2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye

2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye


Türkiye, Singapur'da 2010 yılında organize edilen birinci Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'na - en çok sporcu yollayan 10. ülke olarak - katılmıştır.

Konu başlıkları

  • 1 Katılan sporcuların dağılımı
  • 2 Madalyalar
    • 2.1 Madalya tablosu
    • 2.2 Madalya kazananlar
  • 3 Katılan sporcular
    • 3.1 Atletizm
      • 3.1.1 Erkekler
      • 3.1.2 Bayanlar
    • 3.2 Badminton
      • 3.2.1 Erkekler
      • 3.2.2 Bayanlar
    • 3.3 Basketbol
    • 3.4 Boks
    • 3.5 Cimnastik
      • 3.5.1 Erkekler
      • 3.5.2 Bayanlar
    • 3.6 Eskrim
    • 3.7 Futbol
    • 3.8 Güreş
    • 3.9 Halter
      • 3.9.1 Erkekler
      • 3.9.2 Bayanlar
    • 3.10 Judo
      • 3.10.1 Erkekler
      • 3.10.2 Bayanlar
    • 3.11 Kürek
      • 3.11.1 Erkekler
      • 3.11.2 Bayanlar
    • 3.12 Okçuluk
      • 3.12.1 Erkekler
      • 3.12.2 Bayanlar
    • 3.13 Tekvando
      • 3.13.1 Erkekler
      • 3.13.2 Bayanlar
    • 3.14 Yelken
      • 3.14.1 Erkekler
      • 3.14.2 Bayanlar
    • 3.15 Yüzme
      • 3.15.1 Erkekler
      • 3.15.2 Bayanlar
  • 4 Dış bağlantılar

Katılan sporcuların dağılımı

Branş Erkek Bayan Toplam
Atletizm 5 1 6
Badminton 1 1 2
Basketbol 4 - 4
Boks 2 - 2
Cimnastik 1 1 2
Eskrim 1 - 1
Futbol - 18 18
Güreş 3 - 3
Halter 2 2 4
Judo 1 1 2
Kürek 2 1 3
Tekvando 1 1 2
okçuluk 1 1 2
Yelken 1 1 2
Yüzme 1 1 2
Toplam 26 29 55

Madalyalar

Madalya tablosu

Branş Altın Gümüş Bronz Total
Güreş 1 1 1 3
Halter 1 1
Tekvando 2 2
Toplam 1 1 4 6

Madalya kazananlar

Medalya İsim Branş Müsabaka Disiplini
1 Altın Resul Kalaycı Güreş Erkekler 76 kg
2 Gümüş Burak Akşın Boks Erkekler Ağır Siklet 81 kg
2 Gümüş Tevfik Burak Babaoğlu Eskrim Karışık takım
2 Gümüş Ferhat Arıcan Jimnastik Erkekler atlama masası
2 Gümüş Musa Gedik Güreş Erkekler, Greko-romen 69 kg
3 Bronz Begünhan Ünsal Okuçuluk Karışık takım
3 Bronz Ümitcan Patır Boks Erkekler Ağır Siklet 91 kg
3 Bronz Kızlar Takımı Futbol Kızlar turnuvası
3 Bronz Batuhan Efemgil Judo Karışık takım
3 Bronz Berkcan Süngü Tekvando Erkekler 63 kg
3 Bronz Mehmet Ali Daylak Güreş Erkekler 54 kg
3 Bronz Emre Büyükünlü Halter Erkekler 62 kg
3 Bronz Şeyma Tuncer Tekvando Bayanlar 44 kg

Katılan sporcular

Atletizm

21 - 23 Mayıs 2010 tarihlerinde Moskova’da yapılan Yıldızlar Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıtası Seçme Yarışmalarında IAAF Avrupa Kıtasına bayan ve erkek kotasında katılma hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Ali Kilisli - Cirit atma
  • Murat Gündüz - Disk atma
  • Ümit Sungur - Sırıkla yüksek atlama
  • Toros Pilikoğlu - Uzun atlama
  • Musa Tüzen - Üç adım

Bayanlar

  • Esin Bahar Dölek - 1000 m

Badminton

Erkekler

Katılım hakkı elde etti.

  • Emre Lale

Bayanlar

16 - 25 Nisan 2010 tarihleri arasında Dünya gençler badminton şampiyonası aldığı Dünya 20.liği ile katılım hakkı elde etti.

  • Ebru Tunalı

Basketbol

Erkek Takımı 4 oyuncu ile 3-on-3 basketball için katılım hakkı elde etti.

  • Burak Can Yıldızlı
  • Kerem Hotiç
  • Mertcan Özen
  • Samet Geyik

Boks

AIBA Gençler Şampiyonası’nda katılım hakkı elde ettiler.

  • Burak Aksın - 81 Kg
  • Ümitcan Patır - 91 Kg
Sporcu Kategori Çeyrek final Yarı final Final Sıra
Burak Akşın 81 kg Bye  Perea (ECU)
W 7–0
 Duverger (CUB)
L 4-12
Ümitcan Patır 91 kg  Ivanov (RUS)
W 4–1
 Pero (CUB)
L 0–6
 Zukhurov (TJK)
W RSC R1 2:24

Cimnastik

Avrupa Kıtasal Şampiyonasında Artistik Cimnastik dalında katılma hakkı elde ettiler

Erkekler

  • Ferhat Arıcan
    • Yer Hareketleri
    • Atlama Beygiri
    • Paralel Bar
    • Barfiks
    • Halka
    • Kulplu Beygir
    • Kişisel Etap

Bayanlar

  • Demet Mutlu
    • Yer Hareketleri
    • Atlama Beygir
    • Asimetrik Paralel
    • Denge
    • Kişisel Etap

Eskrim

Katılım hakkı elde etti

  • Tevfik Burak Babaoğlu - Flore

Futbol

18 kişilik Bayan Futbol Takımı Avrupa’dan Oyunlara katılım hakkı elde etti.

  • Buşra Ay
  • Büşra Öztürk
  • Dilan Akarsu
  • Eda Duran
  • Eda Karataş
  • Esra Öztürk
  • Fatma Barut
  • Fatma Gülen
  • Feride Serin
  • Hilal Başkol
  • Hülya Cin
  • Kader Doğan
  • Kübra Aydın
  • Medine Erkan
  • Melisa Tosun
  • Nazmiye Aytop
  • Ümran Özev
  • Yaşam Göksu

Güreş

19 - 24 Mayıs 2010 tarihleri arasında Polonya’nın Poznan kentinde yapılan Yıldızlar Olimpiyat Eleme Müsabakası’nda katılım hakkı elde ettiler.

  • Mehmet Ali Daylak - 54 Kg Serbest stil güreş
  • Musa Gedik - 69 Kg Greko-Romen güreş
  • Resul Kalaycı - 76 kg Serbest stil güreş

Halter

16 - 26 Mayıs 2009 tarihlerinde Tayland’da yapılan Yıldızlar Dünya Şampiyonası’nda ve 6 - 13 Eylül 2009 tarihlerinde İsrail’de yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda katılım hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Emre Büyükünlü - 62 kg
  • Melih Akın - +85 kg

Bayanlar

  • Damla Aydın - 53 kg
  • Neslihan Okumuş - 58 kg

Judo

2009 IJF, Dünya Gençler Judo Şampiyonası sonunda katılım hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Batuhan Efemgil - 66-81 Kg

Bayanlar

  • Dilara İncedayı - 52-63 Kg

Kürek

2009 Dünya Gençler Kürek Şampiyonası sonunda katılım hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Onat Kazaklı - JM 2 Kategorisi
  • Ögeday Girişken - JM 2 Kategorisi

Bayanlar

  • Alara Dirik - JW1x Kategorisi

Okçuluk

16 Temmuz 2009 Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda katılım hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Yağız Yılmaz

Bayanlar

  • Begünhan Elif Ünsal

Tekvando

3 - 4 Mart 2010 tarihleri arasında Meksika’da yapılan WTF Baraj Turnuvasında katılım hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Berk Can Süngü - 63 Kg

Bayanlar

  • Şeyma Tuncer - 44 Kg

Yelken

Erkekler

6 – 11 Nisan 2010 tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan 2010 Byte CLL Dünya Şampiyonası ve 2010 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları Açık Seçme Yarışları’nda katılım hakkı elde etti.

  • Alp Rodopman - Byte CII

Bayanlar

03-07 Aralık 2009 tarihleri arasında İtalya’da yapılan Avrupa Byte CII Avrupa Şampiyonası’nda katılım hakkı elde etti.

  • Pınar Kaynar - Byte CII

Yüzme

17 - 21 Mart 2010 tarihinde İstanbul’daki Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda katılım hakkı elde ettiler.

Erkekler

  • Bertuğ Coşkun
    • Genç Erkekler 100 m serbest stil yüzme
    • Genç Erkekler 200 m serbest stil yüzme
    • Genç Erkekler 400 m serbest stil yüzme

Bayanlar

  • Gizem Bozkurt -
    • Genç Bayanlar 100 m serbest stil yüzme
    • Genç Bayanlar 200 m serbest stil yüzme
    • Genç Bayanlar 200 m karışık yüzme

Dış bağlantılar

  • 2010 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'na katilan ve resmi internet sitesinde Türk sporcu listesi - çarşamba 17 Ağustos tarihinde erişilmiştir
  • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi katılacak Türk sporcuları listesi - çarşamba 17 Ağustos tarihinde erişilmiştir


2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye Hakkında Bilgi

2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye

2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye Hakkında Video


2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye konusunu görüntülemektesiniz.
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye nedir, 2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye kimdir, 2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail