2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye

2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye


Atina 2004 Yaz Olimpiyatları Türkiye'nin 1908 yılından günümüze katılmış olduğu on dokuzuncu olimpiyat oyunudur. Türkiye'nin 21 bayan ve 45 erkek sporcu gönderdiği oyunların açılış töreninde Türk Bayrağı'nı yelkenci Ali Enver Adakan taşımıştır.

Konu başlıkları

  • 1 Madalyalar
    • 1.1 Altın
    • 1.2 Gümüş
    • 1.3 Bronz
  • 2 Dallara göre sonuçlar
    • 2.1 Atıcılık
    • 2.2 Atletizm
    • 2.3 Boks
    • 2.4 Güreş
    • 2.5 Halter
    • 2.6 Judo
    • 2.7 Okçuluk
    • 2.8 Yelken
    • 2.9 Yüzme
  • 3 Yarıştırılmayan sporcu
  • 4 Görevliler
  • 5 Dış bağlantılar

Madalyalar

Altın

  • Halil Mutlu — Halter, Erkekler Sineksıklet (56 kg)
  • Taner Sağır — Halter, Erkekler Ortasıklet (77 kg)
  • Nurcan Taylan — Halter, Kadınlar 48 kg

Gümüş

  • Atagün Yalçınkaya — Boks, Erkekler Sineksiklet(48 kg)
  • Bahri Tanrıkulu — Taekwondo, Erkekler 80 kg
  • Şeref Eroğlu — Güreş, Erkekler Greko-Romen (66 kg)

Bronz

  • Eşref Apak — Atletizm, Erkekler Çekiç Atma
  • Sedat Artuç — Halter, Erkekler Sineksiklet (56 kg)
  • Mehmet Özal — Güreş, Erkekler Greko-Romen (96 kg)
  • Aydın Polatçı — Güreş, Erkekler Serbest stil (120 kg)

Dallara göre sonuçlar

Atıcılık

  • Oğuzhan Tüzün Erkekler Trap: Toplamda 115 puanla 21.'lik.

Atletizm

Erkekler 800 metre:

  • Selahattin Çobanoğlu – 1. Tur, 1:47.8 (genel sıralamada 44. olarak elendi)

Kadınlar 800 metre:

  • Binnaz Uslu – 1. Tur: 2:03.46

Kadınlar 1500 metre:

  • Elvan Abeylegesse – 1. Tur: 4:06.42, Yarıfinal: 4:07.10, Final: 4:00.67 (8. oldu)

Kadınlar 5000 metre:

  • Elvan Abeylegesse – 1. Tur: 14:54.80, Final: 15:12.64 (12. oldu)
  • Tezata Dengersa – 1. Tur: 15:26.64
  • Ebru Kavaklıoğlu – 1. Tur: 15:52.39

Kadınlar Heptatlon:

  • Anzhela Atroshchenko – sakatlanarak yarışlara katılamadı

Kadınlar Maraton:

  • Lale Öztürk – yarışmayı tamamlayamadı

Kadınlar 20 km Yürüyüş:

  • Yeliz Ay – 1:36:02 (33.lük)

Erkekler Üç Adım Atlama:

  • Berk Tuna – 1. Tur, puansız (üç atlayışında da faul yaptı)

Kadınlar Yüksek Atlama:

  • Candeğer Kılınçer Oğuz – 1. Tur: 1,89 metre

Kadınlar Gülle Atma:

  • Filiz Kadoğan – 1. Tur: 15,20 metre

Erkekler Disk Atma:

  • Ercüment Olgundeniz – 1. Tur, 58,17 metre (yetersiz)

Erkekler Çekiç Atma:

  • Eşref Apak – 79,51 metre, Bronz madalya.

Boks

Türkiye Atina Olimpiyatlarına sekiz boksör ile katıldı. Dört Türk boksör henüz ilk karşılaşmalarında elenirken, çeyrek finale yükselen İhsan Yıldırım Tarhan ve finale yükselen Atagün Yalçınkaya bu etaplarda elendiler. Sekiz boksör 2004 Olimpiyatlarında toplam 8-8 başarı göstermişlerdir. Türkiye'nin boks dalında kazandığı tek madalya Atagün Yalçınkaya'nın 2004 olimpiyatlarında kazandığı gümüş madalyadır ve bu madalya ile Türkiye boks dalının madalya tablosunda Fransa ile 8. sırayı paylaşmaktadır.

Erkekler Hafif Sineksıklet (48 kg)

  • Atagün Yalçınkaya – Gümüş madalya
    1. 1. Tur – Ugandalı rakibi Jolly Katongole'yi 22-7 yendi
    2. 2. Tur – Azerî rakibi Jeyhun Abiyev'i 23-20 yendi
    3. Çeyrekfinal – İtalyan rakibi Alfonso Pinto'yu 33-24 yendi
    4. Yarıfinal – Rus rakibi Sergey Kazakov'u 26-20 yendi
    5. Final – Kübalı rakibi Yan Bhartelemy Varela'ya 21-16 yenilerek ikinci oldu

Erkekler Tüysıklet (57 kg)

  • Sedat Taşçı
    1. 1. Tur – Koreli rakibi Seok Hwan Jo'ya 37-28 yenilerek elendi

Erkekler Hafifsıklet (60 kg)

  • Selçuk Aydın
    1. 1. Tur – Bulgar rakibi Dimitar Stilianov'a 20-11 yenilerek elendi

Erkekler Hafif Veltersıklet (64 kg)

  • Mustafa Karagöllü
    1. 1. Tur – Hindistanlı rakibi Vijendra'yı 25-20 yendi
    2. 2. Tur – Rumen rakibi Ionut Gheorghe'ye 28-19 yenilerek elendi

Erkekler Veltersıklet (69 kg)

  • Bülent Ulusoy
    1. 1. Tur – Zambiyalı rakibi Ellis Chibuye'yi 45-32 yendi
    2. 2. Tur – Özbek rakibi Sherzod Husanov'a 23-9 yenilerek elendi

Erkekler Ortasıklet (75 kg)

  • Sedat Üstüner
    1. 1. Tur – Özbek rakibi Sherzod Abdurahmonov'a 34-16 yenilerek elendi

Erkekler Hafif Ağırsıklet (81 kg)

  • İhsan Yıldırım Tarhan
    1. 1. Tur – Yeni Zelandalı rakibi Soulan Pownceby'yi hakem kararıyla yendi
    2. 2. Tur – Kazak rakibi Shumenov Beibut'u 27-19 yendi
    3. Çeyrekfinal – Özbek rakibi Utkirbek Haydarov'a 16-11 yenilerek elendi

Erkekler Ağırsıklet (91 kg)

  • Ertuğrul Ergezen
    1. 1. Tur; sakatlığı yüzünden Venezuelalı rakibi Wilmer Jose Vasquez Torres'le yapacağı karşılaşmadan çekilerek elendi

Güreş

Erkekler Greko-Romen stil:

  • Ercan Yıldız 55 kg
  • Şeref Tüfenk 60 kg
  • Şeref Eroğlu 66 kg
  • Hamza Yerlikaya 84 kg
  • Mehmet Özal 96 kg
  • Yekta Yılmaz Gül 120 kg

Erkekler Serbest stil

  • Harun Doğan 55 kg
  • Tevfik Odabaşı 60 kg
  • Ömer Çubukçu 66 kg
  • Gökhan Yavaşer 84 kg
  • Fatih Çakıroğlu 96 kg
  • Aydın Polatçı 120 kg

Halter

Kadınlar

  • Nurcan Taylan 48 kg: Koparma: 97,5 kg (DR), Silkme: 112,5 kg, Toplam: 210 kg (DR).Altın madalya.
  • Aylin Daşdelen 58 kg: Koparma: 100 kg, Silkme: 125 kg, Toplam: 225 kg. 4.lük.
  • Sibel Şimşek 69 kg: Tamamlayamadı.

Erkekler

  • Halil Mutlu 56 kg: Koparma: 135 kg, Silkme: 160 kg, Toplam: 295 kg. Altın madalya
  • Sedat Artuç 56 kg: Bronz madalya
  • Taner Sağır 77 kg: Koparma: 172,5 kg (OR), Silkme: 202.5 kg, Toplam: 375 kg (OR). Altın madalya.
  • Reyhan Arabacıoğlu 77 kg: 4.lük.
  • İzzet İnce 85 kg: Tamamlayamadı
  • Hakan Yılmaz 94 kg: Koparma: 175 kg, Silkme: 215 kg, Toplam: 390 kg. 6.lık

Judo

Erkekler 66 kg:

  • Bektaş Demirel – 1. Turda Fransız Benboudaoud'u yendi. 2. turda Gürcü Margoshvilli'ye yenilerek elendi.

Erkekler 100+ kg:

  • Selim Tataroğlu – 1. turda Gürcü Gujejiani`yi yendi. 2. turda İranlı Miran`a yenilerek elendi.

Kadınlar 48 kg:

  • Neşe Şensoy – 1. Turda Kuzey Koreli Ri'yi yendi. Çeyrek finalde Güney Koreli RE'ye yenilerek elendi.

Okçuluk

Kadınlar Bireysel Yarışma

  • Zekiye Keskin Şatır – 17. sıra
  • Damla Günay – 38. sıra
  • Natalia Nasaridze – 49. sıra

Erkekler Bireysel Yarışma

  • Hasan Orbay – 34. sıra

Kadınlar Takım Yarışması

  • Damla Günay, Zekiye Keskin Şatır ve Natalia Nasaridze – 10. sıra

Yelken

Erkekler Finn

  • Ali Enver Adakan – 16. sıra

Erkekler Mistral

  • Ertuğrul İçingir – 11. sıra

Erkekler 470

  • Hasan Kaan Özgönenç,Selim Kakış – 24. sıra

Mixed Laser

  • Kemal Muslubaş – 33. sıra


Yüzme

Erkekler 400m Serbest Stil

  • Aytekin Mindan – 4:06:85 ile serisinde 8. genel sıralamada 41. olarak elendi

Erkekler 200 m Serbest stil

  • Aytekin Mindan – 1:55.65 ile serisinde 8. genel sıralamada 49. olarak elendi

Erkekler 100 m Serbest stil

  • Kaan Tayla – 51.52 ile serisinde 5. genel sıralamada 41. olarak elendi

Erkekler 50 m Serbest stil

  • Kaan Tayla – 23.26.3 ile elemeler serisinde 3. genel sıralamada 39. oldu

Erkekler 200 m Sırtüstü

  • Derya Büyükuncu – 2:02.69 ile elemeler serisinde 2. genel siralamada 22. oldu

Erkekler 100 m Sırtüstü

  • Derya Büyükuncu – 56:34 ile serisinde 5. genel sıralamada 26. olarak elendi

Erkekler 100 m Kelebek

  • Onur Uras – 56.37 ile serisinde 8. genel sıralamada 49. olarak elendi

Erkekler 200 m Karışık

  • Uğur Orel Oral – 2:08.84 ile serisinde 7. genel sıralamada 45. olarak elendi

Kadınlar 400 m Serbest stil

  • Yasemin Özlem Taşkın – 4:24.08 ile serisinde 4. genel sıralamada 35. olarak elendi

Kadınlar 200 m Kelebek

  • Gülşah Gönenç – 2:20.17 ile serisinde 4. genel sıralamada 31. olarak elendi

Kadınlar 100 m Kelebek

  • Gülşah Gönenç – 1:04:30 ile serisinde 3. genel sıralamada 42. olarak elendi

Kadınlar 200 m Kurbağalama

  • İlkay Dikmen – 2:32.69 ile sersinde 2. genel siralamada 19. oldu

Kadınlar 100 m Kurbağalama

  • İlkay Dikmen – 1:11.69 ile serisinde 2. genel sıralamada 26. olarak elendi

Kadınlar 200 m Sırtüstü

  • Şadan Derya Erke – 2:17.29 ile serisinde 3. genel sıralamada 21. oldu

Kadınlar 100 m Sırtüstü

  • Şadan Derya Erke – 1:05.38 ile serisinde 3. genel sıralamada 34 olarak elendi

Yarıştırılmayan sporcu

  • Şule Şahbaz Kadınlar Halter 75 kg: Yarışmadan önce yapılan testlerde yasak bir steroid maddesi kullandığı tespit edilmiştir.

Görevliler

  • Başkan: Togay Bayatli
  • Genel Sekreter: Neşe Gündoğan

Dış bağlantılar

  • Türkiye Olimpiyat Komitesi


2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye Hakkında Bilgi

2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye
2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye
2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye

2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye Hakkında Video


2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye konusunu görüntülemektesiniz.
2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye nedir, 2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye kimdir, 2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video



Rastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Youtube Facebook Twitter
2004 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail