ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi


ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında ABD vatandaşı olan Alman asıllı kişilerin zorla enterne edilmelerini anlatır. Bu kişilerden, ABD vatandaşı Japonların enterne edilmesi olayının tersine resmi olarak hiçbir şekilde özür dilenmemiş, tazminat ödenmemiştir.

Konu başlıkları

 • 1 I. Dünya Savaşı
  • 1.1 Siviller
  • 1.2 Gemiciler
  • 1.3 Askerler
 • 2 II. Dünya Savaşı
 • 3 Geleneği
 • 4 Kaynakça
 • 5 Ayrıca bakınız
 • 6 Dış bağlantılar

I. Dünya Savaşı

Siviller

I. Dünya Savaşı sırasında ABD Başkanı Woodrow Wilson 6 Nisan ve 16 Kasım 1917 tarihlerinde yayınladığı bir takım yeni uygulamalarla ABD topraklarında bulunan 14 yaşından büyük Almanya İmparatorluğu doğumlulara bazı kısıtlamalar getirir. Kurallar Almanya doğumlu olup ABD vatandaşlığının dışında başka bir ülke vatandaşı olanları da kapsar. Bu kapsama giren 250 bin kişinin semtlerindeki postanelere başvurarak, kimlik kartlarını sürekli olarak yanlarında bulundurmaları istenir.Benzer uygulama 18 Nisan 1918 tarihli kararla kadınlar için de geçerli hale getirilir. Bu şekilde kayıt altına alınanlardan 6.300 kişi tutuklanmıştır. Onbinlerce kişi ise sorgulanmış ve fişlenmiştir. 2.048 kişi savaşın sonuna kadar Utah'daki Fort Douglas ve Georgia'daki Fort Oglethorpe'da enterne edilmiştir. Tutukluların yasal süreçleri Adalet Bakanlığına bağlı Düşman Kayıt Bölümü Başkanı olan o dönemde 23 yaşındaki sonranın FBI Başkanı Edgar Hoover tarafından yürütülmüştür.Bu kapsamda enterne edilenler arasında öne çıkan bazı isimler şöyledir:

 • Richard Goldschmidt genetikçi
 • Boston Senfoni Orkestrasının 29 üyesi[1]

Enterne edilenlerin çoğu 1919 yılı Haziran ayında affa uğrayarak salıverilirken, son enterneler 1920 yılı Nisan ayında serbest bırakılacaktır.

Gemiciler

ABD, Almanya İmparatorluğuna savaş ilan etmeden önce Alman ticari gemilerine ve mürettebatına müdahale edilmez. Ancak 6 Nisan 1917 tarihindeki savaş ilanının[2] ardından ABD ve Porto Riko limanlarındaki yaklaşık 1.800 gemici savaş esiri olarak alıkonulur.

Askerler

ABD'nin savaşa girmesinden önce ABD limanlarına sığınan veya burada bulunan Alman savaş gemilerinden 24 saat içinde limanları terk etmeleri istenmiş aksi durumda mürettebatın tutuklanacağı bildirilmiştir. 1914 yılı Aralık ayında Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetlerinden kaçan Kaiserliche Marine gambotu Cormoran Guam'a sığınarak yakıt ikmali yapmak istemiş, ABD yetkililerinin limanı terk etmesi yaptığı uyarılar sonucu denize dönmektense teslim olmayı yeğlemiştir. Topları sökülen gemi mürettebata ev sahipliği yapmıştır. Guam'daki askeri üsteki ABD askeri sayısının çok üstündeki Almanlar yer sıkıntısından dolayı gemide alıkonulmuştur. ABD'nin Almanya'ya savaş ilan etmesinin ardından geminin kaptanına gemiyi teslim etmesi için ultimatom verilse de Alman kaptan gemiyi batırmıayı tercih etmiştir. Olay sırasında en az 6 Alman askeri hayatını kaybetmiş, 353 Alman asker ise savaş esiri olarak teslim alınmıştır.

1914 yılı Kasım ayında benzer şekilde Honolulu'ya sığınan kruvazör Geier'in mürettebatı da enterne edilmiştir. Atlantik Okyanusu sahilinde ise Alman kruvazörleri Prinz Eitel Friedrich ve Kronprinz Wilhelm mürettebatı enterne edildikleri Norfolk'da Alman Köyü inşa etmişlerdir. Kamp daha sonra Philadelphia'ya taşınmıştır. ABD'nin Almanya'ya savaş ilanının ardından mürettebat askeri hapishanelere gönderilmiştir.

Bu dönemde askeri ataşe olarak Washington, DC'de bulunan Franz von Papen gizli istihbarat faaliyetleri nedeniyle persona non grata ilan edilerek sınırdışı edilmiştir.

II. Dünya Savaşı

II. Dünya Savaşı sırasında ABD'deki enternelerin tutuldukları kamplar

Savaşın başlangıç döneminde ABD yetkilileri 1798 numaralı yasa kapsamında yabancı düşman oarak değerlendirilen 11 bin Alman enterne edilir. Bu kişiler arasında halen Alman vatandaşı olanlarla eskiden Alman vatandaşı olanlar bulunmaktaydı. Enterne edilen ailelerin birbirinden ayrıldığı durumlar da olmuş, ayrılmadığı durumlar da görülmüştür. ABD'de bulunan Almanların hem sayısal olarak çokluğu hem de yasal olarak durumlarının çeşitliliği genel bir siyaset uygulanmasına engel olmuştur. Almanlar tekil olarak değerlendirilerek enterne edilmişlerdir.Ayırca Savaş Bakanlığı Almanların askeri güvenlik gerekçesiyle kıyı bölgelerinden iç bölgelere göç ettirilmesi işlemini de planlamış ancak uygulamamıştır.

Savaş süresince toplam 11.507 Alman enterne edilir.[3] Pearl Harbor Saldırısının ardından ilk olarak 1.260 kişi enterne edilmiştir. Ayrıca Latin Amerikada bulunan ve gizli faaliyet göstermesinden çekinilen 4.500 etnik Almanın da ABD'ye iade edilmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda sınırdışı edilerek ABD'ye teslim edilen 4.058 kişinin %10'u Nazi görevlisidir. ancak çoğunluk yıllar önce Latin Amerikaya göç ederek yerleşen Almanlardır.

Bazı durumlarda yolsuzluk peşinde koşan Latin Amerikalı yöneticiler Almanların mal varlıklarını zimmetlerine geçirmek için bu fırsatı değerlendirmiş, ABD yetkilileri de kişi başına rüşvet ödemesi yapmıştır. Bazı ülkeler ABD taleplerini geri çevirmiştir, diğerleri de bu kişileri kendi topraklarında enterne etmiştir.[4] Latin Amerika bölgelerinden gelen şüphelilerden bazıları 1948 yılına kadar tutuklu kalmıştır.

Geleneği

2001 yılında ABD Kongresi bağımsız bir komisyon görevlendirerek savaş sırasında etnik Avrupalılara karşı uygulanan hükümet politikalarının iredelenmesini istemiştir. 3 Ağustos 2001 tarihinde biraraya gelen komisyon II. Dünya Savaşı sırasında yaşananlar değerlendirilmiştir.[5] 2007 yılında ABD Senatosu Wartime Treatment Study Act adıyla kabul edilen yasa uyarınca savaş sırasında etnik gruplara karşı yapılan muamelelerin gözden geçirilmesini istemiştir.

Yasal girişimlere ek olarak bazı sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler[6] özellikle II. Dünya Savaşı sırasında enterne edilen etnik Almanların durumuna işaret etmek için eylemlerde bulunmuşlar, ABD hükümetinin gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri için özür dilemesini istemişlerdir.

Kaynakça

 1. ^ 22 Ağustos 1919 tarihli The New York Times haberi (İngilizce) 5 Mart 2012 tarihinde erişilmiştir
 2. ^ Metnin aslı (İngilizce) 5 Mart 2012 tarihinde erişilmiştir
 3. ^ Bu sayı aynı dönemde entere edilen 110.000 Japon asıllı ABD'liden çok az seviyededir
 4. ^ İade taleplerine Arjantin, Brezilya, Şili ve Meksika olumlu cevap vermemiştir. Kendi topraklarında enterne kampları kuran ülkeler ise şöyledir: Brezilya, Kolombiya, Kostarika, Küba, Çuraçao, Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Nikaragua ve Panama Kanal Bölgesi
 5. ^ Komisyon bileşimi: Senatörler Russell Feingold, Charles Grassley, Ted Kennedy ve Joseph Lieberman
 6. ^ German American Internee Coalition Resmi internet sitesi (İngilizce) 6 Mart 2012 tarihinde erişilmiştir ve Traces Resmi internet sitesi (İngilizce) 6 Mart 2012 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız

 • ABD vatandaşı Japonların enterne edilmesi
 • ABD vatandaşı İtalyanların enterne edilmesi

Dış bağlantılar

 • Konuyla ilgili Karen Ebel makalesi (İngilizce) 2 Mart 2012 tarihinde erişilmiştir
 • Teksas'daki enterne kampları (İngilizce) 5 Mart 2012 tarihinde erişilmiştir


ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi Hakkında Bilgi


ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi
ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi

ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi Hakkında Video


ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi konusunu görüntülemektesiniz.
ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi nedir, ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi kimdir, ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
ABD vatandaşı Almanların enterne edilmesi
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail