43. Altın Portakal Film Festivali

43. Altın Portakal Film Festivali


2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 43.'südür. 16-23 Eylül 2006 tarihlerinde düzenlenmiştir. Ödül töreni Antalya'da Cam Piramit'te gerçekleştirilmiştir.


Konu başlıkları

  • 1 Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması adayları
  • 2 Ödüller
    • 2.1 Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
    • 2.2 Ulusal Belgesel Film Yarışması
    • 2.3 Jüri Özel Ödülü
    • 2.4 Ulusal Kısa Film Yarışması
    • 2.5 Özel ödüller
    • 2.6 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali Ödülleri
    • 2.7 Eleştirmenler Ödülü
    • 2.8 Onur Ödülleri
  • 3 Jüriler
    • 3.1 Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
    • 3.2 Ulusal Belgesel Yarışması
    • 3.3 Ulusal Kısa Film Yarışması
  • 4 Dış bağlantılar
  • 5 Kaynakça

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması adayları

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümünde yarışan Türk filmleri;[1]

Film Yönetmen
Araf Biray Dalkıran
Aura Orhan Oğuz
Cenneti Beklerken Derviş Zaim
Eve Dönüş Ömer Uğur
İki Süper Film Birden Murat Şeker
İklimler Nuri Bilge Ceylan
Kader Zeki Demirkubuz
Kardan Adamlar Aytan Gönülşen
Takva Özer Kızıltan


Ödüller

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

  • En İyi Film : “Kader” Yönetmen: Zeki Demirkubuz(300.000-YTL para ödülü ve Altın Portakal Heykeli)
  • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: “Takva” Yapımcı Sevil Demirci (Altın Portakal Heykeli)
  • Behlül Dal Genç Yetenek Özel Ödülü: “Kader” filmindeki rolüyle Ufuk Bayraktar (Digiturk’un desteğiyle 25.000.-USD ve Altın Portakal Heykeli)
  • En İyi Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan “İklimler” filmiyle(30.000.–YTL ve Altın Portakal Heykeli)
  • En İyi Senaryo - “Takva filmiyle Önder Çakar (20.000.-YTL ve Altın Portakal Heykeli)
  • En İyi Müzik - “Takva” Gökçe Akçelik (20.000.-YTL ve Altın Portakal Heykeli)
  • En İyi Kadın Oyuncu - “Eve Dönüş“ filmiyle Sibel Kekillli
  • En İyi Erkek Oyuncu - “Takva” filmiyle Erkan Can
  • En İyi Görüntü Yönetmeni - “Takva” filmiyle Soykut Turan
  • En İyi Sanat Yönetmeni - “Takva” filmiyle Erol Taştan
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - “İklimler” filmiyle Nazan Kesal
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - “Eve Dönüş“ filmiyle Civan Canova
  • En İyi Kurgu - “İklimler” filmiyle Ayhan Ergürsel
  • En İyi Laboratuar Sinefekt - “İklimler” ve “Takva”
  • En İyi Makyaj ve Saç - “Takva” filmiyle Nimet İnkaya
  • En İyi Kostüm Tasarımı - “Takva” filmiyle Ayten Şenyurt
  • En İyi Ses Tasarımı ve Miksaj - “İklimler” filmiyle İsmail Karadaş
  • En İyi Özel Efekt - “Cenneti Beklerken” filmiyle Uğur Erbaş

Ulusal Belgesel Film Yarışması

  • En İyi Belgesel - “Gündelikçi” Yönetmen: Emel Çelebi (7.500.-YTL ve Altın Portakal Heykeli)

Jüri Özel Ödülü

  • “Ömer Eve Gel” - Yönetmenler: Barış Şahin, Serkan Şavk, Onur Cihan

Ulusal Kısa Film Yarışması

  • En İyi Kısa Film - “Bir Damla Su” Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven (7.500.-YTL ve Altın Portakal Heykeli)
  • Jüri Özel Ödülü: “Poyraz” Yönetmen: Belma Baş


Özel ödüller

  • Yaşam Boyu Onur Ödülü - Aytaç Arman
  • Yaşam Boyu Onur Ödülü - Yusuf Sezgin
  • Yıldırım Önal Anı Ödülü - Kartal Tibet
  • Sinema Emek Ödülü - Recep Biçer


2. Uluslararası Avrasya Film Festivali Ödülleri

Ana madde: 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali

Uluslararası Avrasya Film Festivali, Altın Portakal çerçevesinde verilen ödüllerdir. Bu ödüller ilk kez 2005 yılında verilmiştir.

  • En İyi Film - “The Paper Will Be Blue-Kağıt Mavi Olacak”

Yönetmen Radu Muntean. Yapımcı Dragos Vilcu ödülü aldı. (75.000.-USD ve Altın Portakal Heykeli)

  • En İyi Yönetmen - “Taxidermia” filmiyle György Palfi. Ödülü yönetmen olmadığı için filmin yapımcılarından Gabor Varadi ve oyuncularından Csaba Czene ve Gergö Trocsanyi birlikte aldı. (25.000.-USD ve Altın Portakal Heykeli)

Eleştirmenler Ödülü

  • “12:08 Bükreş’in Doğusu” Yönetmen Corneliu Porumboiu. Kendisi olmadığı için ödülü Radu Muntean aldı. (15.000.-USD)

Onur Ödülleri

  • Onur Ödülü - Taylor Hackford (Ödülünü TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil verdi.)
  • Onur Ödülü - Dame Helen Mirren (Ödlünü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdi.)
  • Onur Ödülü - Norman Jewison (Ödülünü Antalya Valisi Alaaddin Yüksel verdi.)


Jüriler

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

  • Şerif Gören, yönetmen
  • Demet Akbağ, oyuncu
  • Reha Erdem, yönetmen
  • Paul Grandsard, yönetmen, yapımcı
  • Ara Güler, fotoğrafçı
  • Fatih Özgüven, yazar, çevirmeni sinemacı
  • Giovanni Scognamillo, sinema yazarı
  • Mine Vargı, yapımcı
  • Serra Yılmaz, oyuncu

Ulusal Belgesel Yarışması

  • Bilgin Adalı
  • Mete Çubukçu
  • Maria De La Rosa
  • Yelda Reynaud
  • Ece Temelkuran

Ulusal Kısa Film Yarışması

  • Ozan Açıktan
  • Füsun Demirel
  • Uğur İçbak
  • Özgü Namal
  • Vera Neubauer

Dış bağlantılar

  • 43. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali

Kaynakça

  1. ^ Babam ve Oğlum Altın Portakal'da yok




43. Altın Portakal Film Festivali Hakkında Bilgi

43. Altın Portakal Film Festivali
43. Altın Portakal Film Festivali
43. Altın Portakal Film Festivali
43. Altın Portakal Film Festivali

43. Altın Portakal Film Festivali Hakkında Video


43. Altın Portakal Film Festivali konusunu görüntülemektesiniz.
43. Altın Portakal Film Festivali nedir, 43. Altın Portakal Film Festivali kimdir, 43. Altın Portakal Film Festivali açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
43. Altın Portakal Film Festivali
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail