DolaşımDolaşım (İngilizce roaming) özelliği, GSM ile birlikte ortaya çıkmış bir teknolojidir ve bir mobil ağın (veya şebeke operatörünün) abonesi olan bir kullanıcının bu aboneliğini diğer ağlarda da kullanabilmesine olanak tanır.

Uygulamalar

Dolaşım sayesinde bir ağ sadece bir bölgeyi kapsama alanına alıp diğer bölgelerdeki hizmetini de başka ağlar üzerinden verir. Bunun uygulamaları şu şekildedir:

  • Uluslararası dolaşım sayesinde bir abone mobil cihazını kendi ülkesinin dışındayken de kullanmaya devam eder
  • Yeni şebekeler, ağlarını kurduğu süre içerisinde kapsama alanı sorunlarını ulusal dolaşım ile aşabilirler
  • Daha yüksek teknoloji ile kurulan şebekeler, karşılıklı dolaşım sayesinde eski şebekenin geniş kapsama alanından faydalanabilir, eski şebekenin aboneleri ise yeni şebekenin sunduğu olanaklardan faydalanmaya başlayabilir

Sistemin en büyük avantajı, tüm ağlarda kullanıcının telefon numarasının aynı olması ve telefonunun aynı şekilde çalışıyor olmasıdır.

Sorunlar

Bu sistemin bazı sorunları vardır:

  • Dolaşım antlaşması iki şebeke operatörü arasında imzalanır, dolayısıyla her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin Türkiye'de, Turkcell ve Vodafone ikilisi Avea'ya dolaşım yetkisi vermeyi reddetmiştir.
  • Dolaşım sırasında, asıl şebeke hat girişini, kullanılan şebeke bant genişliğini, ve arada başka şebekeler de veri alış verişini sağlarlar. Dolayısıyla dolaşım kullanıcıya yüksek ücretlere mal olabilmektedir!
  • Genelde, dolaşım sırasında kullanıcı aldığı çağrılar için de ücret öder. Daha kötüsü, bundan haberi olmayan kullanıcı sürprizi faturasıyla birlikte farkedecektir! Özellikle ülkelerin uç kısımlarında yaşayan insanlar bu sorunları sıklıkla yaşamaktadırlar: İzmir'in birçok bölgesinde Yunan şebekelerinin sinyali alınabilir, veya Mardin'de telefon aniden bir Suriye şebekesinden hizmet almaya başlayabilir...


Dolaşım Hakkında Bilgi

Dolaşım

Dolaşım
Dolaşım

Dolaşım Hakkında Video


Dolaşım konusunu görüntülemektesiniz.
Dolaşım nedir, Dolaşım kimdir, Dolaşım açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
Dolaşım
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail