Babadağ (dağ)Babadağ güney-batı Türkiye'de doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan bit dağ'dır.

Bu dağın iki zirvesi bulunmaktadır. En yüksek rakımlı zirvenin irtifası 1,969 metredir. "Karatepe" adı verilien ikinci zirvenin rakımı 1,400 metredir. Bu iki zirve karşı karşıya bulunmakta ve aralarından derince bir sel vadisi geçmektedir. Her iki zirve de kireçtaşı/kalkerden oluşmuştur. İki zirvenin birbirinde ayrık olması dolayısıyla bazı coğrafyacılar Babadağı'nı bir "sıradağ" olarak nitelendirmektedirler.

Babadağ çok zengin olan bitki türleri ile dikkati çekmektedir. Bu bitkiler arasında 1,400 m ile 1,800 m rakımlı arazide gayet yaygın (Acer undulatum) Latince sınıflanma isimli bu bölgeye has akçaağaç türünden ağaçlar ve (Cedrus libani) Latince sınıflanma isimli Türkiye'ye has sedir türü ağaç ormanları çok önemlidir.

Babadağı zirvesi ve "Karatepe" adı verilen alt-zirve denize çok yakındır; denizden uzaklık 5km yi geçmez. Bu nedenle Fethiye ve civarına gelen turistler için bu zirvelerden denize doğru rotalı "yamaç paraşütü" sporu geliştirilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ a b "Peaklist.org" websitesinen Türkiye'de - Ultra nitelikli dağlar Erişim:14-09-2011.
  2. ^ "Peakbeggar.com" websitesinde "Babadağ, Turkey" maddesi Erişim:14-09-2011.

Dış bağlantılar

  • Index] (İngilizce)


Babadağ (dağ) Hakkında Bilgi


Babadağ (dağ)
Babadağ (dağ)

Babadağ (dağ) Hakkında Video


Babadağ (dağ) konusunu görüntülemektesiniz.
Babadağ (dağ) nedir, Babadağ (dağ) kimdir, Babadağ (dağ) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
Babadağ (dağ)
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail