2009-10 Türkiye Basketbol Ligi

2009-10 Türkiye Basketbol Ligi



Türkiye'nin profesyonel basketbol ligi olan Beko Basketbol Ligi'nin 44. sezonu olan 2009 - 2010 yılındaki sonuçları ve istatistikleri göstermektedir.

2009 - 2010 sezonundaki sonuçlara göre, Efes Pilsen normal sezonu lider bitirken, Fenerbahçe Ülker Playoff finalleri sonunda Efes Pilsen'i 4-2 ile yenip şampiyonluğa ulaşmıştır. Darüşşafaka Cooper Tires ve Kepez Belediye, Türkiye Basketbol 2. Ligi'ne düşerken, Trabzonspor ve Olin Gençlik kulüpleri ise Beko Basketbol Ligi'ne yükselmiştir.

Konu başlıkları

  • 1 Kulüp bilgileri
  • 2 Normal sezon
    • 2.1 Normal sezon sıralaması
    • 2.2 İstatistik liderleri
      • 2.2.1 Sayı liderleri
      • 2.2.2 Ribaund liderleri
      • 2.2.3 Asist liderleri
      • 2.2.4 Blok liderleri
  • 3 Play-Off
    • 3.1 Play-Off maçları
    • 3.2 Çeyrek final maçları
      • 3.2.1 (1) Efes Pilsen - (8) Erdemirspor
      • 3.2.2 (2) Fenerbahçe Ülker - (7) Bornova Belediye
      • 3.2.3 (3) Banvit - (6) Pınar Karşıyaka
      • 3.2.4 (4) Beşiktaş Cola Turka - (5) Türk Telekom
    • 3.3 Yarı final maçları
      • 3.3.1 (1) Efes Pilsen - (4) Beşiktaş Cola Turka
      • 3.3.2 (2) Fenerbahçe Ülker - (3) Banvit
    • 3.4 Final maçları: (1) Efes Pilsen - (2) Fenerbahçe Ülker
  • 4 Kaynakça
  • 5 Dış bağlantılar

Kulüp bilgileri

Kulüp Şehir Kuruluş tarihi Koç Asbaşkan Kaptan Ana sponsor Arena Kapasite nr.sz.* top.sz.** Geçen yıl
Aliağa Belediyesi Izmir 1963 Petkim Enka Spor Salonu 2500 -- 1 14
Antalya BŞB Antalya 1995 Dilek Sabancı Spor Salonu 2500 -- 2 6., ÇF(Play-off)
Bandırma Banvit Balıkesir 1994 Banvit Kara Ali Acar Spor Salonu 2500 -- 5 12
Beşiktaş Cola Turka İstanbul 1903 Cola Turka BJK Akatlar Spor Kompleksi 3500 1 41 5., ÇF(Play-off)
Bornova Belediye İzmir 1986 Evka 4 Bornova Spor Salonu 1000 -- 1 2. (TB2L)
Darüşşafaka S.K. İstanbul 1914 Ayhan Şahenk Spor Salonu 3500 -- 17 8., ÇF(Play-off)
Efes Pilsen S.K. İstanbul 1976 Ergin Ataman Çetin Çeki Ender Arslan Samsung Abdi İpekçi Arena 12500 13 31 1., Şampiyon(Play-off)
Erdemirspor Zonguldak 2000 Erdemir Spor Salonu 2250 -- 3 Şampiyon (TB2L)
Fenerbahçe Ülker İstanbul 1907 Bogdan Tanjević Kaan Demir Ülker Abdi İpekçi Arena 12500 3 43 3., F(Play-off)
Galatasaray İstanbul 1905 Café Crown Ayhan Şahenk Spor Salonu 3500 4 43 4., YF(Play-off)
Kepez Belediyesi Antalya 1995 Dilek Sabancı Spor Salonu 2500 -- 2 13.
Mersin BŞB Mersin 2000 Edip Burhan Spor Salonu 2500 -- 4 7., ÇF(Play-off)
Oyak Renault Bursa 1974 Renault Bursa Atatürk Spor Salonu 2900 -- 15 10.
Pınar Karşıyaka Izmir 1912 Pınar Karşıyaka Arena 5000 1 43 9., ÇF(Play-off)
Türk Telekom Ankara 1980 Türk Telekom Ankara Atatürk Spor Salonu 4550 -- 25 2., ÇF(Play-off)
TOFAŞ Bursa 1974 Tofaş Bursa Atatürk Spor Salonu 2900 -- 26 Şampiyon (TB2L)

*42 yıllık Beko Basketbol Ligi tarihi boyunca elde ettiği şampiyonluk sayısı. **43 sezonluk Beko Basketbol Ligi tarihi boyunca katıldığı sezon sayısı.

Normal sezon

Normal sezon sıralaması

Play-off'a kalan takımlar
Düşenler
S Takım O G M AS YS Puan
1 Efes Pilsen 30 27 3 2617 2168 57
2 Fenerbahçe Ülker 30 23 7 2473 2209 53
3 Banvit 30 20 10 2347 2208 50
4 Beşiktaş Cola Turka 30 18 12 2614 2433 48
5 Türk Telekom 30 18 12 2472 2368 48
6 Pınar Karşıyaka 30 16 14 2386 2322 46
7 Bornova Belediye 30 14 16 2309 2441 44
8 Erdemirspor 30 13 17 2402 2435 43
9 Galatasaray* 30 17 13 2402 2435 42
10 Tofaş 30 12 18 2205 2344 42
11 Antalya Büyükşehir Belediyesi 30 12 18 2210 2371 42
12 Mersin Büyükşehir Belediyesi 30 12 18 2291 2383 42
13 Aliağa Petkim 30 11 19 2404 2571 41
14 Oyak Renault 30 11 19 2210 2361 41
15 Kepez Belediye 30 10 20 2105 2286 40
16 Darüşşafaka Cooper Tires 30 06 24 2115 2331 36

Sıralama Kriterleri:[2]
1.İki takım arasındaki ikili averaj
2.Sayı averaj
3.En fazla sayı atan

4.Üç veya daha fazla takımın puan eşitliği halinde o takımları içeren özel puan tablosu oluşturulur.
*TBF Disiplin Kurulu ve TBF Yönmetim Kurulu'nun 21 ve 22 Kasım 2009'da yaptığı toplantı sonucunda Galatasaray'ın Beko Basketbol Ligi'ndeki ilk 5 maçı ile Teknosa Türkiye Kupası'nda yaptığı maçlarda hükmen 20-0 skorla yenik ilan ederken, sarı-kırmızılı ekibin bu dönem içerisinde oynadığı resmi lig maçları sayısı kadar olan toplam 5 puanı, mevcut ve gelecekte kazanacağı puanlar dikkate alınarak silinmesine karar verildi.[3]

İstatistik liderleri

Sayı liderleri

Sıra Basketbolcu Kulüp Sayı Maç Ort
1 Quincy Douby Darüşşafaka Cooper Tires 496 21 23,6
2 Josh Shipp Bornova Belediye 621 33 18,8
3 Mire Chatman Beşiktaş Cola Turka 332 18 18,4

Ribaund liderleri

Sıra Basketbolcu Kulüp Ribaund Maç Ort
1 Jermareo Davidson Darüşşafaka Cooper Tires 288 27 10,7
2 Josh Heytvelt Oyak Renault 291 29 10,1
3 Leon Williams Erdemirspor 283 31 9,1


Asist liderleri

Sıra Basketbolcu Kulüp Asist Maç Ort
1 Hakan Köseoğlu Erdemirspor 273 31 8,8
2 Mire Chatman Beşiktaş Cola Turka 109 18 6,1
3 Quincy Douby Banvit 103 21 4,9

Blok liderleri

Sıra Basketbolcu Kulüp Blok Maç Ort
1 Furkan Aldemir Pınar Karşıyaka 47 34 1,4
2 Jermareo Davidson Darüşşafaka Cooper Tires 36 27 1,3
3 Fatih Solak Kepez Belediye 19 23 1,2

Play-Off

Play-Off maçları

Çeyrek finaller Yarı finaller Final
                   
       
 Efes Pilsen  3
 Erdemirspor  0  
 Efes Pilsen  3
     Beşiktaş Cola Turka  0  
 Beşiktaş Cola Turka  3
 Türk Telekom  1  
 Efes Pilsen  2
   
   Fenerbahçe Ülker  4
 Fenerbahçe Ülker  3
 Bornova Belediye  0  
 Fenerbahçe Ülker  3
     Banvit  0  
 Banvit  3
 Pınar Karşıyaka  1  
 


Beko Basketbol Ligi
2009-2010 Sezonu Şampiyonu
Fenerbahçe Ülker
Dördüncü Defa

Çeyrek final maçları

(1) Efes Pilsen - (8) Erdemirspor

29 Nisan
18:00
Özet Efes Pilsen 101, Erdemirspor 81 Ayhan Şahenk Spor Salonu
Hakemler: Rüştü Nuran
Periyot sonuçları: 23-15, 29-28, 22-14, 27-24
Sayı: Thornton, Rakocevic 19
Rib: Mario Kasun, Shumpert 6
Asist: Thornton 5
Sayı: Nate Funk 17
Rib: Erhan Yetim 7
Asist: Hakan Köseoğlu 12
2 Mayıs
13:30
Özet Erdemirspor 72, Efes Pilsen 99 Erdemir Spor Salonu
Hakemler: Emin Moğulkoç
Periyot sonuçları: 17-26, 21-26, 21-24, 13-23
Sayı: Erkan Veyseloğlu 15
Rib: Leon Williams 9
Asist: Hakan Köseoğlu 7
Sayı: Nachbar, Shumpert 15
Rib: Sinan Güler 8
Asist: Charles Smith 6
Efes Pilsen; 1-0 önde başladığı seriyi, 3–0 ile kazandı.

(2) Fenerbahçe Ülker - (7) Bornova Belediye

28 Nisan
20:30
Özet Fenerbahçe Ülker 83, Bornova Belediye 58 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Aytuğ Ekti
Periyot sonuçları: 20-10, 21-28, 21-7, 21-13
Sayı: Greer, Mirsad 15
Rib: Vidmar 9
Asist: Ukic, Lynn Greer, Emir Preldzic 5
Sayı: Frank Elegar 14
Rib: İhsan Azizmahmutoğulları 6
Asist: Josh Shipp, Tyler Smith 3
30 Nisan
20:00
Özet Fenerbahçe Ülker 94, Bornova Belediye 90 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Engin Kennerman
Periyot sonuçları: 26-20, 25-23, 24-19, 19-28
Sayı: Tarence Kinsey 25
Rib: Mirsad Türkcan 8
Asist: Ukic 5
Sayı: Josh Shipp 26
Rib: Frank Elegar 9
Asist: Cüneyt Erden 6
3 Mayıs
18:00
Özet Bornova Belediye 54, Fenerbahçe Ülker 86 Halkapınar Spor Salonu
Hakemler: Recep Ankaralı
Periyot sonuçları: 8-26, 15-20, 16-13, 15-27
Sayı: Frank Elegar 12
Rib: Frank Elegar 5
Asist: Cüneyt Erden 3
Sayı: Semih Erden 18
Rib: Semih Erden 10
Asist: Ukic 5
Fenerbahçe Ülker; 3–0 ile seriyi kazandı.

(3) Banvit - (6) Pınar Karşıyaka

28 Nisan
18:30
Özet Banvit 80, Pınar Karşıyaka 79 Kara Ali Acar Spor Salonu
Hakemler: Engin Kennerman
Periyot sonuçları: 15-22, 21-20, 21-13, 23-24
Sayı: Edward Davis 20
Rib: Edward Davis 7
Asist: Barış Ermiş 4
Sayı: Ryan Toolson, Birkan Batuk 17
Rib: Furkan Aldemir 7
Asist: David Holston 5
30 Nisan
18:00
Özet Banvit 82, Pınar Karşıyaka 71 Kara Ali Acar Spor Salonu
Hakemler: Recep Ankaralı
Periyot sonuçları: 31-12, 23-24, 18-18, 10-17
Sayı: Edward Davis 20
Rib: Lance Williams 9
Asist: Barış Ermiş 5
Sayı: Ryan Toolson 19
Rib: Furkan Aldemir 9
Asist: Ryan Toolson 3
3 Mayıs
20:00
Özet Pınar Karşıyaka 84, Banvit 76 Karşıyaka Arena
Hakemler: Aytuğ Ekti
Periyot sonuçları: 13-21, 26-16, 28-19, 17-20
Sayı: David Holston 23
Rib: Furkan Aldemir 9
Asist: Andre Smith, Furkan, Alper Saruhan 3
Sayı: Lance Williams 22
Rib: Lance Williams, Edward Davis 6
Asist: Barış Ermiş 5
5 Mayıs
19:00
Özet Pınar Karşıyaka 59, Banvit 76 Karşıyaka Arena
Hakemler: Murat Biricik
Periyot sonuçları: 17-16, 12-20, 12-19, 18-21
Sayı: Andre Smith 14
Rib: Furkan Aldemir 8
Asist: David Holston 3
Sayı: Edward Davis 20
Rib: Edward Davis 11
Asist: Edward Davis 5
Banvit; 3–1 ile seriyi kazandı.

(4) Beşiktaş Cola Turka - (5) Türk Telekom

29 Nisan
20:00
Özet Beşiktaş Cola Turka 90, Türk Telekom 100 Akatlar Cola Turka Arena
Hakemler: Murat Biricik
Periyot sonuçları: 23-25, 23-27, 25-21, 19-27
Sayı: Brad Newley 22
Rib: Muratcan Güler 6
Asist: Haluk Yıldırım 4
Sayı: Lamayn Wilson 33
Rib: Lamayn Wilson 11
Asist: Bekir Yarangüme 6
2 Mayıs
18:30
Özet Türk Telekom 76, Beşiktaş Cola Turka 80 Ankara Atatürk Spor Salonu
Hakemler: Erşan Kartal
Periyot sonuçları: 11-19, 20-19, 22-21, 23-21
Sayı: Ricky Davis 22
Rib: Ersin Dağlı 9
Asist: Demond Mallet 5
Sayı: Brad Newley 25
Rib: Cevher Özer 11
Asist: Haluk Yıldırım 4
4 Mayıs
20:00
Özet Türk Telekom 73, Beşiktaş Cola Turka 81 Ankara Atatürk Spor Salonu
Hakemler: Recep Ankaralı
Periyot sonuçları: 30-16, 14-20, 18-27, 11-18
Sayı: Lamayn Wilson 18
Rib: Lamayn Wilson 8
Asist: Goran Jetin 5
Sayı: Brad Newley 21
Rib: Fedor Likholitov 13
Asist: Engin Atsür 6
Beşiktaş Cola Turka; 1-0 önde başladığı seriyi, 3–1 ile kazandı.

Yarı final maçları

(1) Efes Pilsen - (4) Beşiktaş Cola Turka

9 Mayıs
15:00
Özet Efes Pilsen 94, Beşiktaş Cola Turka 83 Ayhan Şahenk Spor Salonu
Hakemler: Engin Kennerman
Periyot sonuçları: 14-22, 36-20, 19-19, 25-22
Sayı: Charles Smith 30
Rib: Mario Kasun, Nachbar 5
Asist: Thornton, Ender Arslan 3
Sayı: Brad Newley 27
Rib: Fedor Likholitov 7
Asist: Haluk Yıldırım 12
12 Mayıs
20:00
Özet Beşiktaş Cola Turka 88, Efes Pilsen 96 Akatlar Cola Turka Arena
Hakemler: Mehmet Keseratar
Periyot sonuçları: 17-22, 29-23, 10-22, 32-29
Sayı: Brad Newley 19
Rib: Fedor Likholitov, Kevin Fletcher 7
Asist: Engin Atsür 10
Sayı: Charles Smith 18
Rib: Ermal Kuqo 8
Asist: Charles Smith, Kerem Tunçeri 5
Efes Pilsen; 1-0 önde başladığı seriyi, 3–0 ile kazandı.

(2) Fenerbahçe Ülker - (3) Banvit

10 Mayıs
20:00
Özet Fenerbahçe Ülker 89, Banvit 79 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Rüştü Nuran
Periyot sonuçları: 22-19, 20-25, 20-19, 27-16
Sayı: Ukic, Mirsad 17
Rib: Mirsad 7
Asist: Ukic 5
Sayı: Edward Davis 20
Rib: Barış Ermiş 6
Asist: Barış Ermiş 5
12 Mayıs
20:00
Özet Fenerbahçe Ülker 79, Banvit 77 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Murat Biricik
Periyot sonuçları: 13-22, 19-18, 18-20, 29-17
Sayı: Tarence Kinsey 17
Rib: Mirsad, Semih, Tarence Kinsey, Preldzic 5
Asist: Emir Preldzic 5
Sayı: Keith Simmons 16
Rib: Keith Simmons 5
Asist: Lance Williams 4
15 Mayıs
17:00
Özet Banvit 65, Fenerbahçe Ülker 70 Kara Ali Acar Spor Salonu
Hakemler: Recep Ankaralı
Periyot sonuçları: 16-18, 15-20, 15-10, 19-22
Sayı: Lance Williams 22
Rib: Keith Simmons 10
Asist: Barış Ermiş 3
Sayı: Ukic, Oğuz 13
Rib: Mirsad, Oğuz 5
Asist: Emir Preldzic 6
Fenerbahçe Ülker; 3–0 ile seriyi kazandı.

Final maçları: (1) Efes Pilsen - (2) Fenerbahçe Ülker

20 Mayıs
20:00
Özet Efes Pilsen 62, Fenerbahçe Ülker 78 Ayhan Şahenk Spor Salonu
Hakemler: Murat Biricik,
Ahmet Ersan Ergüler, Kaan Büyükçil
SporMax
SkyTürk
Periyot sonuçları: 9-21, 20-23, 15-16, 18-18
Sayı: Kasun 12
Rib: Kasun 8
Asist: Kerem Tunçeri 5
Sayı: Ukic, Mirsad, Tarence Kinsey 12
Rib: Mirsad, Semih 7
Asist: Ukic 7
22 Mayıs
18:00
Özet Efes Pilsen 73, Fenerbahçe Ülker 64 Ayhan Şahenk Spor Salonu
Hakemler: Recep Ankaralı,
Aytuğ Ekti, Semih Vural
SporMax
Periyot sonuçları: 15-11, 19-18, 16-22, 23-13
Sayı: Kaya 16
Rib: Kaya, Thornton, Nachbar 5
Asist: Ender 11
Sayı: Tarence Kinsey 14
Rib: Mirsad 9
Asist: Ukic 5
25 Mayıs
20:00
Özet Fenerbahçe Ülker 72, Efes Pilsen 70 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Engin Kennerman
Mehmet Serdar Ünal, Alper Özgök
SporMax
SkyTürk
Periyot sonuçları: 27-15, 11-12, 15-28, 19-15
Sayı: Vidmar 14
Rib: Mirsad 7
Asist: Ukic, Semih 3
Sayı: Charles Smith 25
Rib: Charles Smith 4
Asist: Sinan Güler 4
27 Mayıs
20:00
Özet Fenerbahçe Ülker 85, Efes Pilsen 79 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Mehmet Keseratar
Zafer Yılmaz, İsmail Aydın
SporMax
SkyTürk
Periyot sonuçları: 17-19, 15-23, 22-20, 31-17
Sayı: Lynn Greer 14
Rib: Tarence Kinsey 8
Asist: Tarence Kinsey 6
Sayı: Charles Smith 16
Rib: Charles Smith 10
Asist: Sinan Güler, Kerem Tunçeri 4
30 Mayıs
18:00
Özet Efes Pilsen 83, Fenerbahçe Ülker 79 Ayhan Şahenk Spor Salonu
Hakemler: Rüştü Nuran
Uğur Özen, Ali Şakaci
SporMax
SkyTürk
Periyot sonuçları: 24-17, 22-24, 15-17, 22-21
Sayı: Rakocevic 23
Rib: Kaya, Ender 6
Asist: Ender 5
Sayı: Ömer Onan 18
Rib: Mirsad 7
Asist: Ukic 6
2 Haziran
20:00
Özet Fenerbahçe Ülker 76, Efes Pilsen 51 Abdi İpekçi Arena
Hakemler: Mehmet Keseratar
Recep Ankaralı, Murat Biricik
SporMax
SkyTürk
Periyot sonuçları: 32-10, 16-14, 17-8, 11-19
Sayı: Mirsad 16
Rib: Tarence Kinsey 8
Asist: Ukic, Ömer Onan 4
Sayı: Charles Smith 15
Rib: Sinan Güler 6
Asist: Ender 3
Fenerbahçe Ülker; 4–2 ile seriyi kazandı.


Beko Basketbol Ligi 2009-2010 Sezonu Şampiyonu

Fenerbahçe Ülker
Dördüncü Defa

Kaynakça

  1. ^ tbl.org.tr 2009-2010 Sezon Takvimi
  2. ^ tbl.org.tr Erkekler 1.Lig Yönergesi (2009-2010 Sezonu)
  3. ^ BFDK Kararları - 22.11.2009

Dış bağlantılar

  • Türkiye Basketbol Ligleri resmî web sitesi
  • Türkiye Basketbol Federasyonu resmî web sitesi
  • tblstat.net (İngilizce) (Türkçe)




2009-10 Türkiye Basketbol Ligi Hakkında Bilgi

2009-10 Türkiye Basketbol Ligi
2009-10 Türkiye Basketbol Ligi
2009-10 Türkiye Basketbol Ligi
2009-10 Türkiye Basketbol Ligi

2009-10 Türkiye Basketbol Ligi Hakkında Video


2009-10 Türkiye Basketbol Ligi konusunu görüntülemektesiniz.
2009-10 Türkiye Basketbol Ligi nedir, 2009-10 Türkiye Basketbol Ligi kimdir, 2009-10 Türkiye Basketbol Ligi açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
2009-10 Türkiye Basketbol Ligi
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail