En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü


1939'da ilk kez verilmeye başlandığında bu kategori En İyi Özel Efekt olarak anılmaktaydı. 1963'te bu kategori En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses Efekti olarak ikiye ayrıldı. 1972'de Akademi 'Görsel Efekt' dalında Oscar vermeyi bırakıp yerine Akademi Özel Ödülü vermeye başladı. Bu sadece birkaç yıl sürdü ve bu kategori de Akademi'nin yıllık olarak dağıttığı bir ödül haline geldi. 1996'da kategori tekrar değişerek sadece En İyi Görsel Efekt oldu. 2007'de daha geniş bir aralığı kapsayabilmek için bu kategoride 15 filmin seçilmesine, daha sonra bunun 7'ye düşürülüp ve en son üç aday arasından oylanmasına karar verildi.

Aşağıdaki liste Görsel Efekt alanında Oscar alan filmleri (koyu karakterlerle) ve aynı yıl aday olmuş diğer filmleri sıralamaktadır.

Konu başlıkları

1930'lar | 1940'lar | 1950'ler | 1960'lar | 1970'ler | 1980'ler | 1990'lar | 2000'ler

1930'lar

  • 1939 (12.) The Rains Came
    • Gone with the Wind
    • Only Angels Have Wings
    • The Private Lives of Elizabeth and Essex
    • Topper Takes a Trip
    • Union Pacific
    • The Wizard of Oz

1940'lar

  • 1940 (13.) The Thief of Bagdad
    • The Blue Bird
    • Boom Town
    • The Boys from Syracuse
    • Dr. Cyclops
    • Foreign Correspondent
    • The Invisible Man Returns
    • The Long Voyage Home
    • One Million B.C.
    • Rebecca
    • The Sea Hawk
    • Swiss Family Robinson
    • Typhoon
    • Women in War
  • 1941 (14.) I Wanted Wings
    • Aloma of the South Seas
    • Flight Command
    • The Invisible Woman
    • The Sea Wolf
    • That Hamilton Woman
    • Topper Returns
    • A Yank in the RAF
  • 1942 (15.) Reap the Wild Wind
    • The Black Swan
    • Desperate Journey
    • Flying Tigers
    • Invisible Agent
    • Jungle Book
    • Mrs. Miniver
    • The Navy Comes Through
    • One of Our Aircraft is Missing
    • Pride of the Yankees
  • 1943 (16.) Crash Dive
    • Air Force
    • Bombardier
    • The North Star
    • So Proudly We Hail!
    • Stand by for Action
  • 1944 (17.) Thirty Seconds over Tokyo
    • The Adventures of Mark Twain
    • Days of Glory
    • Secret Command
    • Since You Went Away
    • The Story of Dr. Wassell
    • Wilson
  • 1945 (18.) Wonder Man
    • Captain Eddie
    • Spellbound
    • They Were Expendable
    • Thousand and One Nights
  • 1946 (19.) Blithe Spirit
    • A Stolen Life
  • 1947 (20.) Green Dolphin Street
    • Unconquered
  • 1948 (21st) Portrait of Jennie
    • Deep Waters
  • 1949 (22nd) Mighty Joe Young
    • Tulsa

1950'ler

  • 1950 (23rd) Destination Moon
    • Samson and Delilah
  • 1951 (24.) When Worlds Collide
  • 1952 (25.) Plymouth Adventure
  • 1953 (26.) The War of the Worlds
  • 1954 (27.) 20,000 Leagues Under the Sea
    • Hell and High Water
    • Them!
  • 1955 (28.) The Bridges at Toko-Ri
    • The Dam Busters
    • The Rains of Ranchipur
  • 1956 (29.) The Ten Commandments
    • Forbidden Planet
  • 1957 (30.) The Enemy Below
    • The Spirit of St. Louis
  • 1958 (31st) tom thumb
    • Torpedo Run
  • 1959 (32nd) Ben-Hur
    • Journey to the Center of the Ear.

1960'lar

  • 1960 (33rd) The Time Machine
    • The Last Voyage
  • 1961 (34.) The Guns of Navarone
    • The Absent Minded Professor
  • 1962 (35.) The Longest Day
    • Mutiny on the Bounty
  • 1963 (36.) Cleopatra
    • The Birds
  • 1964 (37.) Mary Poppins
    • 7 Faces of Dr. Lao
  • 1965 (38.) Thunderball
    • The Greatest Story Ever Told
  • 1966 (39.) Fantastic Voyage
    • Hawaii
  • 1967 (40.) Doctor Dolittle
    • Tobruk
  • 1968 (41st) 2001: A Space Odyssey
    • Ice Station Zebra
  • 1969 (42nd) Marooned
    • Krakatoa, East of Java

1970'ler

  • 1970 (43rd) Tora! Tora! Tora!
    • Patton
  • 1971 (44.) Bedknobs and Broomsticks
    • When Dinosaurs Ruled the Ear.
  • 1972 (45.) The Poseidon Adventure (Special Achievement Award)
  • 1973 (46.) No award given
  • 1974 (47.) Earthquake (Special Achievement Award)
  • 1975 (48.) The Hindenburg (Special Achievement Award)
  • 1976 (49.) King Kong and Logan's Run (Special Achievement Awards)
  • 1977 (50.) Star Wars Episode IV: A New Hope
    • Close Encounters of the Third Kind
  • 1978 (51st) Superman: The Movie (Special Achievement Award)
  • 1979 (52nd) Alien
    • The Black Hole
    • Moonraker
    • Star Trek: The Motion Picture

1980'ler

  • 1980 (53rd) The Empire Strikes Back (Special Achievement Award)
  • 1981 (54.) Raiders of the Lost Ark
    • Dragonslayer
  • 1982 (55.) E.T. the Extra-Terrestrial
    • Blade Runner
    • Poltergeist
  • 1983 (56.) Return of the Jedi (Special Achievement Award)
  • 1984 (57.) Indiana Jones and the Temple of Doom
    • 2010
    • Ghostbusters
  • 1985 (58.) Cocoon
    • Return to Oz
    • Young Sherlock Holmes
  • 1986 (59.) Aliens
    • Little Shop of Horrors
    • Poltergeist II: The Other Side
  • 1987 (60.) Innerspace
    • Predator
  • 1988 (61st) Who Framed Roger Rabbit
    • Die Hard
    • Willow
  • 1989 (62nd) The Abyss
    • The Adventures of Baron Munchausen
    • Back to the Future Part II

1990'lar

  • 1990 (63.) Total Recall (Special Achievement Award)
    • Runners up, not nominees, were Back to the Future Part III, Dick Tracy, ve Ghost
  • 1991 (64.) Terminator 2: Judgment Day
    • Backdraft
    • Hook
  • 1992 (65.) Death Becomes Her
    • Alien 3
    • Batman Returns
  • 1993 (66.) Jurassic Park
    • Cliffhanger
    • The Nightmare Before Christmas
  • 1994 (67.) Forrest Gump
    • The Mask
    • True Lies
  • 1995 (68.) Babe
    • Apollo 13
  • 1996 (69.) Independence Day
    • Dragonheart
    • Twister
  • 1997 (70.) Titanic
    • The Lost World: Jurassic Park
    • Starship Troopers
  • 1998 (71.) What Dreams May Come
    • Armageddon
    • Mighty Joe Young
  • 1999 (72.) The Matrix
    • Star Wars Episode I: The Phantom Menace
    • Stuart Little

2000'ler

  • 2000 (73rd) Gladiator
    • Hollow Man
    • The Perfect Storm
  • 2001 (74.) The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
    • A.I. Artificial Intelligence
    • Pearl Harbor
  • 2002 (75.) The Lord of the Rings: The Two Towers
    • Spider-Man
    • Star Wars: Episode II Attack of the Clones
  • 2003 (76.) The Lord of the Rings: The Return of the King
    • Master and Commander: The Far Side of the World
    • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • 2004 (77.) Spider-Man 2
    • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
    • I, Robot
  • 2005 (78.) King Kong
    • The Lion, the Witch and the Wardrobe
    • War of the Worlds
  • 2006 (79.) Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
    • Poseidon
    • Superman Returns
  • 2007 (80.) The Golden Compass
    • Pirates of the Caribbean: At World's End
    • Transformers
  • 2008 (81.) The Curious Case of Benjamin Button
    • The Dark Knight
    • Iron Man




En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü Hakkında Bilgi

En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü
En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü
En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü
En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü

En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü Hakkında Video


En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü konusunu görüntülemektesiniz.
En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü nedir, En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü kimdir, En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar


En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail