2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası



2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Uluslararası Paten Birliği'nin (ISU) onayladığı başarılı patencilerin Dünya Şampiyonu ünvanı için yarıştığı yıllık artistik patinaj müsabakasının 2009-2010 sezonunda yapılanıdır. Kadınlar, Erkekler, Çiftler ve Buz dansı kategorilerinde madalyalar dağıtılır.

22 - 28 Mart 2010 tarihleri arasında Torino, Italya'da Palavela'da yapılmıştır. [1]

Konu başlıkları

  • 1 Yarışma notları
    • 1.1 Madalya sıralaması
    • 1.2 Madalya kazananlar
  • 2 Yarışma takvimi
  • 3 Katılım kuralları
  • 4 Sonuçlar
    • 4.1 Kadınlar
    • 4.2 Erkekler
    • 4.3 Çiftler
    • 4.4 Buz dansı
  • 5 Kaynaklar
  • 6 Dış bağlantılar

Yarışma notları

  • Buz dansında zorunlu dans Golden Waltz olarak seçilmiştir.
  • Buz dansında Meryl Davis & Charlie White (USA) orijinal dansta ISU Puanlama Sistemi altında 69.29 puan alarak yeni bir dünya rekoru kırmıştır. Aynı yarışmada Davis & White'dan sonra yarışan Tessa Virtue & Scott Moir (CAN) 70.27 puan ile dünya rekorunu yenilemiştir. [2]
  • Daisuke Takahashi (JPN) Dünya şampiyonu ünvanını alan ilk Asyalı patenci olmuştur.

Madalya sıralaması

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Japonya 2 0 0 2
2  Kanada 1 1 0 2
3  Çin 1 0 0 1
4  Almanya 0 1 0 1
4  Güney Kore 0 1 0 1
4 ABD 0 1 0 1
7  Finlandiya 0 0 1 1
7  Fransa 0 0 1 1
7  İtalya 0 0 1 1
7  Rusya 0 0 1 1
Buz Dansı şampiyonları Virtue & Moir

Madalya kazananlar

Discipline Altın Gümüş Bronz
Erkekler Daisuke Takahashi Patrick Chan Brian Joubert
Kadınlar Mao Asada Kim Yu-Na Laura Lepistö
Çiftler Pang Qing / Tong Jian Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
Buz dansı Tessa Virtue / Scott Moir Meryl Davis / Charlie White Federica Faiella / Massimo Scali

Yarışma takvimi

(Verilen saatler yerel saat dilimi olan UTC+1'e göredir.)

  • 23 Mart Salı
    • 12:00 Zorunlu Dans (Compulsory Dance)
    • 17:15 Açılış Töreni
    • 18:15 Çiftler Kısa Programda (Pairs Short Program)
  • 24 Mart Çarşamba
    • 09:30 Men's Short Program
    • 18:45 Pairs Free Skating
  • 25 Mart Perşembe
    • 12:45 Original Dance
    • 18:15 Men's Free Skating
  • 26 Mart Cuma
    • 09:00 Ladies Short Program
    • 18:45 Free Dance
  • 27 Mart Cumartesi
    • 12:30 Ladies Free Skating
  • 28 Mart Pazar
    • 14:30 Gala Exhibition

Katılım kuralları

Dünya şampiyonasına ISU üyesi ülkelerden patenciler katılır. Yarışacak tüm patenciler 1 Temmuz 2009 tarihinden önce 15 yaşına girmelidir. Her ülkenin her kategoriye bir patenci/takım gönderme hakkı vardır. Ancak bazı ülkelere geçen yıl yapılan yarışmada elde ettikleri sonuçlara göre bazı kategorilerde 2 ya da 3 kişi/takım temsil hakkı verilir. Aşağıda yer alan ülkeler 2009 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası'nda elde ettiklere sonuçlara göre belirtilen kategorilerde bu yarışmaya daha fazla katılımcı ile katılma hakkı kazanmıştır.[3]

Katılımcı sayısı Erkekler Bayanlar Çiftler Buz dansı
3  Japonya
ABD
 Japonya  Çin
 Rusya
 Rusya
ABD
2  Kanada
 Çek Cumhuriyeti
 Fransa
 İtalya
 Kazakistan
 Rusya
 Kanada
 Finlandiya
 Gürcistan
 Güney Kore
 Rusya
 İsviçre
ABD
 Kanada
 Almanya
 Ukrayna
ABD
 Kanada
 Fransa
 Birleşik Krallık
 İtalya

Sonuçlar

Kadınlar

Sıra İsim Ülke Toplam Puan SP FS
1 Mao Asada  Japonya 197.58 2 2
2 Kim Yu-Na  Güney Kore 190.79 7 1
3 Laura Lepistö  Finlandiya 178.62 3 6
4 Miki Ando  Japonya 177.82 11 3
5 Cynthia Phaneuf  Kanada 177.54 8 4
6 Carolina Kostner  İtalya 177.31 4 5
7 Mirai Nagasu ABD 175.48 1 11
8 Ksenia Makarova  Rusya 169.64 5 8
9 Rachael Flatt ABD 167.44 6 9
10 Viktoria Helgesson  İsveç 161.79 9 10
11 Akiko Suzuki  Japonya 160.04 20 7
12 Sarah Hecken  Almanya 153.94 13 13
13 Alena Leonova  Rusya 152.86 14 14
14 Jenna McCorkell  Birleşik Krallık 150.90 15 12
15 Júlia Sebestyén  Macaristan 147.66 10 15
16 Liu Yan  Çin 141.29 18 16
17 Cheltzie Lee  Avustralya 137.78 17 17
18 Elene Gedevanishvili  Gürcistan 137.33 12 21
19 Kiira Korpi  Finlandiya 134.49 16 20
20 Sonia Lafuente  İspanya 133.31 21 18
21 Elena Glebova  Estonya 132.85 22 19
22 Kwak Min-Jung  Güney Kore 120.47 23 22
23 Anastasia Gimazetdinova  Özbekistan 113.89 19 23
24 Manouk Gijsman  Hollanda 111.94 24 24
Did not advance to free skate
25 Ivana Reitmayerova  Slovakya 45.96 25
26 Sarah Meier  İsviçre 45.06 26
27 Tamar Katz  İsrail 44.96 27
28 Tugba Karademir  Türkiye 44.52 28
29 Myriane Samson  Kanada 44.20 29
30 Kerstin Frank  Avusturya 43.80 30
31 Victoria Muniz  Porto Riko 41.08 31
32 Bettina Heim  İsviçre 41.00 32
33 Fleur Maxwell  Lüksemburg 40.22 33
34 Teodora Postic  Slovenya 40.20 34
35 Karina Johnson  Danimarka 38.22 35
36 Zanna Pugaca  Letonya 38.20 36
37 Mirna Libric  Hırvatistan 37.24 37
38 Lauren Ko  Filipinler 33.34 38
39 Martina Bocek  Çek Cumhuriyeti 32.90 39
40 Irina Movchan  Ukrayna 32.60 40
41 Sonia Radeva  Bulgaristan 32.12 41
42 Ana Cecilia Cantu  Meksika 31.88 42
43 Crystal Kiang  Chinese Taipei 31.72 43
44 Georgia Glastris  Yunanistan 31.36 44
45 Gwendoline Didier  Fransa 29.32 45
46 Marina Seeh  Sırbistan 28.32 46
47 Clara Peters  İrlanda 28.20 47
48 Tamami Ono  Hong Kong 27.74 48
49 Abigail Pietersen  Güney Afrika 25.76 49
50 Charissa Tansomboon  Tayland 25.22 50
51 Sabina Paquier  Romanya 24.42 51
52 Yoniko Eva Washington  Hindistan 24.24 52
53 Beatrice Rozinskaite  Litvanya 23.68 53
WD Isabelle Pieman  Belçika
WD Sonja Mugosa  Karadağ

Erkekler

Sıra İsim Ülke Toplam Puan SP FS
1 Daisuke Takahashi  Japonya 257.70 1 1
2 Patrick Chan  Kanada 247.22 2 2
3 Brian Joubert  Fransa 241.74 3 4
4 Michal Brezina  Çek Cumhuriyeti 236.06 5 3
5 Jeremy Abbott ABD 232.10 6 6
6 Adam Rippon ABD 231.47 7 5
7 Samuel Contesti  İtalya 218.66 8 11
8 Kevin van der Perren  Belçika 218.43 10 9
9 Adrian Schultheiss  İsveç 218.26 12 7
10 Takahiko Kozuka  Japonya 216.73 4 12
11 Kevin Reynolds  Kanada 216.58 14 8
12 Javier Fernández  İspanya 215.66 13 10
13 Denis Ten  Kazakistan 202.46 9 15
14 Sergei Voronov  Rusya 200.60 11 14
15 Florent Amodio  Fransa 197.25 15 13
16 Anton Kovalevski  Ukrayna 186.03 16 19
17 Guan Jinlin  Çin 182.68 19 16
18 Ryan Bradley ABD 179.24 21 17
19 Alexandr Kazakov  Beyaz Rusya 175.57 24 18
20 Viktor Pfeifer  Avusturya 170.79 17 21
21 Abzal Rakimgaliev  Kazakistan 166.20 22 20
22 Jamal Othman  İsviçre 156.41 20 22
23 Kim Min-Seok  Güney Kore 149.31 18 24
24 Ari-Pekka Nurmenkari  Finlandiya 148.34 23 23
Did not advance to free skate
25 Peter Liebers  Almanya 54.09 25
26 Pavel Kaska  Çek Cumhuriyeti 50.55 26
27 Kevin Alves  Brezilya 50.28 27
28 Nobunari Oda  Japonya 50.25 28
29 Boris Martinec  Hırvatistan 50.10 29
30 Matthew Parr  Birleşik Krallık 49.31 30
31 Peter Reitmayer  Slovakya 48.72 31
32 Zoltán Kelemen  Romanya 46.94 32
33 Damjan Ostojic  Bosna-Hersek 45.30 33
34 Andrew Huertas  Porto Riko 45.09 34
35 Maciej Cieplucha  Polonya 44.30 35
36 Viktor Romanenkov  Estonya 44.17 36
37 Stephen Li-Chung Kuo  Chinese Taipei 44.15 37
38 Saulius Ambrulevicius  Litvanya 42.37 38
39 Mark Webster  Avustralya 42.30 39
40 Georgi Kenchadze  Bulgaristan 42.09 40
41 Tigran Vardanjan  Macaristan 39.30 41
42 Sarkis Hayrapetyan  Ermenistan 39.02 42
43 Maxim Shipov  İsrail 38.26 43
44 Humberto Contreras  Meksika 37.33 44
45 Ali Demirboga  Türkiye 36.39 45
46 Girts Jekabsons  Letonya 31.79 46
WD Joffrey Bourdon  Karadağ
WD Artem Borodulin  Rusya

Çiftler

Sıra İsim Ülke Toplam Puan SP FS
1 Pang Qing / Tong Jian  Çin 211.39 1 1
2 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy  Almanya 204.74 3 2
3 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov  Rusya 203.79 2 3
4 Maria Mukhortova / Maxim Trankov  Rusya 197.39 4 4
5 Zhang Dan / Zhang Hao  Çin 195.78 5 5
6 Jessica Dubé / Bryce Davison  Kanada 177.07 8 6
7 Caydee Denney / Jeremy Barrett ABD 172.47 6 8
8 Vera Bazarova / Yuri Larionov  Rusya 172.04 7 7
9 Amanda Evora / Mark Ladwig ABD 165.96 9 9
10 Anabelle Langlois / Cody Hay  Kanada 154.72 12 10
11 Stefania Berton / Ondrej Hotarek  İtalya 149.78 11 11
12 Vanessa James / Yannick Bonheur  Fransa 146.58 10 13
13 Anaïs Morand / Antoine Dorsaz  İsviçre 144.46 13 14
14 Maylin Hausch / Daniel Wende  Almanya 142.98 14 12
15 Joanna Sulej / Mateusz Chruściński  Polonya 138.26 15 15
16 Stacey Kemp / David King  Birleşik Krallık 132.87 16 16
Did not advance to free skate
17 Dong Huibo / Wu Yiming  Çin 43.08 17
18 Maria Sergejeva / Ilja Glebov  Estonya 41.94 18
19 Lubov Bakirova / Mikalai Kamianchuk  Beyaz Rusya 41.44 19
20 Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang  Chinese Taipei 41.28 20
21 Jessica Crenshaw / Chad Tsagris  Yunanistan 40.36 21
22 Ekaterina Kostenko / Roman Talan  Ukrayna 39.18 22
23 Nina Ivanova / Filip Zalevski  Bulgaristan 36.84 23
24 Gabriela Cermanova / Martin Hanulak  Slovakya 35.18 24
25 Danielle Montalbano / Evgeni Krasnopolski  İsrail 32.02 25

Buz dansı

Sıra İsim Ülke Toplam Puan CD OD FD
1 Tessa Virtue / Scott Moir  Kanada 224.43 1 1 2
2 Meryl Davis / Charlie White ABD 223.03 2 2 1
3 Federica Faiella / Massimo Scali  İtalya 197.85 3 3 4
4 Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat  Fransa 194.39 4 4 3
5 Sinead Kerr / John Kerr  Birleşik Krallık 189.11 6 5 5
6 Alexandra Zaretsky / Roman Zaretsky  İsrail 181.26 8 6 6
7 Vanessa Crone / Paul Poirier  Kanada 180.30 9 7 7
8 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev  Rusya 177.23 11 8 8
9 Emily Samuelson / Evan Bates ABD 168.77 10 10 10
10 Nora Hoffmann / Maxim Zavozin  Macaristan 166.90 13 11 9
11 Anna Cappellini / Luca Lanotte  İtalya 164.52 7 12 14
12 Pernelle Carron / Lloyd Jones  Fransa 161.86 15 13 12
13 Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer  Rusya 161.20 16 16 11
14 Kimberly Navarro / Brent Bommentre ABD 159.68 14 15 15
15 Cathy Reed / Chris Reed  Japonya 154.93 23 14 13
16 Lucie Mysliveckova / Matej Novak  Çek Cumhuriyeti 147.93 18 17 17
17 Caitlin Mallory / Kristjan Rand  Estonya 147.39 20 21 16
18 Yu Xiaoyang / Wang Chen  Çin 142.80 17 19 19
19 Kira Geil / Dmitri Matsjuk  Avusturya 142.49 19 18 18
WD Jana Khokhlova / Sergei Novitski  Rusya 91.98 5 9 WD
Did not advance to free dance
21 Allison Reed / Otar Japaridze  Gürcistan 69.42 22 22
22 Carolina Hermann / Daniel Hermann  Almanya 69.17 21 23
23 Christina Chitwood / Mark Hanretty  Birleşik Krallık 68.97 24 20
24 Katelyn Good / Nikolaj Sorensen  Danimarka 63.55 25 24
25 Danielle O'Brien / Gregory Merriman  Avustralya 59.28 26 25
26 Jenette Maitz / Alper Uçar  Türkiye 49.50 27 26
WD Anna Zadorozhniuk / Sergei Verbillo  Ukrayna 31.66 12

Kaynaklar

  1. ^ "Calendar of Events". International Skating Union. http://www.isu.org/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,4844-182502-199720-nav-list,00.html. Erişim tarihi: 2008-04-24. 
  2. ^ "ISU Judging System Statistics, Progression of Highest Score, Ice Dance OD". 2010-03-25. http://www.isuresults.com/isujsstat/phsdod.htm. Erişim tarihi: 2010-03-25. 
  3. ^ International Skating Union Communication No. 1565 Entries ISU Championships 2010PDF
  • World Figure Skating Championships 2010 ANNOUNCEMENTPDF

Dış bağlantılar

  • Official site
  • 2010 Worlds starting orders/results


2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Hakkında Bilgi

2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası
2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası
2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası
2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası

2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Hakkında Video


2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası konusunu görüntülemektesiniz.
2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası nedir, 2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası kimdir, 2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail