Aleksander Krzyżanowski


Aleksander Wilk Krzyżanowski (1895 - 1951) Polonyalı subay, II. Dünya Savaşı sırasında Polonya direniş üyesi ve direniş ordusu olan Armia Krajowa Vilnius bölgesi komutanı.

Konu başlıkları

 • 1 Gençliği
  • 1.1 Sovyet – Polonya Savaşı
  • 1.2 Topçu komutanı
 • 2 II. Dünya Savaşı
  • 2.1 Direniş lideri
  • 2.2 Nazilerle aynı saflarda
  • 2.3 Litvanya direnişi ile çatışmalar
  • 2.4 Vilnius Ayaklanması
 • 3 Savaştan sonra
 • 4 Geleneği
 • 5 Kaynakça
 • 6 Konuyla ilgili yazılan eser
 • 7 Ayrıca bakınız

Gençliği

Bryansk’da doğdu. Polonya o dönemde Rusya Çarlığı sınırları içinde bulunduğu için I. Dünya Savaşı sırasında Çarlık Ordusunda topçu olarak yer aldı.

Sovyet – Polonya Savaşı

Ana madde: Sovyet-Polonya Savaşı

Polonya 1918 yılında bağımsızlığını ilan edince Polonya Ordusuna dahil oldu. Sovyetler Birliğine karşı yapılan Sovyet-Polonya Savaşına katıldı. Çarpışmalar sırasında kendisini göstererek Krzyż Walecznych madalyasına hak kazandı. 1920 yılı Ocak ayında Daugavpils Muharebesine katıldı.

Topçu komutanı

İki savaş arasındaki dönemde kurulan İkinci Polonya Cumhuriyeti’nde askerlik mesleğine devam etti. 1 Eylül 1939 günü başlayan Nazi Almanyası saldırıları sırasında General Tadeusz Kutrzeba komutasındaki Poznań Ordusuna bağlı 26. Topçu Alay komutanıydı. Komuta ettiği birlik Bzura Muharebesi sonunda tamamen yokedildi.

II. Dünya Savaşı

Yenilgiden hemen sonra Świętokrzyskie Dağlarında direniş başlatsa da başarısız olur ve 1939 yılı Ekim ayı sonlarında Varşova’ya döner. Burada ilk direniş örgütlerinden Służba Zwycięstwu Polski’ye katılır. Vilnius’e gönderilir. Bölge Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı ile Nazi Almanyası ile müttefik olan Sovyet Kızılordusu tarafından işgal edilmiştir. Bölgedeki Polonyalı direniş lideri General Nikodema Sulik’in NKVD tarafından tutuklanmasının ardından bölge sorumlusu olur. 1942 yılında örgüt Armia Krajowa adını alır.

Direniş lideri

Krzyżanowski geniş bir Nazi karşıtı direniş cephesi kurmaya çalışsa da Litvanya, Belarus ve Sovyet partizanlarıyla ortak hareket edemez. Özellikle Władysław Sikorski tarafından Londra’da kurulan sürgündeki Polonya hükümeti ile Sovyetler Birliği’nin gerilimli ilişkisi direnişe de yansır.

Polonya ile Sovyetler Birliği arasında Pilsudski dönemine dayanan düşmanlık sonucu Sovyet partizanları ile Armia Krajowa arasında silahlı çatışmalar yaşanır. 1944 yılından itibaren Armia Krajowa Nazilerle işbirliği yaparak Sovyet partizanlarına saldırmaya başlar.[1]

Nazilerle aynı saflarda

Nazi haberalma teşkilatları Sicherheitsdienst ve Abwehr ile yapılan görüşmeler sonucu Krzyżanowski'nin birlikleri Nazilerle işbirliği yapacak ve Naziler Polonyalıların hizmetin den memnun kaldıklarını raporlarında belirteceklerdir.[2] Anlaşma sonucu ilk başta Nazilere karşı kurulan Polonyalı direnişçiler Naziler tarafından silahlandırılmış, Naziler Polonyalı ajanların faaliyetine izin vermiştir.

Litvanya direnişi ile çatışmalar

1944 yılının Mayıs ayında Polonya direnişçileri Litvanyalı direnişçilerle çatışmaya girer. Litvanyalı komutan Povilas Plechavičius, Polonyalı direnişçilerin vilnius bölgesinden çekilmesini talep eder. Bölgenin paylaşılamaması nedeniyle 13-14 Mayıs 1944 tarihinde yaşanan silahlı çatışmada Polonyalılar galip gelir. Bunun üzerine Litvanyalı direnişçiler Glinciszki köyünde Polonyalı direnişçilere destek verdiklerini öne sürdükleri köylülere saldırırlar ve 37 Polonyalı sivili katlederler. Krzyżanowski’ye bağlı birliklerin de misilleme olarak benzer katliamlar yaptıkları bilinmektedir.[3][4]

Vilnius Ayaklanması

Ana madde: Ostra Brama Harekâtı

1944 yılında Doğu Cephesi boyunca ilerleyen Kızılordu karşısında geri çekilmek zorunda kalan Nazi ordularının Vilnius’dan çekileceği belli olur. Şehrin Sovyetler Birliği tarafından kurtarılmasını istemeyen sürgündeki Polonya hükümeti ülkedeki direnişçilere ve Armia Krajowa birliklerine ayaklanma çağrısı yapar. Buna göre Sovyetler şehre geldiğinde Polonyalı bir bağımsız yönetimle karşılaşacaktır. Bu yöndeki planlar gereğince Krzyżanowski Vilnius’un ele geçirilmesi için 6 Temmuz günü ayaklanma başlar. Sovyet desteğini de alan ayaklanma sonunda 17 Temmuz 1944 günü şehir düşer. Ancak Sovyet yönetimi kendisine karşı olan sürgündeki hükümetle işbirliği yapmak istemez. Direniş liderleri tutuklanır ve birlikleri dağıtılır.

Savaştan sonra

Vilnius’un alınmasından sonra tutuklanan Krzyżanowski 1947 yılına kadar tutuklu kalır. 1947 yılı Ağustos ayında kaçmayı başarsa da yenden yakalanır. Kurulan Sovyet yanlısı Polonya Halk Cumhuriyeti Batı yanlısı bu direnişçiyi tehlikeli olarak görüyordu. Tutuklu bulunduğu hapishanede sağlığı bozulan Krzyżanowski 29 Eylül 1951 günü öldü.

Geleneği

Polonya’da 1956 yılında meydana gelen yönetim değişikliğinden sonra cenazesi Powązki askeri mezarlığa defnedilir. 1994 yılında ise ölümünden sonra generallik rütbesine terfi ettirilir.

Kaynakça

 1. ^ Tadeusz Piotrowski, Poland’s Holocaust, McFarland & Company, 1997 s.83, 27 Mart 2010 tarihinde erişilmiştir.
 2. ^ Piotrowski, Tadeusz, Poland's holocaust: ethnic strife, collaboration with occupying forces, Mc Farland s.88 [1] (İngilizce), 15 Mayıs 2010 tarihinde erişilmiştir
 3. ^ İlgili makale (Litvanyaca), 15 Mayıs 2010 tarihinde erişilmiştir
 4. ^ İlgili haber (Litvanyaca), 15 Mayıs 2010 tarihinde erişilmiştir

Konuyla ilgili yazılan eser

 • Tarka, Krzysztof, Generał Aleksander Krzyżanowski "Wilk", Varşova, 2000

Ayrıca bakınız

 • Armia Krajowa
 • Sovyet partizanları


Aleksander Krzyżanowski Hakkında Bilgi


Aleksander Krzyżanowski
Aleksander Krzyżanowski

Aleksander Krzyżanowski Hakkında Video


Aleksander Krzyżanowski konusunu görüntülemektesiniz.
Aleksander Krzyżanowski nedir, Aleksander Krzyżanowski kimdir, Aleksander Krzyżanowski açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
Aleksander Krzyżanowski
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail