 - 2 Ağustos 1944 Radzymin Muharebesi Kaunas Taarruzu 28 Temmuz 1944 - 28 Ağustos 1944 Osovets Taarruzu 6 Ağustos 1944 - 14 Ağustos 1944
  • Rezhitsa-Dvinsk Taaruzu 10 Temmuz 1944 - 27 Temmuz 1944
  • Pskov-Ostov Taaruzu 11 Temmuz 1944 - 31 Temmuz 1944
  • Alman - Doppelkopf Harekâtı 16 Ağustos 1944 – 27 Ağustos 1944
  • Lvov-Sandomierz Strategik Taarruzu 13 Temmuz 1944 – 29 Ağustos 1944
Lvov Taarruzu 13 Temmuz 1944 - 27 Temmuz 1944 Stanislav Taarruzu 13 Temmuz 1944 - 27 Temmuz 1944 Sandomierz Taarruzu 28 Temmuz 1944 - 29 Ağustos 1944
  • Narva Taarruzu 24 – 30 Temmuz 1944
  • Alman: Tannenberg Hattı Muharebesi 26 Temmuz – 10 Ağustos 1944
  • Madona Taarruzu 1 Ağustos 1944 - 28 Ağustos 1944
  • Tartu Offensive 10 Ağustos - 6 Eylül 1944
  • 2. Yaş-Kişinev Taarruzu 20 Ağustos 1944 - 29 Ağustos 1944
Yassi-Focsani Offensive 20 Ağustos 1944 - 29 Ağustos 1944 Kishinev-Izmail Offensive 20 Ağustos 1944 - 29 Ağustos 1944
  • East Carpathian Strategic Offensive 8 Eylül 1944 - 28 Eylül 1944
Carpathian-Dukla Offensive 8 Eylül 1944 - 28 Eylül 1944 Carpathian-Uzhgorod Offensive 9 Eylül 1944 - 28 Eylül 1944
  • Baltic Offensive 14 Eylül 1944 - 24 Kasım 1944
Riga Taarruzu 14 Eylül 1944 - 24 Ekim 1944 Tallinn Offensive 17 Eylül 1944 - 26 Eylül 1944 Moonzund Landing 5 Ekim 1944 - 22 Ekim 1944 Memel Kuşatması 27 Eylül 1944 - 24 Kasım 1944
  • Courland Pocket 9 Ekim 1944 - 8 Mayıs 1945
  • Belgrad Taarruzu 14 Eylül 1944 - 24 Kasım 1944
  • Debrecen Muharebesi 6 Ekim 1944 - 28 Ekim 1944
  • Petsamo-Kirkenes Strategic Offensive 7 Ekim 1944 - 29 Ekim 1944
  • Goldap-Gumbinnen Offensive 16 Ekim 1944 - 30 Ekim 1944
  • Budapeşte Stratejik Taarruzu 29 Ekim 1944 - 13 Şubat 1945
Panzerfaust Harekâtı 15 Ekim 1944 Kechkemet-Budapest Offensive 29 Ekim 1944 - 10 Aralık 1944 Szolnok-Budapest Offensive 29 Ekim 1944 - 10 Aralık 1944 Nyiregyhaza-Miskolc Offensive 1 Kasım 1944 - 31 Aralık 1944 Esztergom-Komarno Offensive 20 Aralık 1944 - 15 Ocak 1945 Szekesfehervar-Esztergom Offensive 20 Aralık 1944 - 13 Şubat 1945 Assualt on Budapest 27 Aralık 1944 - 13 Şubat 1945

1945 Avrupa Seferi (1 Ocak - 9 Mayıs)

  • Vistül-Oder Stratejik Taarruzu 12 Ocak 1945 - 3 Şubat 1945
Warsaw-Poznan Offensive 14 Ocak 1945 - 3 Şubat 1945 Sandomierz-Silesian Offensive 12 Ocak 1945 - 3 Şubat 1945
  • Western Carpathian Strategic Offensive 12 Ocak 1945 - 18 Şubat 1945
Kosice-Poprad Offensive 12 - 28 Ocak 1945 Bel'sk Offensive 29 Ocak 1945 -18 Şubat 1945 Pleshevets-Breznovsk Offensive 12 Ocak 1945 - 18 Şubat 1945
  • Doğu Prusya Stratejik Taarruzu 13 Ocak 1945 - 25 Nisan 1945
Insterburg-Königsberg Offensive 14 - 26 Ocak 1945 Mlawo-Elbing Offensive 14 - 26 Ocak 1945 Heiligenbeil Kuşatması 26 Ocak - 29 Mart 1945 Rastenburg-Heilsberg Offensive 27 Ocak 1945 - 12 Şubat 1945 Braunsberg Taarruz Harekâtı 13 - 22 Mart 1945 Königsberg Kuşatması Ocak 1945 / 6 Nisan 1945 - 9 Nisan 1945 (sonuç taarruzu) Zemland Taarruzu 13 - 25 Nisan 1945
  • Aşağı Silezya Taarruzu 8 - 24 Şubat 1945
Breslau Kuşatması 13 Şubat - 6 Mayıs 1945
  • Doğu Pomeranya Stratejik Taarruzu 24 Şubat - 4 Nisan 1945
Konitz-Köslin Taarruz Harekâtı 10 Şubat 1945 - 6 Mart 1945 Danzig Taarruz Harekâtı 7 - 31 Mart 1945 Arnswalde-Kolberg Taarruz Harekâtı 1 Mart 1945 - 18 Mart 1945 Altdamm Taarruz Harekâtı 18 Mart 1945 - 4 Nisan 1945
  • Balaton Gölü Harekâtı 6 - 16 Mart 1945
Bulgarian Battle of Drava
  • Moravian-Ostrava Offensive 10 Mart 1945 - 5 Mayıs 1945
  • Viyana Taarruzu 13 Mart 1945 - 15 Nisan 1945
D'ersk Offensive 13 Mart 1945 - 4 Nisan 1945 Veszprem Offensive 16 - 25 Mart 1945 Sopron-Baden Offensive 26 Mart 1945 - 4 Nisan 1945 Nagykanizsa-Kermend Offensive 26 Mart 1945 - 15 Nisan 1945 Assault on Vienna 4 Nisan 1945 - 13 Nisan 1945
  • Yukarı Silezya Taarruzu 15 - 31 Mart 1945
  • Bratislava-Brno Offensive 25 Mart 1945 - 5 Mayıs 1945
  • Berlin Strategic Offensive 16 Nisan 1945 - 8 Mayıs 1945
Alman Defence of the Oder-Neisse Line Settin-Rostock Offensive 16 Nisan 1945 - 8 Mayıs 1945 Alman Defense of Schwedt Bridgehead 1 Şubat 1945 - 3 Mart 1945 Seelow-Berlin Offensive 16 Nisan 1945 - 2 Mayıs 1945 Seelow Tepesi Muharebesi 16 - 19 Nisan 1945 Halbe Muharebesi 24 Nisan to 1 Mayıs 1945 Cottbus-Potsdam Offensive Spremberg-Torgau Offensive 16 Nisan 1945 - 5 Mayıs 1945 Battle of Bautzen Brandenberg-Ratenow Offensive 3 - 8 Mayıs 1945
  • Prague Offensive 6 - 11 Mayıs 1945
Dresden-Prague Offensive 6 - 11 Mayıs 1945 Sudeten Offensive 6 - 11 Mayıs 1945 Olomout Offensive 6 - 9 Mayıs 1945 Jihlavo-Benesov Offensive 6 - 11 Mayıs 1945

Kaynakça

  1. ^ worldwar-2.net
  • V. I. Feskov, K. A. Kalashnikov, V. I. Golikov, The Red Army in the victories and defeats: years 1941-1945 - Tomsk: Tomsk university publishing, 2001. pp. 24–29.
  • Slaughterhouse: The Handbook of The Eastern Front, The Aberjona Press, Bedford PA, 2005, ISBN 0-9717650-9-X (orijinal: Slaugherhouse: The Encyclopedia of the Eastern Front, The Military Book Club)

Dış bağlantılar

  • Multimedia map of the Great War


II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar Hakkında Bilgi

II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar

II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar Hakkında Video


II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar konusunu görüntülemektesiniz.
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar nedir, II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar kimdir, II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi'nde muharebeler ve harekâtlar
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail